یارمحمدی مطرح کرد

تداوم گرانی اجاره مسکن

  • شنبه 5 بهمن 1398 ساعت 11:43

اخبار => خبر

عضو هیأت رئیسه کمیسیون عمران مجلس گفت: یکی از تبعات اصلی افزایش نرخ اجاره مسکن، افزایش مهاجرت معکوس و حاشیه نشینی در اطراف کلانشهرها است، گرانی بازار اجاره در شهرهایی مانند تهران موجب شد که تقاضا برای خرید مسکن در شهرهای اقماری و حومه ای پایتخت افزایش یابد.

علیم یارمحمدی عضو هیأت رئیسه کمیسیون عمران مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به گرانی بازار اجاره مسکن در کشور، گفت: در سه سال اخیر نرخ اجاره مسکن به میزانی چشمگیری بالا رفته و این مسنله مشکلات بسیاری را برای خانوارها ایجاد کرده است، بر اساس آمارها، قیمت اجاره در ماه های اخیر نسبت به سال گذشته حدود 30 درصد افزایش یافته است.
قیمت اجاره تحت تأثیر قیمت خرید و فروش مسکن است

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: همواره قیمت اجاره تحت تأثیر قیمت خرید و فروش مسکن است، حال با افزایش بیش از 100 درصدی قیمت مسکن، نرخ اجاره نیز به تبع آن افزایش یافته است.

وی گفت: افزایش قیمت مسکن در دو سال اخیر موجب شد افرادی که به دنبال خرید مسکن بودند، به دلیل کاهش قدرت خرید، مجبور به اجاره مسکن شوند، این مسئله عملا بخشی از جمعیت کشور را به سمت تأمین مسکن استیجاری سوق داد، حال زمانی که تقاضا از عرضه پیشی بگیرد، قیمت ها در بازار افزایش می یابد.

افزایش مهاجرت معکوس و حاشیه نشینی در اطراف کلانشهرها

یارمحمدی ادامه داد: یکی از تبعات اصلی افزایش نرخ اجاره مسکن، افزایش مهاجرت معکوس و حاشیه نشینی در اطراف کلانشهرها است، گرانی بازار اجاره در شهرهایی مانند تهران موجب شد که تقاضا برای خرید مسکن در شهرهای اقماری و حومه ای پایتخت افزایش یابد.

این نماینده مردم در مجلس دهم گفت: متأسفانه دولت در سال های اخیر اقدام قابل توجهی برای حمایت از مستأجران صورت نداده است، یکی از راه کارها برای حمایت از این قشر، تولید مسکن استیجاری است، البته اخیرا وزارت راه و شهرسازی به دنبال همکاری با شهرداری ها برای تولید مسکن استیجاری بود تا بخشی از نیازهای کنونی جامعه رفع شود.

وی ادامه داد: یکی دیگر از برنامه های وزارت راه و شهرسازی، ارائه تسهیلات حمایتی از مستأجران است، این برنامه نیز در مرحله اجرا قرار دارد و قطعا افزایش قدرت مالی مستأجران می تواند باری از دوش این قشر کم کند.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون عمران مجلس گفت: در نگاه کلان نیز، دولت باید با حمایت از بخش خصوصی زمینه افزایش تولید مسکن را فراهم کند، این مسئله موجب متعادل شدن عرضه و تقاضا و کاهش قیمت مسکن و به تبع آن موجب کاهش نرخ اجاره می شود.


ارسال نظر

ارسال