تجارت ایران - ارمنستان آسان‌تر می‌شود

  • چهارشنبه 19 مهر 1396 ساعت 15:30

اخبار => خبر

در دیدار رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران و رئیس کمیته درآمد کشوری جمهوری ارمنستان توافقات گذشته فی‌مابین دو طرف ازجمله موافقت‌نامه "استفاده مشترک از دروازه مشترک مرزی نوردوز- مغری" مورد بحث و بررسی قرار گرفت و طرف ارمنی آمادگی خود را برای تبادل الکترونیکی اطلاعات گمرکی در چارچوب موافقت‌نامه مذکور اعلام نمود. کمیته درآمد کشوری در ارمنستان مسئولیت گمرک، امور مالیاتی و خزانه داری را همزمان عهده دار می باشد.
تجارت ایران - ارمنستان آسان‌تر می‌شود

فرود عسگری رئیس کل گمرک ایران با هاراطونیان رئیس کمیته درآمدهای دولتی ارمنستان دیدار و گفت و گو کرد .
در دیدار رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران و رئیس کمیته درآمد کشوری جمهوری ارمنستان توافقات گذشته فی‌مابین دو طرف ازجمله موافقت‌نامه "استفاده مشترک از دروازه مشترک مرزی نوردوز- مغری" مورد بحث و بررسی قرار گرفت و طرف ارمنی آمادگی خود را برای تبادل الکترونیکی اطلاعات گمرکی در چارچوب موافقت‌نامه مذکور اعلام نمود.  کمیته درآمد کشوری در ارمنستان مسئولیت گمرک، امور مالیاتی و خزانه داری را همزمان عهده دار می باشد.
در این دیدار فرود عسگری رئیس کل گمرک ایران، توسعه سطح مبادلات تجاری بین دو کشور را سیاست اصولی ایران برشمرد و تسهیل تشریفات گمرکی را به عنوان یکی از الزامات این موضوع مورد تأکید قرار داد.
رئیس کل گمرک ایران با بیان اینکه گمرک ایران برای دومین بار متوالی رتبه اول مبارزه با مواد مخدر را از طرف سازمان جهانی گمرک کسب نموده، آمادگی دفتر جرائم سازمان یافته گمرک ایران را برای ارتباط مستقیم با گمرک ارمنستان در جهت همکاری در این زمینه را اعلام نمود.
هاراطونیان نیز از کسب رتبه اول گمرک ایران در مبارزه با مواد مخدر و رتبه دوم در مبارزه با قاچاق کالا در دنیا استقبال کرد و پیوستن ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیا، انعقاد موافقت‌نامه تعرفه ترجیحی و کاهش نرخ تعرفه کالاهای دو کشور را  از راهکارهای مؤثر در جهت تسهیل تجاری بین دو طرف اعلام کرد.
در ادامه طرف ارمنی آمادگی کشورش برای تأمین چهار دستگاه ایکس‌ری کانتینری را  برای استقرار در گمرک ایران اعلام کرد و همچنین خواستار همکاری بیشتر دو طرف در زمینه مبارزه با مواد مخدر شد.
هاراطونیان همچنین از افتتاح منطقه آزاد مغری در ماه آینده میلادی در مرز با کشورمان خبر داد و از همه فعالان اقتصادی ایرانی خواست از این فرصت استثنایی برای دستیابی به بازار 180 میلیونی منطقه اقتصادی اوراسیا استفاده کنند.
در پایان این دیدار نیز رئیس کارگروه درآمد کشوری ارمنستان از فرود عسگری برای سفر به ایروان در آینده بسیار نزدیک و امضای دو سند همکاری شامل "پروتکل تبادل الکترونیکی اطلاعات گمرکی" و "تفاهم‌نامه ترانزیتی" بین دو کشور دعوت نمود.


ارسال نظر

ارسال