کمبود نقدینگی ظرفیت تولید آلومینیوم را نصف کرد

  • سه شنبه 29 آبان 1397 ساعت 9:35

اخبار => خبر

به گفته رئیس هیأت ‌مدیره سندیکای صنایع آلومینیوم ایران عرضه آلومینیوم به تولیدکنندگان هیچ‌وقت مستقیم و بدون واسطه نبوده است،
کمبود نقدینگی ظرفیت تولید آلومینیوم را نصف کرد

هوشنگ گودرزی اظهار کرد: واسطه‌ها شمش آلومینیوم را از بورس خریداری و در اختیار تولیدکنندگان پایین‌دستی به‌خصوص لوازم‌خانگی قرار می‌دهند که در این میان مابه‌تفاوتی از قیمت بورس به قیمت مصرف‌کنندگان اضافه می‌شود. وی افزود: دولت برنامه‌ریزی‌های زیادی در این خصوص انجام داده ولی موفقیت‌ها به نسبت تلاش‌های صورت گرفته نمود چندانی نداشته است. به گزارش ماین نیوز، رئیس هیأت مدیره سندیکای صنایع آلومینیوم ایران گفت: متأسفانه نقدینگی سرمایه در گردش بیش از 50 درصد تولیدکنندگان بسیار پائین است بنابراین به شکل مستقیم نمی‌توانند آلومینیوم مورد نیاز خود را تهیه کنند. برخی افراد شمش آلومینیوم را به‌صورت عمده خریداری و به‌تدریج در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌دهند.

گودرزی تصریح کرد: بدون شک با گران شدن قیمت مواد اولیه شرایط سرمایه در گردش کارخانه‌ها بغرنج‌تر و درعین‌ حال کفاف تولید را نخواهد داد بنابر این میزان تولید دچار افت می‌شود. در چنین شرایطی باید هزینه‌های بیشتری پرداخت تا نقدینگی لازم تأمین شود یا اینکه درنهایت قیمت مواد اولیه بالاتر خواهد رفت. رئیس هیأت ‌مدیره سندیکای صنایع آلومینیوم ایران افزود: صنایع پایین‌‌دستی صنعت آلومینیوم به‌شدت تلاش می‌کنند با حداقل سود فروش داشته باشند چراکه اگر مقدار فروش دچار افت شود زیان بیشتری متوجه آنان می‌شود.

اختلاف صنایع بالادست و پایین‌دست آلومینیوم

عضو هیأت مدیره سندیکای آلومینیوم گفت: جنگ اشتباهی بین صنایع بالادستی و پایین‌دستی به وجود آمده که به موجب آن صنایع بالادستی مواد را به قیمت ارزان صادر می‌کنند بنابراین واحدهای تولیدی داخل متوقف یا با کاهش ظرفیت مواجه می‌شوند و قیمت‌ها نیز به طور کاذب افزایش می‌یابند.

 آریا صادق نیت حقیقی افزود: تأمین‌کنندگان آلومینیوم برای تأمین پودر آلومینا به‌عنوان مواد اولیه آلومینیوم دچار مشکل هستند زیرا در حال حاضر 250 هزار تن آلومینا توسط آلومینیوم ایران تولید می‌شود که ‌این مقدار برای تولید 130 هزار تن آلومینیوم یعنی کمتر از نصف نیاز فعلی کشور به مواد معدنی کفایت می‌کند.

وی با بیان اینکه 400 هزارتن آلومینا نیز از طریق واردات تأمین می‌شود، افزود: درآینده جاجرم و آلومینیوم جنوب نیز به مدار تولید اضافه خواهند شد بنابراین نیاز به مواد معدنی افزایش خواهد یافت که با سرمایه‌گذاری در منطقه پارسیان و سراب بخشی از این نیاز تأمین می‌شود. وی با بیان اینکه کشورهای حوزه خلیج فارس یکی از قطب‌های تولید آلومینیوم محسوب می‌شوند، گفت: دیگر کشورها بدون داشتن مواد معدنی و صرفاً با استفاده از انرژی، بسیار بیشتر از ایران تولید می‌کنند.

صادق نیت با بیان اینکه باید سرمایه گذاری برای تأمین پودر آلومینا انجام شود، گفت: به دلیل وجود تحریم‌ها تولیدکنندگان مواد اولیه آلومینیوم کشور در مضیقه هستند لذا دولت باید در تأمین ارز مورد نیاز برای واردات به آن‌ها کمک کند در غیر اینصورت باید در ازای فروش شمش به دیگر کشورها پودر آلومینا دریافت کنیم که‌ این امر موجب کمبود مواد اولیه برای صنایع پایین‌دستی خواهد شد.

وی تأکید کرد: دولت باید صنایع مادر را تأمین کند که‌ این صنایع مجبور به صادرات مواد اولیه خام از کشور نشوند. عضو هیأت مدیره سندیکای آلومینیوم با اشاره به‌ اینکه جنگ اشتباهی بین صنایع بالادستی و پایین‌دستی به‌وجود آمده است، گفت: صنایع بالادستی مواد را به قیمت ارزان صادر می‌کنند که به تبع آن واحدهای تولیدی داخل متوقف یا با کاهش ظرفیت مواجه می‌شوند و قیمت‌ها به صورت کاذب افزایش می‌یابند.

صادق نیت با اشاره به ‌اینکه مواد اولیه آلومینیوم در بورس هم عرضه نمی‌شود، گفت: در هفته‌های اخیر مسئولین قول عرضه 5000 تنی آن را مطرح کردند اما این قرارها ضمانت اجرایی ندارند و فقط به‌عنوان بهانه‌ای برای افزایش قیمت این مواد محسوب می‌شوند. وی ادامه داد: با افزایش قیمت‌ها بازهم شاهد کاهش یا عدم عرضه‌ این مواد خواهیم بود و این سناریوی چرخ باطل تکراری چند سالی است که انجام می‌شود که مسئولین نیز اقدام مثبتی در این زمینه انجام نداده‌اند.

وی با بیان اینکه باید مراقب موجودی آلومینیوم کشور باشیم، ادامه داد: ولی کاملاً با دست‌ودلبازی مواد خام این محصول را به کشورهای رقیب صادر می‌کنیم. صادق نیت خاطرنشان کرد: تحریم‌ها مانعی برای مراودات مالی با دیگر کشورها محسوب می‌شوند که اجرای FATF بخشی از این مشکلات را برطرف خواهد کرد. عضو هیأت مدیره سندیکای آلومینیوم ادامه داد: در حال حاضر اندک تلاش دولت در راستای کاهش سهم از صنایع پایین‌دستی و انتقال آن به صنایع بالادستی یا بالعکس بوده و تاکنون این صنایع را زیر چتر حمایت خود قرار نداده است. وی با بیان اینکه در دیگر کشورها دولت ذخیره استراتژیکی بنام انبار ذخیره استراتژیک برای کالاهای استراتژیک دارد، گفت: زمانی که تقاضا در بازار کاهش یابد مواد به ‌این انبار سرازیر می‌شوند که از این طریق مانعی برای رکود صنایع بالادستی ایجاد شود اما اگر تقاضا افزایش و مواد اولیه کاهش یابد برای جلوگیری از رکود در صنایع پایین‌دستی مواد از این انبار وارد بازار می‌شوند. صادق نیت افزود: این نوع انبارها در ایران صرفاً به برنج و روغن اختصاص یافته‌اند اما امیدواریم که دولت از این مدل برای دیگر محصولات نیز استفاده کند.


ارسال نظر

ارسال