پنجره جدید گشوده‌‌ایم!

رضا کربلایی

  • شنبه 23 بهمن 1395

اخبار => گروه خبر

ماهنامه دنیای نما و پنجره و همچنین پایگاه خبری و نمایشگاه آنلاین «دنیای پنجره»، رسانه‌ای کاملا مستقل و متعلق به بخش خصوصی بوده و هیچ‌گونه وابستگی رسمی یا غیررسمی به جناح سیاسی، نهاد، انجمن، تشکل، برند یا بنگاه‌ اقتصادی و گروه صنعتی و. .. ندارد و تلاش و عهد بنیادین ما همواره حفظ استقلال حرفه‌ای و مالی و عدم دل‌بستگی و دلدادگی به نهاد یا انجمن خاص یا حتی برند و شرکت خاص خواهد بود.
پنجره جدید گشوده‌‌ایم!

دنیای نما و پنجره؛ اهداف، رویکرد، مرامنامه و اخلاق حرفه‌ای ما

به نام خداوند لوح و قلم         حقیقت نگار وجود و عدم

سوگند به قلم و هرآنچه می‌نویسد

سلام

خیلی ساده و بی‌پیرایه باید بگوییم که ماهنامه تخصصی «دنیای نما و پنجره» به عنوان رسانه‌ای در صنعت ساختمان با هدف گشودن پنجره‌ای جدید با رویکرد تحلیلی، اطلاع‌رسانی و خبری و البته حرفه‌ای با همکاری جمعی از شناخته‌ شده‌ترین روزنامه‌نگاران و خبرنگاران اقتصادی ایران تلاش می‌کند تا به نیاز فعالان و اشخاص حقیقی و حقوقی در صنعت ساختمان و البته با اولویت دادن به رویدادهای صنعت در، پنجره، شیشه و نمای ساختمان پاسخ شایسته دهد. بی تردید باید تاکید کنیم که مهمترین سرمایه هر رسانه‌ای چه در فضای مکتوب و چه فضای مجازی، اعتماد و انتقادهای سازنده مخاطبان آن رسانه خواهد بود و به همین سبب صادقانه اعتقاد داریم که نقدها، نظرها، پیشنهادها و راهنمایی‌‌های تک تک فعالان صنعت برای «دنیای نما و پنجره» یک سرمایه واقعی خواهد بود که تلاش خواهیم کرد قدر این سرمایه جاودانه و بزرگ را بدانیم و با انتشار نشریه‌ای خبری و تحلیلی وانعکاس دیدگاه‌ها و نظرها و پیشنهادهای مخاطبان، این سرمایه را پاس بداریم.

اما چرا نشریه‌ای جدید با عنوان «دنیای نما و پنجره»؟ گشودن پنجره جدید چه ضرورت داشت و سوال مهم اینکه تولد ماهنامه جدید با چه اهدافی صورت می‌گیرد و اساسا آیا ماهنامه دنیای و نما و البته پایگاه خبری «دنیای پنجره» (هر دو رسانه دارای مجوز رسمی جداگانه از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) با وجود رسانه‌های فعال این عرصه می‌تواند راهگشا و تحول‌آفرین باشد؟ پاسخ به این سوال هرچند در نظر اول هم سخت است و هم آسان؛ اما بهتر آن دیدیم که بی‌حاشیه و شفاف بگوییم که برای چه پنجره جدید گشود‌ه‌ایم؟

آغاز سخن باید شفاف اعلام کنیم که ماهنامه دنیای نما و پنجره و همچنین پایگاه خبری و نمایشگاه آنلاین «دنیای پنجره»، رسانه‌ای کاملا مستقل و متعلق به بخش خصوصی بوده و هیچ‌گونه وابستگی رسمی یا غیررسمی به جناح سیاسی، نهاد، انجمن، تشکل، برند یا بنگاه‌ اقتصادی و گروه صنعتی و. .. ندارد و تلاش و عهد بنیادین ما همواره حفظ استقلال حرفه‌ای و مالی و عدم دل‌بستگی و دلدادگی به نهاد یا انجمن خاص یا حتی برند و شرکت خاص خواهد بود. از سوی دیگر تلاش می‌کنیم که رسانه‌ای برای بیان همه دیدگاه‌ها، نقدها و نظرهای کارشناسی، سازنده و مبتنی بر واقعیت باشیم و همه رویدادهای خبری را صادقانه و بدون جانبداری مستقیم یا غیرمستقیم روایت خواهیم کرد. بنابراین هم ماهنامه «دنیای نما و پنجره» و هم پایگاه اطلاع‌رسانی «دنیای پنجره» ،» پنجره‌ای واحد و باز در خدمت همه صاحبان صنایع و مدیران شرکت‌ها، کارشناسان و صاحب‌نظران بوده و شیشه این پنجره واحد، همواره شفاف خواهد بود و هیچ موضوعی در پشت پرده نخواهیم داشت و رسما اعلام می‌کنیم که رسالت و مسئولیت ما وهمکاران محدود و فقط و فقط فعالیت در عرصه رسانه‌ای خواهد بود و مطلقا چه مستقیم و چه غیرمستقیم در زمینه تولید یا تجارت صنعت ساختمان و عرضه کالاها و خدمات ساختمانی فعالیتی نداریم و نخواهیم داشت.

واقعیت این است که تصمیم برای انتشار ماهنامه تخصصی و تحلیلی و خبری با نام «دنیای نما و پنجره»، نه یک تصمیم کوتاه‌مدت و با رویکرد شبیه‌سازی و تقلید رسانه‌ای بلکه حاصل دستکم 2 سال تحقیق، نظرخواهی، پرس وجو و نیازسنجی نظری و میدانی است. به ویژه اینکه خلاء جدی در ارتباط با سیاستگذاران، تصمیم‌سازان و تاثیرگذاران در مجلس، دولت، وزارت‌خانه‌های ذی‌ربط با فعالان و شرکت‌های صنعت ساختمان در زمینه در و پنجره، شیشه و نمای ساختمان دیده می‌شود. به طور مثال، همین عدم ارتباط باعث شده اهمیت استفاده از پنجره‌ها با شیشه‌های دوجداره در کاهش مصرف سوخت در برنامه‌های اجرایی دولت جدی گرفته نشود؛ یا اینکه برخی مدیران شهری در کلان‌شهرها اجرای برخی از نماهای ساختمانی را به بهانه‌ها و دلایل مختلف محدود سازند، یا اینکه در تامین مواد اولیه شرکت‌های تولیدکننده پروفیل‌های یو.پی. وی.سی یا وضع تعرفه‌های قانونی گمرکی یا اعمال استانداردها، دغدغه‌ها و نقطه‌نظرات همه فعالان درگیر صنعت در تصمیم‌گیری‌ها یا اجرای مقررات (بر خلاف قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار) در نظر گرفته نشود. بنابراین سطح نخست فعالیت ماهنامه «دنیای نما و پنجره» معطوف به ایجاد پلی ارتباطی بین لایه تصمیم‌گیری با لایه درگیر این تصمیم‌ها یعنی شرکت‌ها و صاحبن‌ظران صنعت در، پنجره، شیشه ونمای ساختمان خواهد بود.

یکی از خلاها و چالش‌های صنعت برابر با دیدگاه‌ها، نقدونظرها و دغدغه‌های دلسوزان، کارآفرینان و مدیران و صاحب‌نظران این بوده و هست که چه در دوران رکود و چه در دوران رونق صنعت ساختمان و بازار مسکن، بسیاری از فرصت‌ها تبدیل به تهدید شده و به واسطه اینکه قیمت محصول یا خدمات ارائه شده توسط شرکت‌ها یکی از عوامل تعیین کننده در انتخاب مشتریان به شمار می‌آید؛ عملا کیفیت در میدان رقابت قربانی شده و می‌شود. به گونه‌ای که برخی که هدفشان بیشتر کسب سود بالا و نه استمرار فعالیت و حیات صنعت و ارتقای کیفیت محصولات و خدمات است، وارد میدان رقابت شده که هم شرکت‌های دارای کیفیت را دچار مشکلاتی می‌سازند و هم چهره صنعت در، پنجره، شیشه و نمای ساختمان را به دلیل عدم تخصص و تجربه لازم و دانش فنی کافی مخدوش می‌سازند و اعتماد مردم را نسبت به این صنعت تضعیف می‌کنند. تلاش و هدف ما هم در ماهنامه «دنیای نما و پنجره» و هم پایگاه‌ اطلاع‌رسانی «دنیای پنجره» بر این مبنا قرار دارد که در معرفی برندها و شرکت‌ها و اطلاع‌رسانی درباره محصولات و خدمات شرکت‌های فعال به گونه‌ای عمل شود که حقوق مصرف‌کنندگان، استانداردهای تصویب شده و کیفیت و کارایی اعلام شده از سوی شرکت‌ها به هیچ عنوان فدای رقابت بر سر قیمت و دامپینگ نشود. البته که ما نه داور کیفیت هستیم و نه صلاحیت فنی و حرفه‌ای در تشخیص و یا گزارش واقعی کیفیت و استانداردها را داریم؛ بلکه به سبب بهره‌مندی از توان حرفه‌ای در اطلاع‌رسانی همکاران روزنامه‌نگار و خبرنگار، حرمت نهادن به اخلاق حرفه‌ای و سوگند به قلم در عرصه روزنامه‌نگاری، رویکرد «دنیای نما و پنجره» در روایت کردن رویدادها، معرفی کالاها و خدمات بر مبنای شفافیت، امانت‌داری، رقابت سالم، تامل حداکثری در مشخصات فنی محصولات، معرفی پروژه‌های اجرا شده، نظرخواهی از مشتریان و ... خواهد بود و هرگز در اطلاع‌رسانی و گزارش دادن از فعالیت شرکت‌ها، محصولات و خدمات و یا گفتگو با فعالان صنعت در و پنجره، در دام ا فراط و تفریط گرفتار نخواهیم شد و انصاف و شفافیت را در کنار دقت در روایت و رعایت حقوق دیگران اصل قرار خواهیم داد. این سطح دوم از فعالیت و رسالت «دنیای نما و پنجره» برای رقم زدن فصل جدید و متفاوت از جنس رقابت واقعی بین همه برندها و شرکت‌ها خواهد بود.

سطح سوم و حیاتی و بنیادین رسالت و رویکرد ما معطوف بر ایجاد پلی ارتباطی و دوجانبه بین مردم در مفهوم عام آن و شرکت‌های فعال صنعت ساختمان، مهندسان طراح و ناظر ساختمان، سرمایه‌گذاران در بخش ساختمان و ... در مفهوم خاص آن با شرکت‌های فعال و خوشنام در صنعت در، پنجره، شیشه و نمای ساختمان خواهد بود.  چرا که شناخت مردم ا ز مزایای در و پنجره‌های استاندارد و آگاهی آنها از ویژگی‌های مثبت نماهای ساختمانی نوین واطلاع آنها از معایب آشکار و نهان در و پنجره‌های فاقد کیفیت و غیراستاندارد و یا خطرات استفاده ازخدمات ارائه دهنده نمای ساختمان و ... باعث خواهد شد تا کیفیت محصولات و خدمات شرکت‌ها در انتخاب مردم، مهندسان ناظر و طراح، شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران بخش ساختمان و مسکن در اولویت نخست قرار گیرد و راه برای رقابت ناسالم و عرضه مصالح بی‌کیفیت به راهی پر دست‌انداز و پرهزینه تبدیل شود.

برای معرفی محصولات و مصالح برتر و با کیفیت هم در ماهنامه «دنیای نما و پنجره» و هم در پایگاه خبری و نمایشگاه آنلاین «دنیای پنجره»، خدمات رسانه‌ای متنوع، متمایز و دارای انعطاف‌پذیری فوق‌العاده متناسب به نیاز شرکت‌ها و برندهای معتبر متناسب اندازه شرکت‌ها، سابقه فعالیت، طیف محصولات و خدمات، گستره جغرافیایی فعالیت و ... پیش‌بینی شده که جزییات بیشتر را می‌توانید در گزارش ویژه این شماره باعنوان «نمایشگاه آنلاین دنیای پنجره؛ معرفی 10 راهکار نوین برای معرفی برندها و شرکت‌ها» مطالعه نمایید.

آنچه گفته شد، به واقع شاکله اصلی مرامنامه و رسالت حرفه‌ای ماهنامه «دنیای نما و پنجره» و پایگاه اطلاع‌رسانی دنیای پنجره به نشانی اینترنتی www.donyayepanjereh.com  را تشکیل می‌دهد. از همه مخاطبان و دست‌اندرکاران صنعت ساختمان به ویژه دلسوزان و صاحب‌نظران و دارندگان ایده صنعت در، پنجره، شیشه و نمای ساختمان یک تقاضای صادقانه داریم و اینکه حتما انتقادها و پیشنهادهای خود را بدون تعارف و پرده‌پوشی از طریق راه‌های ارتباطی اعلام شده در شناسنامه ماهنامه یا در بخش تماس با ما پایگاه خبری دنیای پنجره، با ما در میان بگذارند.  پایان سخن نخست به امید و لطف حضرت دوست که آنچه توانسته‌ایم همه لطف اوست. پنجر‌های گشود‌ه‌ایم برای آنکه رقابتی از جنس شیشه شفاف را رقم زنیم .

کلام آخر هم اینکه همواره به گشودن پنجر‌ه‌ای در دنیای رسانه و به هنگام بازکردن قفلی با کلید قلم، در نزدیک به دو دهه فعالیت حرفه‌ای آغاز سخن با مخاطبان و همراهان همیشگی این بوده و هست که

ما بدان مقصد عالی نتوانیم رسید              هم مگر پیش نهد لطف شما گامی چند

عیب می جمله چو گفتی هنرش نیز بگو  نفی حکمت مکن از بهر دل عامی چند

تا شماره بعد؛ بدرود


ارسال نظر

ارسال