راهنمای مبحث 19 برای جزئیات اجرایی عایق‌کاری حرارتی پوسته ساختمان

  • چهارشنبه 13 دی 1396 ساعت 11:28

اخبار => گروه خبر

به منظور صرفه‌جویی در مصرف انرژی، عایق‌کاری حرارتی پوسته ساختمان امری ضروری می‌باشد که باید با رعایت اصول علمی و شیوه‌های اجرایی صحیح و آزموده‌شده صورت گیرد.
راهنمای مبحث 19 برای جزئیات اجرایی عایق‌کاری حرارتی پوسته ساختمان

اگرچه عایق‌کاری حرارتی ساختمان‌ها امری متداول است، اما در صورت عدم رعایت اصول و دستورالعمل‌های اجرایی صحیح، می‌تواند عملکرد حرارتی جدار را تحت‌الشعاع قرار دهد و تأثیرات نامطلوبی را به همراه داشته باشد. در نتیجه، علاوه بر مشخصات حرارتی عناصر تشکیل‌دهنده پوسته خارجی، نحوه اتصال عناصر مختلف به یکدیگر در جزئیات اجرایی یکی از عوامل تعیین‌کننده میزان مصرف انرژی در ساختمان می‌باشد.
در صورت عدم رعایت ملاحظات لازم در این خصوص، پل‌های حرارتی قابل‌ملاحظه‌ای ایجاد می‌شود که می‌تواند اثربخشی عناصر مختلف پوسته را کاهش و میزان انتقال حرارت از پوسته خارجی را تا 40 درصد افزایش دهد. همچنین یکی دیگر از عواملی که در صورت عدم رعایت جزئیات اجرایی مناسب می‌تواند بروز کند، پدیده میعان می‌باشد. بروز این پدیده مخرب سبب کاهش مقاومت حرارتی اجزای ساختمانی و در نتیجه افزایش مصرف انرژی، تخریب جدارها و کاهش طول عمر مفید ساختمان می‌شود. همچنین، می‌تواند سلامتی و آسایش ساکنین را به مخاطره اندازد و به زیبایی و دوام مصالح ساختمان لطمه وارد کند.
علاوه بر موارد فوق، عوامل دیگری نیز، نظیر تکانه‌های گرمایی، بارندگی و کج‌باران بر عملکرد جدارهای خارجی تأثیر می‌گذارند و جزییات اجرایی باید به‌گونه‌ای باشد که امکان تأمین تمامی انتظارات مطرح در مقررات ملی و آیین‌نامه‌ها فراهم گردد. با توجه به چنین ضرورتی و اهمیت عایق‌کاری حرارتی ساختمان و به دلیل عدم وجود منابع معتبر که جزئیات اجرایی عایق‌کاری حرارتی را ارائه دهد، لازم است پژوهش جامعی در این زمینه انجام شود و جزئیات اجرایی هر یک از اجزای ساختمانی (دیوار،‌ بام، کف به صورت جداگانه و تقاطع این اجزا به یکدیگر) ارائه گردد. در این تحقیق، با بررسی جزئیات اجرایی گوناگون عایق‌کاری حرارتی جدارهای ساختمانی و نحوه اتصالات اجزای گوناگون و امکان‌سنجی بهره‌گیری هر یک از این جزئیات اجرایی در پوسته خارجی ساختمان، راهکارها و جزئیات اجرایی دقیق، با در نظر گرفتن راه‌حل‌های مختلف تأمین انتظارات مطرح در مقررات و ضوابط، و بهبود عملکرد حرارتی و رطوبتی جدارها ارائه خواهد شد.

  کارفرما: مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی     مجری: بهروز محمد کاری , مهدیه آبروش      تاریخ شروع:  1393/12/09   تاریخ پایان: 1394/12/09

ماهنامه دنیای نما و پنجره - شماره ششم - آذرماه 96


ارسال نظر

ارسال