رشد 38 درصدی درآمد ذوب‌آهن در 5 ماه

سمیه کربلائی - خبرنگار

  • دوشنبه 10 شهریور 1399 ساعت 18:25

اخبار => اخبار

شرکت ذوب‌آهن اصفهان در 5 ماه نخست امسال 5 هزار و 900 میلیارد تومان از محل فروش محصولات درآمد کسب کرده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشدی 38 درصدی را نشان می‌دهد.
رشد 38 درصدی درآمد ذوب‌آهن در 5 ماه

 به گزارش دنیای پنجره، شرکت ذوب‌آهن موفق شده در مرداد امسال بالغ‌بر یک هزار و 200 میلیارد تومان از محل فروش داخلی و صادرات انواع تیرآهن، میلگرد، کلاف، ریل، شمش کالایی، فرآورده‌های جانبی و سایر محصولات درآمد کسب کند.

این گزارش می‌افزاید: از کل فروش و درآمد به‌دست‌آمده توسط شرکت ذوب‌آهن در 5 ماه نخست امسال، 3 هزار و 700 میلیارد تومان ناشی از فروش محصولات این شرکت در بازارهای داخلی و 2 هزار و 262 میلیارد تومان به دلیل صادرات محصولات بوده است.

همچنین بازده سهام شرکت ذوب‌آهن در فرابورس طی سه‌ماهه اخیر 1.65 درصد، شش‌ماهه 121 درصد، 9 ماهه 242 درصد و یک‌ساله هم 266 درصد برآورد می‌شود و رتبه نقد شوندگی سهام این شرکت هم در بازه زمانی 3 ماهه 10، شش‌ماهه 7 و 9 ماهه و یک‌ساله 6 بوده است.

چشم‌انداز آینده ذوب‌آهن

منصور یزدی زاده مدیرعامل ذوب‌آهن اصفهان رکورد تولید با دو کوره بلند و ثبت رکورد روزانه، ماهانه و سالانه تولید کک ازجمله دستاوردهای سال گذشته این شرکت اعلام و تأکید کرد: کک مهم‌ترین بخش قیمت تمام‌شده شرکت در بحث انرژی است و در حالیکه دیگر فولادسازان از گاز استفاده می‌کنند، اما ذوب‌آهن به دلیل روش تولید کوره بلند ناچار به استفاده از کک است.

مدیرعامل شرکت ذوب‌آهن در مجمع سالانه این شرکت با تأکید بر اینکه به دلیل کمبود کمی و کیفی در زغال‌سنگ در کشور و همچنین کمبود کک در کشور ناچار به واردات هستیم که مجموع آن‌ها ۵۰ درصد قیمت تمام‌شده شرکت ذوب‌آهن را در برمی‌گیرد، افزود: در این حوزه عدد ۵۱۲ کیلو به ازای هر تن چدن را در سال ۹۸ به ۵۱۰ کیلو رساندیم و امیدواریم در سال ۹۹ این روند کاهشی ادامه یابد.

وی بابیان اینکه یکی از فاکتورهای مهم صنعت فولاد تولید سرانه فولاد است، اظهار کرد: میزان تولید ذوب‌آهن در سال ۹۷به ازای هر نفر، ۱۶۱ تن بود که این عدد در سال ۹۸ به ۱۷۴ تن رسید و پیش‌بینی می‌شود در سال جاری با جهش تولید و با راه‌اندازی کوره شماره یک به عدد ۱۹۹ تن به ازای هر نفر برسیم که این حاصل دو اقدام ازجمله افزایش تولید و دیگری خروجی شرکت است و در عمل جهش تولید در این شرکت محقق می‌شود . مدیرعامل شرکت ذوب‌آهن با اشاره به ثبت رکورد صادرات شرکت ذوب‌آهن در سال گذشته با یک‌میلیون و ۱۵۵ هزار تن محصول، گفت: این میزان صادرات معادل ۵۰ درصد محصولات اصلی شرکت است.

وی افزود : تثبیت سودآوری شرکت را در سال گذشته شاهد بودیم و امسال ۸۸۰ میلیارد تومان را هدف‌گذاری کردیم. بدین ترتیب زیان انباشته شرکت را به صفر خواهیم رساند و سال آینده به‌طورقطع سود تقسیم خواهیم کرد. وی بابیان اینکه در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ شاهد رشد ۵۷ درصدی هزینه‌های مواد اولیه بودیم، ادامه داد: رشد هزینه‌ها در حالی بود که رشد فروش شرکت ۲۸ درصد رقم خورد و این‌یکی از دلایل نرسیدن به سود عملیاتی مناسب ذوب‌آهن همانند سال ۹۷ بود. مدیرعامل ذوب‌آهن با اشاره به دلایل رشد هزینه‌های ذوب‌آهن، اظهار کرد: رشد ۵۷ درصدی قیمت زغال و همچنین نرخ افزایشی تورم و … موجب رشد هزینه‌های تولید در ذوب‌آهن شده است.

وی بابیان اینکه ذوب‌آهن در بحث فروش با محدودیت‌هایی درفروش محصولات خود در بورس کالا مواجه شد، تأکید کرد: در این شرایط به سود قابل پیش‌بینی دست نیافتیم برآورد ما از سود ازدست‌رفته ۸۰۰ میلیارد تومان بوده است.

نبرد ذوبی‌ها با چالش‌ها

یزدی زاده درباره چالش‌های پیش روی شرکت می‌گوید: بزرگ‌ترین مشکل ذوب‌آهن کمبود مواد آهن‌دار در کشور است، اما با رویکرد جدید وزارت صمت روند خام فروشی رو به کاهش است و با تدابیر صورت گرفته قرار است پیش از صادرات ابتدا نظر تولیدکنندگان داخلی جلب شود.

وی با اشاره به ترجیح معادن به تبدیل سنگ‌آهن به کنسانتره و گندله که یک چالش برای ذوب‌آهن محسوب می‌شود، گفت: ما امروز با کمبود سنگ‌آهن درشت‌دانه در کشور مواجه هستیم، از سوی دیگر برخی صنایع بالادستی همچون گل گهر و چادرملو به تولید فولاد روی آورده‌اند و در این شرایط آن‌ها تأمین مواد اولیه خود را در اولویت قرار داده‌اند.

وی با اشاره به اینکه ذوب‌آهن همانند دیگر فولادسازان از یارانه انرژی برخوردار نیست، اظهار کرد: مطابق آخرین برآورد ذوب‌آهن به ازای هر کیلو تولید محصول ۱۰۵۰ تومان از یارانه انرژی بی‌بهره است.

وی با اشاره به برنامه‌های مقابله با چالش‌های موجود، اظهار کرد: شرکت ذوب‌آهن به دنبال خرید معادن زغال‌سنگ و سنگ‌آهن است و اقداماتی نیز صورت گرفته است، همچنین تمدید مجوز هیئت‌وزیران در عرضه یک‌میلیون و ۷۵۰ هزار تن سنگ‌آهن، ارائه برنامه تأمین کامل مواد اولیه ذوب‌آهن و پیشنهاد آن به وزارت صمت از مهم‌ترین برنامه‌های این شرکت است.

وی با اشاره به راه‌اندازی کوره بلند شماره یک ذوب‌آهن، تصریح کرد: باوجود کمبودهای بسیار در آستانه راه‌اندازی کوره بلند شماره یک هستیم اما مهم‌ترین بحث آن تأمین پایدار مواد اولیه آن است که با برنامه‌ریزی وزارت صمت به‌زودی شاهد راه‌اندازی آن خواهیم بود.

 با مادر صنعت فولاد ایران آشنا شوید

به گزارش دنیای پنجره، ذوب‌آهن اصفهان نخستین و بزرگ‌ترین کارخانه تولیدکننده فولاد ساختمانی و ریل در ایران و بزرگ‌ترین تولیدکننده محصولات طویل در خاورمیانه  است که با ظرفیت 3  میلیون و 600 هزار تن فولاد، انواع مقاطع فولادی ساختمانی و صنعتی را تولید می‌کند. کارخانه ذوب‌آهن اصفهان در سال 1350 به بهره‌برداری رسید .این کارخانه که در جنوب غربی استان اصفهان قرار دارد.

محصولات کارخانه‌های این شرکت به بیش از ۲۳ کشور اروپایی، آسیایی و آفریقایی صادر می‌شود و در بازار داخل این محصولات در پروژه‌های بزرگی همچون برج میلاد تهران، نیروگاه هسته‌ای بوشهر، سدهای بزرگ و مترو مورداستفاده قرارگرفته ضمن اینکه ریل‌های تولیدی این شرکت به‌زودی در توسعه خطوط راه‌آهن ایران مورداستفاده قرار می‌گیرد .

 

 


ارسال نظر

ارسال