برنامه دولت دوازدهم برای خروج مسکن از رکود چیست؟

قفل یا کلید؛ امید به تدبیر

  • چهارشنبه 14 تیر 1396 ساعت 17:46
  • رضا کربلایی، مدیر مسئول

اخبار => یادداشت

جا ماندن صنعت ساختمان از قطار رشد اقتصادی ایران در 6 سال گذشته، به چالشی بزرگ برای دولت و البته فعالان اقتصادی و سرمایه‌گذاران در صنعت ساختمان و مسکن تبدیل شده است و حالا همه در انتظار هستند تا ببینند برنامه دولت دوم آقای دکتر حسن روحانی، رئیس جمهور محترم چیست و با کدام سیاست و برنامه اقتصادی می‌خواهد بخش مسکن و ساختمان را سوار بر قطار رشد اقتصادی ایران کند؟
رضا کربلایی، مدیر مسئول

نگاهی به آمارهای رسمی مرکز آمار ایران که به تازگی منتشر شده، نشان از آن دارد که از سال 1385 تا 1395 رشد بخش ساختمان متشکل از فعالیت‌های عمرانی دولت و سرمایه‌گذاری در بخش ساختمان و مسکن دچار جهش و سقوط‌های شدیدی شده و به طور مشخص از تابستان سال 91 به بعد رشد منفی در تمامی فصول بعد رقم خورده است؛ مفهوم روشن این آمارهای رسمی کوچک‌تر شدن هرچه بیشتر بخش ساختمان و مسکن و تشدید رکود است. یعنی اینکه سرمایه‌گذاری در این بخش با وجود تقاضای پنهان در جامعه به اندازه کافی صورت نگرفته و هر آن امکان پرش قیمت‌ها در بازار مسکن و ساختمان در صورت هرگونه بی‌تدبیری در سیاست‌گذاری پولی و مالی دولت وجود دارد.

تیم اقتصادی دولت یازدهم وقتی دید اقتصاد ایران در حال کوچک شدن است، یک بسته اقتصادی ارائه کرد و در آن بسته که نام خروج غیرتورمی از رکود بر آن نهادند، بخش مسکن و ساختمان به عنوان یکی از محورهای پیشران اقتصادی معرفی شد. امیدها به تدبیر اقتصادی دولت دوچندان شد و فعالان بخش مسکن و ساختمان امیدوار به توجه خاص دولت هرچه به انتظار ماندند نه تنها اثری از رونق ندیدند که دوران رکود طولانی‌تر شد. حالا هم دولت نگفته اما روشن است که برنامه‌ای برای رونق‌دادن به صنعت ساختمان و مسکن با چاشنی تورم ندارد. با این پیش‌شرط، باید اندیشه کرد که آینده چه خواهد شد و برنامه دولت دوازدهم چیست؟

حقیقت ماجرا این است که طولانی‌شدن دوران رکود صنعت ساختمان آزاردهنده و هشدار آمیز شده و بیم آن می‌رود که بسیاری از صنایع و شرکت‌های تولیدکننده مصالح ساختمان و کارآفرینی و سرمایه‌گذاری در زمینه نسل جدید تکنولوژی‌های ساختمان با توجه به از دست رفتن برخی از ظرفیت‌های صادراتی ایران در سال‌های اخیر به ویژه در کشورهای منطقه، دچار اختلال و یا مرگ زودرس شوند و برای احیای دوباره آنها، کشور باید هزینه‌های سنگین‌تری در آینده پرداخت کند.

انتظار و مطالبه جدی از دولت دوازدهم ارائه برنامه‌ای شفاف، مدون و دارای قدرت اجرایی قوی جهت خارج کردن صنعت ساختمان از دوران یخ‌زدگی است و این مهم تنها با تحریک بخش ساخت و ساز مقطعی به دست نمی‌آید بلکه ضرورت ایجاب می‌کند که زمینه حمایت از صنایع مرتبط با صنعت ساختمان و واحدهای صنعتی فعال در عرصه تولید کالاها و مصالح ساختمانی را فراهم آورد تا حضور پررنگ‌تری از کالاها و خدمات فنی و مهندسی مرتبط با صنایع ساختمانی ایران در بازارهای جهانی را شاهد باشیم.

تلخ‌ است اندیشیدن درباره قفل شدن صنعت ساختمان ایران در حدود 6 سال گذشته و خوش‌باوری بود امید به تدبیر داشتن برای بازکردن این قفل بزرگ در انبوه گرفتاری‌های به ارث رسیده از گذشته برای دولت نخست حسن روحانی در 4 سال گذشته. اما حالا دیگر وقت عمل به وعده است و انتظار می‌رود این‌بار کلید تدبیر در قفل صنعت ساختمان انداخته شود و امید به تدبیر را به واقعیت رونق این صنعت تبدیل کرد. آقای روحانی! صنعت ساختمان چشم به تدبیر دوخته‌است؛ از رکود خارج‌اش کنید.
ارسال نظر

ارسال