پنجر ه های خلاقیت:

نوآوری،برتری می آفریند

رضا کربلایی

  • پنجشنبه 16 فروردین 1397 ساعت 10:37

اخبار => یادداشت

ترکیب سنت و مدرنیته، تلفیق هنر و صنعت، آمیزه‌ای از نوآوری و خلاقیت؛ اینها تنها چند کلمه نیست که اگر خوب بنگریم، راز ماندگاری و برتری در صنعت در، پنجره‌، شیشه و نمای ساختمان است. امروز دیگر مردم به تکرار نمی‌اندیشند و به دنبال نوآوری در صنعت هستند.
نوآوری،برتری می آفریند

دنیای نما و پنجره هم مسیری متفاوت با گذشته را تجربه می‌کند و نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاری در بخش تحقیق و توسعه جهت تولید محصولات با تکنولو‍ژی روز جهان اهمیتی دوچندان پیدا کرده و مردم تشنه تفاوت‌ها و تمایزها هستند و برای نسل جدیدی از پنجره‌ها و نماهایی که به ساختمان‌ها هویت می‌بخشند و آرامش و امنیت را به ارمغان می‌آورند، هزینه می‌کنند؛ به این‌ترتیب دیگر نباید انتظار داشت که مصرف‌کننده مجبور و محدود به انتخاب پنجره‌ها و نماهای تکراری باشد.
درنگی بر سیر تحول در نما و پنجره ساختمان در سال‌‌های اخیر نشان می‌دهد که شرکت‌های موفق به نوآوری و خلاقیت به عنوان یک مزیت در رقابت با دیگران می‌اندیشند چرا که به خوبی دریافته اند، سلیقه مشتری و نیاز بازار تغییر کرده و حتی یکی از عوامل زیبایی شناختی ساختمان‌ها به نماها و پنجره‌های زیبا برمی گردد و اینجاست که باید پرسید تا چه میزان فعالان صنعت با نیازها، سلیقه‌ها و انتظارات سازندگان و مصرف کنندگان ساختمان آشنا هستند؟ آیا شرکت‌ها برای پاسخ به انتظارات و سلیقه‌های گوناگون برنامه‌ای دارند؟ تا چه میزان بودجه صرف تحقیق و توسعه در زمینه نوآوری و خلاقیت می‌شود؟ تا چه میزان به پارامترهای تأثیرگذار بر زیبایی شناختی نمای داخلی و بیرونی ساختمان اهمیت داده می‌شود و...
هرچند صنعت در، پنجره و شیشه ایران در گذر از سال‌های پرفراز و نشیب، پیشرفت‌های محسوس و قابل توجهی را تجربه کرده، اما حقیقت این است که بین انتظارات سازندگان و مصرف کننده ساختمان با میزان توانمندی‌های شرکت‌ها و فعالان صنعت در و پنجره به نظر فاصله‌ای هست که پر کردن این فاصله در گروی عزم جدی جهت شناساندن قابلیت‌ها، نوآوری‌ها و مزیت‌ها و تفاوت‌های نسل جدیدی از پنجره‌هاست.
امروزه دیگر تکرار اینکه استفاده از پنجره‌های استاندارد دوجداره ساخته شده از پروفیل یو پی وی سی یا آلومینیومی، مصرف انرژی در ساختمان را کاهش می‌دهد و یا اینکه از ورود آلاینده‌های صوتی و هوا جلوگیری می‌کند، کافی نیست و باید به حق آگاهی و انتخاب مشتریان بیشتر بها داد و به جای تکیه زدن و چانه زنی بر سر قیمت تمام شده پنجره و یا تخریب رقیب، بایستی به نوآوری و خلاقیت تکیه زد، از کیفیت و برتری پنجره‌ها، آرامش و امنیت ساختمان‌ها، زیبایی بخشیدن بر نمای خانه‌ها سخن گفت و ثابت کرد که برای هر نیاز و مطالبه‌ای از سوی مشتری، راه حلی وجود دارد.
هرچند صنعت در و پنجره و نمای ساختمان در این سال‌ها سختی‌های زیادی از جنس رقابت ناسالم، رنج رکود در صنعت ساختمان و مسکن، تمرکز سازندگان بر قیمت پایین‌تر حتی به بهای قربانی شدن کیفیت متحمل شده است، اما به نظر امروز شاهد تغییر نگرش مصرف کنندگان در انتخاب مسکن خود و دقت آنها در مصالح به کار رفته در آن هستیم و چه شیرین که حتی آگاهی عمومی نسبت به تفاوت‌ها و تمایزهای در و پنجره به گونه‌ای در حال افزایش است که حتی زنان هم در کنار مردان به اهمیت نقش پنجره‌ها و نماها و کیفیت آنها اهمیت می‌دهند. مصداق این تغییر را می‌توان در فاصله گرفتن سطح انتظارات مردم از پنجره‌های ساخته شده از یراق آلات تک حالته با شیشه‌های تک جداره و تمرکز آنها بر نسل جدیدی از پنجره‌های ساخته شده از پروفیل‌های با استاندارد جهانی، یراق آلات تضمین کننده امنیت و آرامش ساختمان، شیشه‌های زیبا و روشنایی بخش به ساختمان‌ها و البته ضامن امنیت روانی و فیزیکی خانه‌ها، توری‌های پیشرفته با طرح و نقش‌های زیبا و البته دارای استحکام و کیفیت، رصد کرد.
صنعت در، پنجره، شیشه و نمای ساختمان دیگر به تکرار و تقلید پایدار نخواهد بود و راز ماندگاری و پیشرفت در تنوع و نوآوری، خلاقیت و زیبایی شناسی و در یک کلام حرکت بر مدار سلیقه و نیاز مشتری است، ماهنامه تخصصی دنیای نما و پنجره در سال دوم انتشار خود بر این اساس اعلام می‌دارد که برای معرفی نوآوری‌ها، خلاقیت‌ها، کیفیت ممتاز در محصولات و خدمات جهت افزایش سطح آگاهی مردم و البته سازندگان آمادگی دارد، چه اینکه این مسأله را یک وظیفه ملی و رسانه‌ای خویش می‌دانیم.
در آستانه نوروز باستانی سال 1397 و تبریک فرارسیدن فصل بهار به همه شما مخاطبان و همراهان همیشگی ماهنامه دنیای نما و پنجره و آرزوی سالی پررونق و سرشار از فعالیت در کسب و کار فعالان صنعت در و پنجره، شیشه و نمای ساختمان، تأکید می‌شود که پایگاه خبری و نمایشگاه مجازی دنیای نما و پنجره ایران به نشانی اینترنتی www.donyayepanjereh.com  با امکانات رسانه‌ای کم‌نظیر برای معرفی شرکت‌ها، محصولات، کالاها و خدمات صنعت در، پنجره، شیشه، یراق‌آلات، ماشین‌آلات، توری و نرده و تمامی صنایع وابسته، یک عیدی ویژه‌ برای همگان جهت رقابت سالم و شفاف است که بدون واسطه، با مشتریان و مصرف‌کنندگان در ارتباط باشند و قابلیت‌ها و توانمندی‌های خویش را به نمایش بگذارند.
عیدتان مبارک؛ نوروزتان پیروز

ماهنامه دنیای نما و پنجره - شماره هشتم - اسفند ماه 96


ارسال نظر

ارسال