ساخت و ساز را به مهندسان بسپارید

مهندس محمدرضا صفاری

  • دوشنبه 11 دی 1396 ساعت 10:56

اخبار => گروه خبر

تا زمانی که کار ساخت‌وساز فقط با قیمت واقعی به مجریان ذی‌صلاح سپرده نشود، حال و روز ساختمان‌های کشور بهتر از این نمی‌شود....
ساخت و ساز را به مهندسان بسپارید

 تا زمانی که کار ساخت‌وساز فقط با قیمت واقعی به مجریان ذی‌صلاح سپرده نشود، حال و روز ساختمان‌های کشور بهتر از این نمی‌شود. اینکه در زلزله کرمانشاه، اسکلت بسیاری از ساختمان‌های تازه‌ساز پایدار مانده اما دیوارهای آنها ریخته حکایت غمناکی از دور زدن مقررات ملی ساختمان در باب پایدار‌سازی‌ جزئیات ساختمان‌هاست که احتمالاً فقط برای کاهش هزینه‌ها یا نا آگاهی سازنده رخ داده است. 
تصاویر نشان می‌دهد الزامی شدن رعایت مقررات در ساخت‌وساز توانسته چارچوب ساختمان‌ها را مقاوم کند و جلوی خسارت‌های جانی را بگیرد اما براساس این مقررات، دیوارها و سازه‌های جنبی ساختمان باید به ستون‌ها و پیکره ساختمان متصل می‌شدند تا خسارت‌های مالی نیز به حداقل برسد اما این موارد رعایت نشده‌اند.
واقعیت این است که قوانین و مقررات صنعت ساختمان ایران مدرن و به روز است اما بخش عمده ساخت‌وسازها هنوز از شیوه سنتی خارج نشده که فقط با حضور مجری ذی‌صلاح در کل جریان ساخت‌وساز می‌تواند اصلاح شود. طبق قانون باید عملیات ساخت‌وساز توسط مجری ذی‌صلاح و پیمانکاران دارای گواهینامه حرفه‌ای انجام شود اما تحقق این مهم مشروط است به اینکه مجری ذیصلاح در ازای حضور مداوم در پروژه، دستمزد واقعی دریافت کند.
براساس قانون، بسته به مقیاس ساختمان باید حدود 8 تا 15 درصد از کل هزینه ساخت آن به خدمات مهندسی اختصاص یابد. در این حالت مهندسی که به‌عنوان مجری ذی‌صلاح به‌صورت حضوری بر کلیه مراحل ساخت یک بنا طبق مقررات نظارت می‌کند 8 تا 15درصد از کل هزینه‌هایی که صرف ساخت‌وساز می‌شود، را به‌عنوان دستمزد دریافت می‌کند و هرچه قوانین به‌پای کاهش هزینه‌ها قربانی نشوند، به نفع اوست این در حالی است که در شرایط فعلی، مهندسی که به‌عنوان مجری ذی‌صلاح برای یک ساختمان انتخاب می‌شود، دستمزدی بیش از 10میلیون تومان نمی‌گیرد و همین باعث می‌شود عملاً حضور کامل او در فرایند ساخت منتفی شود.
از سوی دیگر در غیبت مجری ذیصلاح، وقتی خود سرمایه‌گذار، مجری یک ساختمان باشد هرگونه صرفه‌جویی در هزینه‌ها مستقیماً به افزایش درآمد سازنده منجر می‌شود و رعایت‌نکردن قوانین چیزی جز سود برای او ندارد. نکته‌ای که در این میان مطرح می‌شود این است که با الزامی شدن حضور مجری ذیصلاح، قیمت ساختمان چقدر افزایش می‌یابد؟
در ظاهر حضور مجری ذی‌صلاح از دو ناحیه قیمت ساختمان را افزایش می‌دهد؛ هم 8تا 15 درصد از هزینه‌ها را به‌عنوان دستمزد می‌گیرد و هم با رعایت قوانین هزینه ساخت را افزایش می‌دهد، اما این به‌معنای افزایش قیمت نهایی ساختمان نیست؛ چراکه در شرایط فعلی نیز که از حضور مجری ذی‌صلاح استفاده نمی‌شود و ساختمان را طبق مقررات نمی‌سازند، ساختمان‌ها ارزان نمی‌شوند بلکه دستمزد مجری و هزینه رعایت نشدن جزئیات به‌عنوان سود به جیب سازندگان می‌رود.
به‌عبارت‌دیگر حضور مجری ذیصلاح در ساختمان‌ها فقط حاشیه سود هنگفت سازندگان بدون صلاحیت را کم می‌کند و ساختمان گرچه ایمن‌تر و اصولی‌تر ساخته می‌شود، اما قیمت آن افزایش نمی‌یابد. در مقابل، کاهش حاشیه سود باعث می‌شود عملاً پولدارها نتوانند به طمع درآمدهای هنگفت وارد حرفه ساخت‌وساز شوند چراکه باید مبالغ بالایی را به‌عنوان دستمزد به مهندسان بپردازند تا بنا را اجرا کنند، اما خود مهندسان وقتی به‌عنوان مجری ذیصلاح وارد کار می‌شوند در کنار دستمزد مطلوب، کمترین حاشیه سود را نیز قبول می‌کنند اما بناها را اصولی اجرا می‌کنند و با امضای اسناد و شناسنامه ساختمان، کلیه مسئولیت‌های آن را می‌پذیرند.
مهندسان ایرانی در حرفه تقویت بناها نیز توانایی‌های قابل‌ملاحظه‌ای دارند و چنانچه در ساختمان‌های موجود، ضعف‌های ایمنی وجود داشته باشد قادرند کلیه سازه‌های آن از پی‌ریزی تا ستون‌ها و سقف را تقویت کنند.به این ترتیب چنانچه هزینه بازسازی و مقاوم‌سازی یک بنا از 60درصد هزینه ساخت دوباره آن بیشتر نشود، مقاوم‌سازی آن صرفه اقتصادی دارد. در شرایطی که در کل کشورها بر سبک‌سازی بناها و استفاده از تکنولوژی در ساختمان‌سازی تأکید می‌کنند، هنوز ما نماهای سنگین و غیرایمنی برای بناهای خود طراحی می‌کنیم و با استفاده از مصالح سنتی، ظریف‌کاری‌های بنا را به بار اضافه‌ای بر دوش ساختمان تبدیل می‌کنیم.به نظرم وقت آن رسیده که بساز‌بفروش‌ها به کسب‌وکار واقعی خود کوچ کنند و ساختمان‌سازی را به مهندسان بسپارند.
ماهنامه دنیای نما و پنجره - شماره ششم - آذرماه 96


ارسال نظر

ارسال