گفتگوی ویژه با علیرضا خانمحمدی

وانا وین دریچه‌ای نوین

  • شنبه 24 تیر 1396 ساعت 17:44

اخبار => خبر

شرکت تکنما پی‌وی‌سی سپاهان از تولیدکنندگان پروفیل یوپی‌وی‌سی با برند شناخته شده واناوین، حالا 7 ساله شده است. بهانه‌ای خوب شد برای گفتگو با مهندس علیرضا خان‌محمدی مدیربازرگانی این شرکت درباره فراز و نشیب‌های این سال‌ها و آینده روشن در انتظار واناوین.
وانا وین دریچه‌ای نوین

بلوغ و پیشرفت برند ملی واناوین در سال‌های رکود سنگین صنعت ساختمان ایران شایسته تحسین است و این تازه آغاز راهی است دشوار برای مدیران و مهندسان شرکت تکنما پی‌وی‌سی سپاهان که چگونه می‌خواهند در جاده پیشرفت همچنان گام بردارند؟ این گفتگو را بخوانید:
شرکت تکنما پی وی سی سپاهان در چه سالی با چه هدفی تاسیس و چه انگیزه‌ای باعث شد تا در صنعت تولید پروفیل‌های یو‌پی‌وی‌سی سرمایه‌گذاری کنید؟
این شرکت فعالیت خود را با هدف بهینه‌سازی مصرف انرژی در صنعت ساختمان و ایجاد اشتغال فعالیت خود را از  سال 1389 آغاز کرد، چرا که برابر با آمارهای رسمی بیش از 40 درصد از انرژی مصرفی در ساختمان‌های ایران در اثر استفاده از پنجره‌های تک‌جداره و قدیمی هدر می‌رود. پس از مطالعات فراوان و نیازسنجی بازار مسکن و صنعت ساختمان به این نتیجه رسیدیم که با تولید پروفیل یو‌پی‌وی‌سی دارای استاندارد و کیفیت بالا افزون بر در اختیار گرفتن سهم مناسب از بازار، به اشتغال جوانان کمک کنیم. این شرکت در زمینی به مساحت بیش از 10 هزار متر مربع و زیربنای 40 هزار متر مربع در شهرک صنعتی رازی استان اصفهان فعالیت دارد و با گذشت بیش از 7 سال موفق شده‌ایم تا به اهداف اولیه پیش‌بینی شده در برنامه اولیه دست پیدا کنیم و سهم مورد انتظار از بازار داخل کشور را آنهم در شرایطی که صنعت ساختمان با رکود سنگین مواجه بوده، به دست آوریم.
 از جمله اهداف و انگیزه‌های اصلی مدیران ارشد شرکت تکنما پی‌وی‌سی سپاهان تولیدکننده پروفیل یوپی‌وی‌سی با برند واناوین، ارائه محصولات و خدمات گسترده در سراسر کشور، توسعه شبکه نمایندگی در تمامی استان‌ها، احترام گذاشتن به مشتریان و پاسخ به نیازها و درخواست‌های آنها در کمترین زمان ممکن، افزایش تولید پروفیل تا مرز سالانه 10 هزار تن برای افزایش سهم خود در بازار، صادرات محصولات به کشورهای همسایه و بازارهای هدف صادراتی از طریق جذب شرکای خارجی و نمایندگان فعال بوده که خوشبختانه بخش زیادی از این اهداف تاکنون محقق شده است.
در حال حاضر چه مقاطعی از پروفیل برای استفاده تولیدکنندگان پنجره‌های یو‌پی‌وی‌سی در شرکت تولید می‌شود و برنامه شما برای گسترش و تنوع بخشیدن به محصولات چیست؟
مقاطع تولیدی در این شرکت شامل پروفیل‌های سری 60 بازشو و پروفیل‌های ریلی تک ریل می‌‌شود که در حال حاضر موفق به تولید پروفیل‌های با استاندارد بالا شده‌ایم  و در طرح توسعه شرکت هم تولید پروفیل‌های دیگر در مقاطع مختلف قرار دارد و با توجه به نیاز مصرف‌کنندگان تلاش می‌کنیم که به این نیازها پاسخی با کیفیت و رضایت‌بخش بدهیم.
پروفیل های یو پی وی سی واناوین  از چه مزیت هایی نسبت به سایر برند ها بر خوردار است ؟
حقیقت این است که ارتقای سطح کیفیت پروفیل یوپی‌وی‌سی با استفاده از مواد اولیه مرغوب نظیر پودر پی‌وی‌سی تولید شده در پتروشیمی بندر امام و افزودنی‌های دیگر از شرکت‌های معتبر اروپایی و همچنین  برخورداری از کادری مجرب و تحصیل‌کرده باعث شده تا پروفیل واناوین با اقبال خوبی از سوی تولیدکنندگان در و پنجره یوپی‌وی‌سی در سراسر کشور مواجه شود و هم در عرصه کیفیت و هم قیمت محصولات و البته خدمات پس از فروش  توانسته‌ایم مشتریان وفاداری را با خود همراه سازیم که به عنوان سرمایه اصلی شرکت، همواره به این همکاری افتخار می‌کنیم.
پروفیل‌های تولیدی شرکت با برندواناوین   دارای چه استانداردهایی است و تا چه میزان با شرایط آب و هوایی شهرهای مختلف ایران و تغییرات جغرافیایی همخوانی دارد؟
پروفیل‌های تولید شده واناوین دارای استاندارد اجباری از سازمان ملی استاندارد ایران بوده و مطابق با استاندارد شماره 12291 موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران در خصوص پروفیل‌های پلی وینیل کلراید سخت یا همان یوپی‌وی‌سی برای تولید در و پنجره‌ها تولید و عرضه می‌شود و با شرایط آب و هوایی و جغرافیایی ایران کاملا مطابقت دارد و در تمامی استان‌ها و شهرهای دارای آب و هوای متنوع و متفاوت نصب شده و کیفیت آن در میدان عمل اثبات شده است.
کیفیت پروفیل‌های یوپی وی سی با برند واناوین در برابر پروفیل‌های مشابه داخلی و خارجی چگونه است و استقبال تولیدکنندگان در و پنجره از محصولات شرکت تاکنون چگونه بوده است؟
صادقانه می‌گویم که کیفیت اکثر پروفیل‌های یوپی‌وی‌سی تولید داخل بسیار خوب و دارای استاندارد برتر نسبت به نمونه مشابه خارجی است که در بازار ایران عرضه می‌شود. تمام تلاش ما در شرکت تکنما پی‌وی‌سی سپاهان از همان ابتدای فعالیت تا کنون بر محور تولید باکیفیت و استاندارد بالا قرار گرفته و افزایش تعداد نمایندگان واناوین در ایران طی سال‌های اخیر هم نشان از رضایت آنها از خدمات و محصولات شرکت و هم مهر تاییدی است بر کیفیت واناوین در میدان رقابت سالم و شفاف.
ماشین‌آلات و اکسترودرهای شرکت دارای چه سطح از تکنولوژی بوده و مواد اولیه مورد استفاده برای تولید پروفیل واناوین چگونه کنترل کیفی می‌شود؟
تمام ماشین‌آلات و تجهیزات این شرکت مربوط به کشور ترکیه و دیگر کشورهای اروپایی برخوردار از بالاترین تکنولوژی روز دنیاست که باعث تولید پروفیل واناوین در سطح استاندارد مطلوب شده و و مواد اولیه خریداری شده نیز از شرکت‌های معتبر داخلی و خارجی تهیه می‌شود به نحوی که شرکت تکنما پی‌وی‌سی سپاهان از همان آغاز تولید پروفیل یوپی‌وی‌سی تلاش داشته و دارد تا ترکیب مواد اولیه بدون تغییر در فرمول و یا مواد اولیه حفظ کند چرا که صیانت از حقوق مصرف‌کنندگان جزو ماموریت‌های اصلی ما به شمار می‌رود. به همین دلیل پودر پی‌وی‌سی مصرفی از مجتمع پتروشیمی بندر امام و افزودنی‌های دیگر از شرکت‌های معتبر اروپایی خریداری می‌شود.
توصیه یا پیشنهاد شما به تولیدکنندگان در و پنجره یو‌پی‌وی‌سی چیست و به نظرتان در انتخاب پروفیل باید به چه مسایلی دقت کنند؟
تولیدکنندگان و مونتاژکاران محترم با انتخاب پروفیل خوب و با کیفیت و همچنین رعایت استانداردهای تولید و نصب پنجره می‌توانند، خدمت بزرگی به این صنعت کنند و روش انتخاب پروفیل خوب می‌تواند به صورت تست‌های آزمایشگاهی و کارگاهی، بازدید از کارخانجات تولیدکننده پروفیل و همچنین سوابق آنها و تخفیفات بازار باشد.
در حال حاضر تولیدکنندگان در و پنجره یو‌پی‌وی‌سی برای همکاری با شرکت شما چه مراحلی را باید طی کنند و نحوه و زمان تحویل کالاهای مورد درخواست آنها به چه نحوی است؟ آیا امکان ارسال پروفیل به تمامی استان‌های کشور وجود دارد؟
روش فروش محصولات واناوین از طریق نمایندگان این شرکت در استان‌های مختلف انجام می‌شود. البته برای انتخاب مشتریان، کارشناسان فنی شرکت تکنما پی‌وی‌سی سپاهان ابتدا از کارگاه‌های تولید پنجره یوپی‌وی‌سی بازدید می‌کنند و در صورت تایید صلاحیت آنها، به جمع مشتریان برند واناوین می‌پیوندند و بازدیدهای فنی همواره برای حفظ استانداردهای نصب و تولید در دستور کار شرکت قرار دارد و آموزش‌های فنی لازم هم در صورت ضرورت ارائه می‌شود. افزون بر این باید بگویم انبار شرکت همواره برابر با ارزیابی نیاز مشتریان، با حجم قابل اطمینان پروفیل‌های واناوین مدیریت می‌شود و نمایندگان شرکت در استان‌ها متناسب به سفارش‌ها هماهنگی‌های لازم را به گونه‌ای دقیق انجام می‌دهند که هیچ گونه خللی در فرایند تولید و مونتاژ پنجره‌ها در شرکت‌ها و کارگاه‌های طرف قرارداد ایجاد نشود و به همین دلیل همواره آمادگی ارسال به موقع پروفیل واناوین به سراسر ایران را داریم و خیال نمایندگان ما از این بابت راحت است.
در سال 96 به نام سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال، به نظرتان دولت چه حمایت‌هایی را باید از تولیدکنندگان داخلی انجام دهد که شاهد رقابت سالم و شفاف در بازار داخلی باشیم؟
با توجه به اینکه در سال‌های گذشته شاهد رشد روزافزون تولید‌کنندگان پروفیل یوپی‌وی‌سی بوده‌ایم و هم‌اکنون توان تولید این محصول در کشور بیشتر از پروفیل مورد نیاز کشور برآورد می‌شود و از سوی دیگر کیفیت پروفیل‌های تولید کشور به مراتب از پروفیل‌های وارداتی بالاتر است، به نظر نیازی به این حجم از واردات که باعث خروج ارز از کشور، افزایش نرخ بیکاری و کاهش توان رقابتی تولیدکنندگان داخلی می‌شود، نیست و یکی از راه‌های حمایت تولید از صنایع به ویژه صنعت پروفیل یوپی‌وی‌سی در این مقطع و در سال تولید و اشتغال، جلوگیری از واردات کالاهای دارای تولید مشابه داخلی و دارای استاندارد است.  افزون بر اینکه مشکل همیشگی تولیدکنندگان داخلی، عدم دسترسی آسان به تسهیلات ارزان‌قیمت، نرخ بالای مالیات، وجود واسطه‌ها و عدم حمایت از طرف دولت به صورت واقعی بوده است. امیدواریم که دولت دوازدهم در عمل سیاست‌هایی را در حمایت از تولید ملی به اجرا درآورد.
برنامه شرکت تکنما پی وی سی سپاهان برای معرفی هرچه بیشتر برند واناوین در سطح کشور چیست و با توجه به برنامه‌های شرکت جهت حضور در نمایشگاه‌های تخصصی مرتبط با صنعت ساختمان، چه انتظار مشخص و شفافی از شرکت برگزارکننده نمایشگاه دارید؟
شرکت تکنما پی‌وی‌سی سپاهان جهت معرفی هرچه بیشتر پروفیل واناوین در سطح ملی به تازگی کمپین تبلیغات تلویزیونی را آغاز کرده و امیدواریم که با نتایج مطلوب و مورد انتظار همراه باشد. در ارتباط با نمایشگاه‌های تخصصی هم باید تاکید کنم که چند سالی است که نمایشگاه‌های بین‌المللی محلی برای دید و بازدید همکاران شده است و عدم اطلاع‌رسانی خوب و شرایط رکود فعلی بازار باعث کم‌‌رونق شدن این نمایشگاه‌ها شده است. امیدواریم با خروج صنعت ساختمان از رکود سنگین، شاهد تحول و نوآوری در نمایشگاه‌های تخصصی هم باشیم.
به عنوان عضو انجمن تولیدکنندگان پروفیل یوپی وی سی ایران، به نظر شما این انجمن باید چه مسایلی را در اولویت کاری‌اش قرار دهد؟
از جمله پیشنهادها و انتظاراتی که از انجمن داریم این است که برای ایجاد سیستمی فراگیر جهت تامین مواد اولیه یوپی‌وی‌سی از طریق گشایش اعتباری کلی از بانک‌ها و خرید و توزیع مستقیم از پتروشیمی‌ها گام‌های جدی‌تری برداشته شود و با ایجاد واحد حقوقی بسیار قوی، مشاوره پیگیری امور حقوقی اعضاء را طبق راهکارهای تعیین شده ارائه دهد.
بنظر شما افزایش تعرفه واردات پروفیل یو پی وی سی تا چه میزان به تولید داخلی کمک می‌کند؟
با توجه به وضعیت بازار عرضه و تقاضا به نظر می‌رسد عرضه از تقاضا پیشی گرفته، انجمن باید پیگیر این مساله باشد که که وزارت صنایع از ارائه مجوز تولید پروفیل خودداری کند. البته افزایش تعرفه واردات کالا باعث می‌شود که تولیدکنندگان داخلی قدرت رقابت بیشتری نسبت به محصولات مشابه خارجی پیدا کنند به شرطی که تعرفه اعلام شده به میزان 55 درصد دستکم در یک برنامه بلندمدت استمرار داشته باشد تا تولیدکنندگان داخلی بتوانند بر اساس آن برنامه‌های بلندمدت خود را اجرایی کند.


ارسال نظر

ارسال