امکان کاهش دوره انتظار در تسهیلات مسکن وجود ندارد

  • دوشنبه 24 اردیبهشت 1397 ساعت 9:14

اخبار => گروه خبر

عضو هیئت مدیره بانک مسکن گفت : امکان کاهش دوره انتظار یا افزایش دوره بازپرداخت وام وجود ندارد مگر اینکه امکان تامین مالی از طریق تزریق منابعی خارج از این بانک وجود داشته باشد .
امکان کاهش دوره انتظار در تسهیلات مسکن وجود ندارد

محمد علی دهقان در نشست خبری که در بانک مسکن برگزار شد گفت : از ابتدای سال تا 22 اردیبهشت، 5912 فقره تسهیلات مشارکت مدنی برای ساخت به مبلغ 2096 میلیارد ریال پرداخت شد که 182 درصد در تعداد و 167 درصد در مبلغ رشد داشته است.وی ادامه داد : در بخش تسهیلات جعاله در ابتدای سال تا 22 اردیبهشت نیز، 8 هزار و 607 فقره تسهیلات به ارزش هزار و 103 میلیارد ریال پرداخت شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل، در تعداد 86 و در مبلغ 143 درصد رشد را نشان می دهد .

دهقان ادامه داد : در فروش اقساطی 13 هزار و 66 فقره به مبلغ 6 هزار و 197 میلیارد ریال واحدهای تامین مالی شده است.وی گفت : در این مدت 27 هزار و 586 واحد مسکونی توسط بانک به اشکال مختلف با مبلغ 9 هزار و 410 میلیارد ریال تامین مالی شد که 63 درصد نسبت به قبل رشد داشته است .

دهقان افزود : برای افرادی که در بافت فرسوده از تسهیلات اوراق حق تقدم ممتاز برای خرید مسکن استفاده می کنند از ۱۲ به ۱۵ سال افزایش یافته است.وی بیان کرد: در صندوق پس انداز یکم، کاهش نرخ سود برای خانه اولی ها از 9 و نیم به 8 درصد و در بافت فرسوده از 8 به 6 درصد کاهش پیدا کرده است .

وی با اشاره به اینکه روش بازپرداخت تسهیلات و اقساط آن در استطاعت پرداختی افراد است گفت : در گذشته اقساط را پلکانی دریافت می کردیم و اکنون ضریب 9 درصد به مجموعه ضرایب اضافه شد تا اقساط اولیه کوچکتر شود .

پرداخت حدود 700 هزار وام مسکن در سال جاری

عضو هیئت مدیره بانک مسکن گفت: 380 هزار واحد تسهیلات در بخش تقاضا (خرید) و 220 هزار در تولید و100 هزار در بافت فرسوده پرداخت می شود.

نادر قاسمی در نشست خبری که امروز در بانک مسکن برگزار شد به تبیین سیاست های اعتباری بانک مسکن در بافتهای فرسوده و سیاستهای بانک مسکن در سال 97 پرداخت و گفت : تغییر رویکرد دولت از برون گردی به درون گردی است یعنی به جای اینکه مسکن در خارج از تهران ساخته شود اعتبارها را به ساخت واحد در بافت فرسوده و داخل پرداخت کنیم بطوریکه 100 هزار واحد مسکن مهر داریم که به دلیل فقر آب، برق، گاز و فاضلاب نمی توانیم آنها را واگذار کنیم.وی بیان کرد : تقویت توان مالی بخش تقاضا از جمله محورهای دیگر بانک مسکن است که امسال می خواهیم هم سمت تولید و هم تقاضا را تقویت کنیم .

عضو هیئت مدیره بانک مسکن افزود: در کشور 135 هزار هکتار بافت فرسوده و سکونتگاه های غیررسمی وجود دارد ، در این بافت ها باید مطابق طرح جامع مسکن تا سال 1405 حدود 5.1 میلیون واحد مسکونی احداث شود.

وی افزود: 3 میلیون متقاضی در جاهای فاقد مسکن وجود دارد و در مقابل 2.5 میلیون واحد مسکونی در جاهایی که فاقد متقاضی است وجود دارد . که برای رفع این مشکل اولویت تأمین مالی ما برای واحدهای میان متراژ است، به عبارت دیگر واحد ها برای دهک های بین 4 تا 7 با درآمد متوسط به سمت واحدهای با متراژ 60 الی 80 ساخته شود.

وی ادامه داد : امسال یکی از اهداف ما این است که به انبوه سازان حرفه ای که دارای پروانه هستند تسهیلات را پرداخت کنیم و از سازندگانی که از فناوری های نوین استفاده می کنند حمایت می کنیم .

عضو هیئت مدیره بانک مسکن ادامه داد : ما تسهیلات را به سمتی که تقاضا داشته باشد می دهیم فعالان و سازندگان حرفه ای بخش مسکن باید بعد از ساخت واحدها 5 سال واحدها را با گارانتی و به خریداران بدهند.

وی افزود : سالانه صدها میلیارد تومان پول بابت پرت انرژی در کشور مصرف می شود ما برای سازندگان حرفه ای که از فناوری های نوین استفاده کنند تسهیلات 18 درصد را با نرخ 17 درصد پرداخت می کنیم .وی در مورد افرادی که تسهیلات عادی برای ساخت مسکن استفاده می کنند گفت : برای این افراد هر واحد 70 میلیون تومان در نظر گرفتیم اما کسانی که با فناوری نوین می سازند این مبلغ به 110 میلیون تومان برای هر واحد در نظر گرفته ایم .

قاسمی ادامه داد : کسانی که در بافت فرسوده بدون سپرده اقدام به ساخت و ساز می کنند به جای 60 میلیون تومان 70 میلیون تومان با نرخ 17 درصد پرداخت می کنیم .


ارسال نظر

ارسال