مستأجران زیربار قراردادهای زیرزمینی نروند

  • دوشنبه 9 تیر 1399 ساعت 14:57

اخبار => اخبار

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان این‌که تعیین سقف افزایش نرخ اجاره‌بها در شرایط کنونی اقدام مناسبی بود، گفت: مستأجران زیربار قراردادهای زیرزمینی نروند.

حسام عقبایی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به مصوبه دیروز ستاد ملی مبارزه با کرونا در خصوص حمایت از مستأجران، اظهار کرد:‌ در شرایط بحرانی بازار اجاره بهای مسکن، مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا اقدام مناسبی برای حمایت از قشر متوسط و پایین جامعه بود.

وی با بیان این‌که مصوبه ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا را برای اجرا به مشاوران املاک ابلاغ کرده ایم، افزود: بر اساس مصوبه ستاد کرونا مشاوران املاک باید نسبت به تنظیم قراردادها با سقف تعیین شده (25 درصد برای تهران، 20 درصد کلانشهرها و 15 درصد سایر شهرها)همکاری داشته باشند.

وی ادامه داد: چنانچه در قراردادها، موجران درخواست‌هایی بیش از سقف تعیین شده داشته باشند مشاوران املاک موظف هستند نسبت به نوشتن به قراردادها امتناع کنند. مصوبه دیروز ستاد ملی کرونا  لازم الاجراست و با توجه به این‌که تا سه ماه بعد از سفید شدن وضعیت شیوع کرونا قراردادها اجراه تمدید خواهد شد از این رو دادگاه و مراجع قضایی دستور تخلیه واحد را صادر نمی‌کنند.

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک با  تاکید بر این‌که موجر اجازه افزایش نرخ اجاره بها بالاتر از سقف تعیین شده را ندارد، گفت:‌در یک صورت مستأجر باید واحد مسکونی را ظرف دو ماه تخلیه کند که آنهم فروش آپارتمان توسط مالک است. البته برای این کار نیز فروش به صورت قولنامه‌ای اعتبار ندارد و مالک باید سند رسمی داشته باشد.

عقبایی با تاکید بر این‌که مشاوران املاک در شرایط بحرانی کنونی با تمام قوا به اجرای مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا کمک خواهند کرد،‌اضافه کرد: مستأجران به هیچ عنوان زیرببار قراردادهای زیرزمینی نروند چراکه مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا لازم‌الاجرا بوده و سه قوه برای اجرای آن وارد شده‌اند.

وی با یادآوری این‌که طی 50 سال اخیر در حوزه اجاره نشینی چنین شرایط بحرانی نداشته‌ایم، اظهار کرد:‌تمام هم و غم ما این است مصوبه مذکور به نحو احسن اجرای شود. خوشبختانه در مصوبه ستاد کرونا جلوی راه‌های فشار به مستأجران گرفته شده است و مستاأجران هیچ دغدغه‌ای در این رابطه نداشته باشند.

وی گفت: اگر مصوبه ستاد کرونا نمی‌آمد نگران یک سونام یدر بازار اجاره‌بها بودیم. در زمان اجاره دادن یک واحد افزایش قیمت همه کالا نان، مرغ، گوشت، بنزین، و... به ذهن مالک می آید و می‌خواهد آنرا تامین کنند ضمن این‌که برخی موجران از طریق اجراه امرار معاش می‌کنند. از این رو به دولت و وزارت راه گفتیم عددی را برای افزایش نرخ اجاره‌بها اعلام کنند که مردم آنرا پس نزنند

وی تاکید کرد: مصوبه ستاد ملی مبازره با کرونا قطعا در تعدیل قیمت اجاره‌بهای مسکن کشور تاثیر مثبتی خواهد داشت.


ارسال نظر

ارسال