آمار

نمایشگاه در و پنجره ایران؛ میدان رقابت برترین‌ها

گفتگوی دنیای نما و پنجره با فرهاد امینیان

 • یکشنبه 21 آبان 1396 ساعت 15:39

اخبار => گفتگو

گفتگو با فرهاد امینیان، مدیرعامل شرکت بین‌المللی بازرگانی و نمایشگاهی تهران، مجری یکی از بزرگترین نمایشگاه تخصصی صنعت در و پنجره و صنایع وابسته در سطح خاورمیانه فرصتی بود برای کالبدشکافی فراز و نشیب هشت دوره برگزاری نمایشگاه بین‌المللی صنعت در و پنجره ایران.
نمایشگاه در و پنجره ایران؛ میدان رقابت برترین‌ها

در فاصله ماه‌های باقی‌مانده تا برگزاری نهمین دوره این نمایشگاه که به بزرگترین گردهمایی فعالان این صنعت تبدیل شده است، با او درباره راز استقبال شرکت‌ها و اعتماد بزرگان صنعت در و پنجره و فرصت‌ها و برنامه‌های نمایشگاه نهم به بحث نشسته‌ایم.
او می‌گوید: برگزاری همایش و کارگاه آموزشی یکی از اقدامات و اهداف اصلی ما در کنار برپایی نمایشگاه است و  از تشکل‌های فعال در این صنعت و از خود شرکت‌کنندگان هم دعوت به همکاری می‌کنیم. امینیان با اعلام این خبر که درحال تعداد درخواست‌ها و پیش‌ثبت‌نام‌های انجام شده نسبت به دوره قبل نزدیک به 20 درصد افزایش داشــته است، می‌افزاید: در زمینه مشــارکت در نمایشگاه‌ها، این شرکت آمادگی کامل جهت ارائه نظرات مشورتی کاملا بی‌طرفانه به شرکت‌ها را دارد.
مدیرعامل شرکت بین‌المللی بازرگانی و نمایشگاهی تهران خاطرنشان می‌سازد. نمایشگاه به خودی خود زمینه رقابــت را میان شــرکت‌ها و برندها فراهم می‌سازد، بنابراین شرکتها عموماً سعی دارند تا بهترین کیفیت و بالاترین ظرفیت و توانمندی خود را در نمایشــگاه‌ها عرضــه کنند که این موضوع ســبب می‌شود سطح رقابت بین واحدهای مشــابه افزایش یابد. امینیان تاکید می‌کند: ســطح مطالبات شرکتها از حضــور در نمایشــگاه، در درجه اول به کیفیت کار یا تولید شرکت‌ها برمی‌گردد و نمایشــگاه به طور کلی بسترســاز فعالیت اقتصادی و یک عامل موقتی برای ایجاد رونق کاری است که به طور مســاوی شرایط را برای تمامی شرکت‌کنندگان فراهم می‌ســازد.
گفتگوی اختصاصی ماهنامه دنیای نما و پنجره را با مدیرعامل شرکت برگزارکننده بزرگترین و تخصصی‌ترین نمایشگاه صنعت در و پنجره و صنایع وابسته ایران بخوانید:

 • نمایشگاه بین‌المللی صنعت در و پنجره همواره یکی از نقاط برجسته و متمایز حضور شرکت‌های ایرانی در رقابت با شرکت‌های خارجی بوده و در این فرازو نشیب، رعایت اصل بی‌طرفی و گام نهادن در مسیر رعایت اصول رقابتی بین شرکت‌ها سخت به نظر می‌رسد. راز موفقیت شرکت بین‌المللی بازرگانی و نمایشگاهی تهران در این سال‌ها چه بوده و چگونه توانسته‌اید اعتماد شرکت‌ها را حفظ کنید و هر سال بر غنای محتوایی و تخصصی‌سازی آن بیافزایید؟

به طور کلی رعایت اصل بی‌طرفی از سوی برگزارکننده و سازمان‌دهندگان هر نمایشگاهی یک ضرورت انکارناپذیر است. کوچکترین شائبه‌ای در خصوص وجود گرایش‌های صنفی در یک نمایشگاه به خصوص یک نمایشگاه بزرگ که تعداد زیادی شرکت‌های تولیدکننده و شرکت‌های بازرگانی و خدماتی در آن حضور پیدا می‌کنند، آن‌را با چالش‌های بسیار روبرو می‌کند و عملاً نمایشگاه در چنین وضعیتی در تضاد با منافع شرکت‌کنندگان آن قرار می‌گیرد. شرکت بین‌المللی بازرگانی و نمایشگاهی تهران تمامی نمایشگاه‌های خود را با حفظ این اصل برگزار می‌کند و بر رعایت آن کاملاً مصر است و شرکت‌کنندگان هم این اعتماد را به شرکت ما پیدا کرده‌اند که هیچ‌گونه اولویت غیر متعارفی را برای هیچ‌یک از متقاضیان قائل نمی‌شویم. حتی روش جانمایی متقاضیان را هم که قبلاً رأساً توسط ستاد برگزاری نمایشگاه انجام می‌شد، تغییر دادیم و طی چند دوره اخیر به صورت اینترنتی و توسط خود شرکت‌ها انجام می‌شود. از ابتدا هم تلاش ما این بود که وارد مسائلی که می‌تواند برای هر نمایشگاهی حاشیه‌ساز باشد، نشویم و فقط به ارتقاء محتوا و کیفیت نمایشگاه بپردازیم.

 •     با توجه به برگزاری موفق هشت دوره نمایشگاه در هشت سال متوالی، سوال اصلی این است که در حدود یک دهه اخیر این نمایشگاه چه دستاوردی به همراه داشته است و سطح کیفی و رتبه جهانی نمایشگاه تهران چگونه ارزیابی می‌شود؟

یکی از مهمترین دستاوردهای این نمایشگاه آن است که هم اینک صنعت در و پنجره کشور، صاحب یک گردهمایی بزرگ شده است و تمامی فعالان این صنعت که مستقیم و غیرمستقیم در این حوزه فعالیتی دارند، در آن حضور می‌یابند و وجود این نمایشگاه را بسیار مفید و تأثیرگذار می‌دانند. نمایشگاه بین‌المللی در و پنجره و صنایع وابسته تهران از دوره ششم به عضویت اتحادیه جهانی نمایشگاه‌ها درآمد. فرآیند عضویت در این اتحادیه هم این‌گونه است که کارشناسان و ارزیابان بین‌المللی اتحادیه طی چند دوره نمایشگاه را تحت نظر قرار می‌دهند و از جوانب مختلف آنرا رصد می‌کنند و حداقل دو دوره متوالی نیز آن‌را مورد بازدید حضوری قرار می‌دهند تا مشخص شود که آیا نمایشگاه مورد نظر شرایط و کیفیت لازم برای عضویت در این اتحادیه را دارا هست یا نه‌؟ بنابراین عضویت نمایشگاه در و پنجره تهران در این اتحادیه یک دستاورد بسیار مهم است که تنها پس از برگزاری پنج دوره آن، شرایط لازم را از نظر کیفی و کمی جهت این عضویت احراز کرد. علاوه برآن هم اکنون این نمایشگاه بزرگترین رویداد تخصصی صنعت در و پنجره کشور است و در سطح خاورمیانه نیز یکی از بزرگترین‌ها در این صنعت به شمار می‌آید و درواقع به یک برند در این صنعت تبدیل شده است. در حوزه‌های مختلف این صنعت هم نمایشگاه با ایجاد فضای رقابتی، ایجاد زمینه عرضه کالاها و محصولات جدید، ارائه فناوری‌های نوین و نیز انجام مذاکرات رودررو باعث ایجاد تحرک و پویایی صنعت شده است.

 • نهمین دوره نمایشگاه که اوایل بهمن ماه امسال برگزار خواهد شد، چه تفاوت و تمایزی نسبت به دوره‌های قبلی خواهد داشت و چه بخش‌ها و رشته‌های مرتبطی به آن افزوده شده است؟

با توجه به اینکه در عرصه صنعت در و پنجره هم اینک، این نمایشگاه شرایط تثبیت شده‌ای را به عنوان یک رویداد تخصصی مهم و اجتناب‌ناپذیر دارد، در این دوره سعی می‌شود محتوا و موضوعات فنی و علمی نمایشگاه بیش از گذشته ارتقا یابد. ضمن اینکه همواره تلاش کرده‌ایم نقاط ضعف دوره‌های قبلی را آسیب‌شناسی نموده و با مرتفع کردن آنها کیفیت برگزاری را بهبود ببخشیم. یکی از گروه‌هایی که از سال قبل به نمایشگاه اضافه شده و تلاش داریم تا بخش بیشتری را به آن اختصاص دهیم، گروه شیشه است و سطح استقبال آنها از این نمایشگاه بازهم افزایش یافته است. این اقدام را سه سال پیش درخصوص گروه آلومینیوم نیز انجام دادیم و هم اینک گروه آلومینیوم یکی از گروه‌های بزرگ نمایشگاه است.

 • به عنوان یک کارشناس و صاحب‌نظر در امور اقتصاد نمایشگاهی، اصولا برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی نظیر نمایشگاه صنعت در و پنجره و یا مشابه آن چه کمکی به بهبود کسب و کار شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی می‌‌کند و مدیران این شرکت‌ها چه انتظارات و مطالباتی را به دنبال شرکت در نمایشگاه‌های تخصصی باید داشته باشند؟

تأثیر نمایشگاه‌ها بر حوزه صنعت و فعالیت مربوط به موضوع آنها کاملاً بارز و انکارناپذیر است. حتی در جهان کنونی که فناوری اطلاعات و IT همه چیز را تحت تأثیر و سلطه خود قرار داده است هنوز هم در زمینه مارکتینگ و تعاملات اقتصادی و تجاری، نمایشگاه‌ها حرف اول را می‌زنند. حتی در پیشرفته‌ترین کشورها از لحاظ تکنولوژی IT مثل آمریکا، آلمان، فرانسه، ژاپن و کره، باز هم نمایشگاه‌ها هستند که مهمترین نقش را در زمینه معرفی تکنولوژی و محصولات جدید و ایجاد تعامل در بخش‌های متعدد و مختلف صنعت یا تجارت بازی می‌کنند و هرسال هم اهمیت بیشتری نسبت به دوره‌های قبل پیدا می‌کنند. هم اکنون در کشورهای توسعه یافته صنعتی، برپایی نمایشگاه‌ها نقطه عطف صنعت مربوطه محسوب می‌شود. صاحبان صنعت و نیز بازرگانان این کشورها همواره منتظر برگزاری نمایشگاه مربوط به فعالیت خود هستند و سیر فعالیت خود را براساس تحولاتی که در نمایشگاه مربوطه اتفاق می‌افتد، تنظیم می‌کنند. در زمان برگزاری نمایشگاه‌ها بیشتر از هر زمان دیگری شرکت‌های تولید کننده نسبت به شناسایی و اعطای نمایندگی به واحدهای مرتبط و متقاضی نمایندگی اقدام می‌کنند. خوشبختانه همین روند در کشور ما هم در نمایشگاه‌های تخصصی بزرگ جا افتاده است.

 • فکر می‌کنید با توجه به عادی شدن نسبی روابط ایران با دیگر کشورها در نتیجه اجرای برجام، تا چه میزان شاهد تنوع شرکت‌‌های خارجی حاضر در نمایشگاه تخصصی صنعت در و پنجره خواهیم بود؟

بدون تردید عادی شدن روابط با کشورهای خارجی، افزایش مشارکت کشورهای خارجی را در نمایشگاه‌ها به دنبال دارد. ولی نکته بسیار مهمی هم که در خصوص فعالیت شرکت‌های خارجی در کشورمان باید به آن توجه شود و مورد نظر و توجه شرکت‌های خارجی است، موضوع ثبات قوانین و مقررات تجاری و بانکی کشورمان است که لازمه کاهش ریسک سرمایه‌گذاری برای متقاضیان خارجی است.

 • برخی از شرکت‌ها همواره خواستار تغییر زمان برگزاری نمایشگاه هستند و برخی نزدیکی زمان برگزاری نمایشگاه تهران با نمایشگاه تویاپ ترکیه و نظایر آن را دلیلی بر این نظر خود عنوان می‌کنند، اصولا از نظر کارشناسی، روند ساختاری تقویم نمایشگاهی در ایران چگونه تنظیم می‌شود و به طور مشخص چرا زمان نمایشگاه را زمستان قرار داده‌اید؟

تعیین زمان برگزاری نمایشگاه بستگی به تقویم نمایشگاهی محل برگزاری آن دارد. ما هم اکنون چند سال است که پیگیر تغییر زمان برگزاری نمایشگاه در و پنجره هستیم، ولی به دلیل فشردگی تقویم و وسعت نمایشگاه در و پنجره هنوز امکان این تغییر فراهم نشده، چرا که جابجایی نمایشگاه‌های بزرگ بسیار دشوار است. اگر نمایشگاه در و پنجره یک نمایشگاه کوچک یا متوسط بود، می‌شد آن‌را در کنار یک نمایشگاه دیگر که زمان برگزاری آن مناسبتر بود، برپا کرد. ولی این نمایشگاه یک نمایشگاه بزرگ گرید A است و اگر قرار به جابجایی آن باشد، باید یک نمایشگاه بزرگ دیگر از زمان و مکان خود برداشته شود و نمایشگاه در و پنجره به جای آن قرار گیرد. ولی با این وجود ما همچنان به شدت پیگیر انتقال زمان نمایشگاه به نیمه اول سال هستیم.

 • یکی از انتظاراتی که برخی شرکت‌ها از شما دارند امکان برگزاری دوره‌های آموزشی در حاشیه نمایشگاه است و از قضا در سال‌های اخیر شاهد برگزاری دوره‌های آموزشی بوده‌ایم. مسئولیت شرکت برگزاری نمایشگاه در فراهم کردن فضای آموزشی، محدود به چه مواردی می‌شود و برای نمایشگاه آینده چه برنامه‌های جانبی پیش‌بینی شده است؟

برگزاری همایش و کارگاه آموزشی یکی از اقدامات و اهداف اصلی ما  در کنار برپایی نمایشگاه است. در این زمینه از تشکل‌های فعال در این صنعت و از خود شرکت‌کنندگان هم دعوت به همکاری می‌کنیم. انتظارمان به ویژه از تشکل‌ها این است که در این زمینه ما را یاری کنند. ما تمامی امکانات لازم جهت برگزاری کارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی را فراهم خواهیم کرد و درهرصورت ورک شاپ‌ها را برپا می‌کنیم.

 • در چندسال اخیر شاهد تعامل سازنده بین شرکت برگزارکننده نمایشگاه و انجمن‌های تخصصی صنعت در و پنجره بوده‌ایم به نحوی که علاوه بر، برطرف شدن بسیاری از سوءتفاهم‌ها، شاهد حضور موثر شرکت‌ها بوده‌ایم، در حال حاضر روند تعامل با انجمن‌ها و تشکل‌های صنفی مرتبط به چه نحوی است ؟

روند تعامل با تشکل‌های صنفی کاملاً مثبت است و مشکلی با هیچیک از آنها نداریم. ولی درحال حاضر انتظار بیشتری از تشکل‌ها در خصوص اطلاع‌رسانی و گردش اطلاعات نمایشگاه داریم. ضمن این‌که در خصوص برنامه‌های جانبی و کارگاه‌های آموزشی نیز انتظار همکاری بیشتری از تشکل‌ها داریم. البته در این خصوص تشکل‌های مورد نظر ما، لازم نیست حتماً در صنف در و پنجره فعال باشند بلکه از سایر سازمان‌ها و تشکل‌هایی که به طور غیرمستقیم با این صنعت در تعامل هستند، مثل انجمن بهینه‌سازی مصرف انرژی نیز دعوت به همکاری نموده‌ایم.

 • یکی از اهداف اختصاصی نمایشگاه تخصصی صنعت در و پنجره که باعث انتخاب اول فعالان این صنعت نسبت به نمایشگاه‌های عمومی ساختمان شده، رویکرد حرفه‌ای و توجه ویژه به بهینه‌سازی مصرف سوخت در ساختمان است، تا چه میزان به این اهداف اختصاصی دست یافته‌اید؟

مسلماً این هدف حاصل شده است، دلیل آن هم رسیدن نمایشگاه به این سطح از برگزاری آن هم در مدتی کوتاه است که در وسعتی نزدیک به 50 هزار متر مربع ودر 12 یا 13 سالن بزرگ نمایشگاهی برپا می‌شود. ضمن این‌که نمایشگاه صنعت ساختمان یک نمایشگاه جنرال است که به هیچ‌وجه با یک نمایشگاه تخصصی قابل مقایسه نیست. در زمینه بهینه‌سازی مصرف انرژی هم که مورد سؤال شما بود، نقش در و پنجره ساختمانی انکارناپذیر است و با به کارگیری فناوری روز دنیا در جهت تولید محصولات جدید و استفاده از متریال مناسب، این نقش هرروز پررنگ‌تر و مهم‌تر می‌شود. نمایشگاه هم که در ذات خود مکان عرضه جدیدترین محصولات و فناوری‌هایی است که در مبحث بهینه‌سازی سوخت و انرژی تأثیرگذار هستند. ضمن این‌که کنفرانس‌ها و کارگاه‌های متعددی، همچون گذشته در زمینه نقش در و پنجره، در جهت حفظ منابع و ذخایر انرژی در این نمایشگاه برپا خواهد شد.

 • روند افزایش کمی شرکت‌های حاضر در نمایشگاه ادوار گذشته‌، ‌چگونه بوده و ارزیابی شما از حضور شرکت‌ها در نمایشگاه نهم چگونه است و فکر می‌کنید چه تعداد شرکت و از چه کشورهایی در این نمایشگاه حضور پیدا کنند؟

این نمایشگاه در هر دوره از نظر کمی با افزایش روبرو بوده. به طوری‌که سال قبل 420 شرکت داخلی و خارجی در نمایشگاه حضور داشته‌اند. درحال حاضر هم که در مرحله پیش ثبت‌نام نمایشگاه هستیم، تعداد درخواست‌ها و پیش ثبت‌نام‌های انجام شده نسبت به دوره قبل نزدیک به 20 درصد افزایش داشته است. شرکت‌های خارجی متقاضی مشارکت فعلاً از همان کشورهایی هستند که در آخرین دوره نیز حضور داشته‌اند.

 • در نمایشگاه نهم چه سالن‌هایی برای حضور برندها و شرکت‌ها پیش بینی شده‌اند و آیا در جانمایی شرکت‌ها، مرتبط بودن زمینه فعالیت آنها مبنا قرار می‌‌گیرد و اصول حرفه‌ای و تخصصی جانمایی شرکت‌ها در نمایشگاه‌ها چیست؟

بدون تردید با توجه به وسعت نمایشگاه، تعدد شرکت‌کنندگان و تنوع گروه‌های شرکت کننده، سالن‌های نمایشگاه مانند هرسال براساس چند گروه اصلی تقسیم‌بندی می‌شوند. به گروه  در،  که بزرگترین گروه هستند 3 سالن اختصاص یافته. یک سالن مختص ماشین‌آلات و تجهیزات است. حداقل 2 سالن به گروه در و پنجره آلومینیوم و حداقل 2 سالن به گروه پروفیل یوپی‌وی‌سی تخصیص می‌یابد. گروه سازندگان در و پنجره یوپی‌وی‌سی احتمالاً 3 سالن خواهند داشت. گروه شیشه نیز یک سالن در اختیار دارند. سایر گروه‌ها مثل مواداولیه، یراق‌آلات، توری‌ها، چسب و افزودنی‌ها و دیگر گروه‌های مرتبط نیز در حد یک سالن هستند که ممکن است در یک سالن مستقر شوند و یا بسته به نوع فعالیت‌شان در سایر سالن‌ها به طور پراکنده استقرار یابند.
با توجه به رشد کمی نمایشگاه‌های استانی صنعت در و پنجره در سال‌های اخیر و اصولا با توجه به عضویت شرکت در UFI و برگزارکننده بزرگترین نمایشگاه صنعت در و پنجره خاورمیانه، ارزیابی شما از برگزاری این نمایشگاه‌ها چیست و آیا رشد کمی نمایشگاه‌های استانی با کیفیت‌های مختلف می‌تواند به رشد و بلوغ این صنعت کمک کند؟
اگر بخواهیم این موضوع را از نظر استانداردهای بین‌المللی نمایشگاهی ارزیابی کنیم، باید بگویم که برگزاری نمایشگاه‌های استانی در زمانی که بزرگترین رویداد در یک شهر دیگر درحال برگزاری است، چندان مثمرثمر نخواهد بود. در مجموع برگزاری بعضی از نمایشگاه‌هایی که جنبه عمومی دارند، مثل نمایشگاه ساختمان در سایر استان‌ها می‌تواند موفق باشد. ولی نمایشگاه‌های تخصصی علاوه بر تهران حداکثر می‌توانند در دو مرکز نمایشگاهی مهم استانی در کشور برگزار شود و بیشتر از آن می‌توان گفت که بی‌فایده است.

 • اصولا عضویت شرکت در UFI به چه معنا‌‌‌ست و یک شرکت برگزار کننده نمایشگاه تخصصی، چه مزیت‌ها و استانداردهایی باید داشته باشد تا در سطح جهانی معتبر و شناخته شده باشد؟

عضویت یک شرکت نمایشگاهی در UFI بدین معناست که شرکت مذکور استانداردهای بین‌المللی نمایشگاهی را رعایت می‌کند و نمایشگاه‌هایی را که برگزار می‌کند با توجه به امکانات و مقدورات کشور محل برگزاری، با کیفیت مورد قبول UFI اجرا می‌کند. نمایشگاهی هم که تحت پوشش اتحادیه مذکور است بدین معنی است که واجد کیفیت و استاندارد مورد قبول نمایشگاهی است. استانداردهایی که یک شرکت نمایشگاهی باید دارا باشد تا بتواند به عضویت این اتحادیه درآید بسیار زیاد است و ذکر آنها خارج از حوصله این گفتگو است.

 • شرکت شما تا چه میزان آمادگی راهنمایی دادن و ارائه نظرات مشاوره‌ای بی‌طرفانه و حرفه‌ای به شرکت‌ها، برای حضور موفق‌تر و موثر در نمایشگاه‌های تخصصی را دارد و به نظر شما آیا صرف حضور در یک یا چند دوره نمایشگاه می‌تواند حلال مشکلات و موانع پیش‌روی رقابت بین برندها و شرکت‌ها باشد و اصولا سطح مطالبات و انتظارات از یک نمایشگاه را چگونه باید ارزیابی کرد؟

 در زمینه مشارکت در نمایشگاه‌ها، این شرکت آمادگی کامل جهت ارائه نظرات مشورتی کاملاً بی‌طرفانه به شرکت‌ها را دارد. در رابطه با سؤال دوم مسلماً صرف حضور در نمایشگاه نمی‌تواند حلال مشکلات صنفی شرکت‌ها باشد. نمایشگاه به خودی خود زمینه رقابت را میان شرکت‌ها و برندها فراهم می‌سازد، بنابراین شرکت‌ها عموماً سعی دارند تا بهترین کیفیت و بالاترین ظرفیت و توانمندی خود را در نمایشگاه‌ها عرضه کنند که این موضوع سبب می‌شود سطح رقابت بین واحدهای مشابه بالاتر هم برود. سطح مطالبات شرکت‌ها از حضور در نمایشگاه، در درجه اول به کیفیت کار یا تولید شرکت‌ها برمی‌گردد. نمایشگاه به طور کلی بسترساز فعالیت اقتصادی و یک عامل موقتی برای ایجاد رونق کاری است که به طور مساوی شرایط را برای تمامی شرکت‌کنندگان فراهم می‌سازد. بنابراین این‌که شرکت کننده یک نمایشگاه چه بهره‌ای از حضور در نمایشگاه ببرد، به کیفیت تولید یا فعالیت، نحوه ارائه فعالیت، موفقیت در ارائه محصول و بازاریابی و جذب مخاطب، کیفیت و سطح مشارکت در نمایشگاه و میزان اطلاع‌رسانی به مخاطبین تخصصی خود جهت مراجعه به غرفه شرکت مربوط می‌شود.

 • با توجه به انتشار ماهنامه دنیای نما و پنجره همزمان با هشتمین دوره نمایشگاه بین‌المللی صنعت ساختمان ایران در سال گذشته، چه پیشنهادی برای ارتقای سطح کیفی این ماهنامه تخصصی دارید و چه محورهایی باید در اولویت قرار گیرد؟

برای ارتقاء کیفی نشریه پیشنهاد خاصی ندارم، چون در حوزه کاری و تخصصی من نیست؛ ولی با توجه به این‌که حوزه فعالیت ماهنامه دنیای نما و پنجره ارتباط موضوعی مستقیم با نمایشگاه در و پنجره و صنایع وابسته دارد، انتظار بنده این است که این ماهنامه در خصوص اطلاع‌رسانی و پوشش خبری این نمایشگاه و انتقال مطالب مربوط به نمایشگاه به مخاطبین، همکاری نزدیک و تنگاتنگی با شرکت ما و ستاد برگزاری نمایشگاه در و پنجره داشته باشد.

برای مشاهده فایل پی‌دی‌اف ماهنامه شماره پنجم دنیای نما و پنجره اینجا کلیک کنید.


ارسال نظر

ارسال