اراده توخالی سامانه خانه‌های خالی

  • دوشنبه 24 اردیبهشت 1397 ساعت 18:42

اخبار => گروه خبر

عضو هیات رئیسه کمیسیون عمران مجلس، از بی اطلاعی دستگاه های مسئول از تعداد دقیق خانه های خالی در کشور انتقاد کرد و گفت: تعلل در اخذ مالیات از خانه های خالی چراغ سبز به گرانی ها و تایید احتکار خانه است.

شادمهر کاظم زاده در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با انتقاد از تعلل دولت در اجرای قانون اخذ مالیات از خانه های خالی، گفت: ایجاد سامانه ملی املاک برای اجرای قانون اخذ مالیات از خانه های خالی لازم بوده که دولت در این حوزه تاکنون کم کاری کرده است. نماینده مردم ایلام، دره شهر و آبدانان در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه زمان وعده های بدون عمل در خصوص اجرای قانون اخذ مالیات از خانه های خالی به پایان رسیده است، افزود: با توجه به شرایط فعلی بازار مسکن تعلل در اخذ مالیات از خانه های خالی یعنی چراغ سبز به گرانی ها و تایید احتکار خانه از این رو ادامه وضع موجود به صلاح نیست.پایان احتکار در مسکن تعداد زیادی خانه به بازار تزریق خواهد شد

وی با تاکید بر اینکه با پایان احتکار در مسکن تعداد زیادی خانه به بازار تزریق خواهد شد، تصریح کرد: شاید اخذ مالیات از خانه های خالی تاثیر شگرفی در بازار مسکن نداشته باشد اما همین پایان احتکار می تواند به کاهش حباب نرخ ها در حد کم کمک کند. این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه وزارت راه و شهرسازی باید پاسخگوی مجلس در خصوص چرایی تاخیر در اجرای قانون مصوب درباره ساماندهی خانه های خالی باشد، گفت: متاسفانه بعد از گذشت نزدیک به دو سال از تصویب قانون اخذ مالیات از خانه های خالی هنوز اطلاع دقیقی از میزان این نوع خانه ها در کشور وجود ندارد. وی با انتقاد از آمارهای متفاوتی که از سوی مرکز آمار و همچنین وزارت راه و شهرسازی در خصوص تعداد خانه های خالی ارایه میشود، افزود: متاسفانه عدم اطلاع دقیق از این نوع خانه ها تصمیم گیری در خصوص آن ها را با مشکل مواجه کرده است.

تاکید بر ضرورت تسریع در راه اندازی سامانه ملی املاک

کاظم زاده با تاکید بر ضرورت تسریع در راه اندازی سامانه ملی املاک، تصریح کرد: دولت با راه اندازی این سامانه ابتدا به اطلاعات دقیق از تعداد خانه های خالی دست خواهد یافت تا پس از آن تصمیم گیری در خصوص راهکارهای تنظیم بازار صورت بگیرد. این نماینده مردم در مجلس دهم، ادامه داد: در حال حاضر در خصوص تعداد خانه های خالی از سکنه سردرگمی وجود دارد زیرا بارها دیده شده که دستگاه های مسئول در یک بازه زمانی مشخص چند آمار متفاوت از این نوع خانه ها ارایه کرده اند.

بی اطلاعی از تعداد دقیق خانه های خالی التهاب قیمتی را در پی دارد

وی ادامه داد: عدم اطلاع از میزان دقیق خانه های خالی موجود در کشور دولت را از تصمیم سازی در این حوزه محروم کرده و التهاب قیمتی را افزایش خواهد داد. عضو هیات رئیسه کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: هدایت یک باره سرمایه ها به بخش مسکن در برهه ای از زمان با توجه به رکود تقاضا خود عاملی برای بر هم خوردن توازن و ثابت ماندن عرضه می شود که نتیجه آن انباشت خانه های خالی است./

 


ارسال نظر

ارسال