یراق آلات پنجره؛ سنجش کیفیت زاماک

فراز برزگر - نوید تجارت آرسام

  • چهارشنبه 20 اردیبهشت 1396

اخبار => نانتخاب۰۲

نبود استانداردهای لازم از یک سو و همچنین شناخت ناکافی فعالان صنعت در و پنجره یو.پی.وی.سی از سوی دیگر موجبات سردرگمی آنها را در انتخاب یراق‌آلات با کیفیت و استاندارد جهانی را به همراه داشته است؛ موضوعی که در نهایت بر کارایی پنجره‌ها اثر گذاشته و مردم به عنوان مصرف‌کننده نهایی هم به دلیل فقدان آگاهی در نهایت به تولیدکنندگان در و پنجره اعتماد می‌کنند.
یراق آلات پنجره؛ سنجش کیفیت زاماک

با هدف ارتقای سطح آگاهی تولیدکنندگان در و پنجره یو.پی.وی.سی با کارایی انواع یراق‌آلات و سنجش کیفیت آنها در تولید و نصب در و پنجره‌های باکیفیت و استاندارد، ضرورت طرح مباحث کارشناسی و فنی درباره یراق‌آلات هر روز بیش از پیش احساس می‌شود، چه اینکه عرضه یراق‌آلات مصرفی در مونتاژ پنجره‌های یو.پی.وی.سی در بازار ایران با برندها و نشان‌های تجاری مختلف هرچند از یک سو رقابت در این عرصه را افزایش داده، اما تردیدی وجود ندارد که نبود استانداردهای لازم از یک سو و همچنین شناخت ناکافی فعالان صنعت در و پنجره یو.پی.وی.سی از سوی دیگر موجبات سردرگمی آنها را در انتخاب یراق‌آلات با کیفیت و استاندارد جهانی را به همراه داشته است؛ موضوعی که در نهایت بر کارایی پنجره‌ها اثر گذاشته و مردم به عنوان مصرف‌کننده نهایی هم به دلیل فقدان آگاهی در نهایت به تولیدکنندگان در و پنجره اعتماد می‌کنند. از این شماره ماهنامه تخصصی دنیای نما و پنجره، سلسله مقالات فنی و تخصصی درباره انواع یراق‌آلات در و پنجره تقدیم مخاطبان می‌شود. با قدردانی از شرکت نویدتجارت آرسام، عضو گروه بین‌المللی و دفتر مشترک‌المنافع گروه صنعتی KALE KILIT به سبب همراهی در ارائه این مقاله، ماهنامه دنیای نما و پنجره از مقالات کارشناسان تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان صاحب برند استقبال می‌کند.

برای مشاهده فایل پی‌دی‌اف و متن خبر در نشریه دنیای نما و پنجره اینجا کلیک کنید.

آنچه از نظر خواهید گذراند ، سلسله مقالاتی است که به مرور اجمالی مواد اولیه به کار رفته در تولید  یراق‌آلات درب و پنجره‌های  یو.پی.وی.سی، الزامات تولید یراق‌آلات از دیدگاه مراجع ذی‌صلاح بین‌المللی، انواع سیستم‌های بازشو و روش‌های مونتاژ یراق‌آلات می‌پردازد. هدف از این نوشتار ارتقاء سطح آگاهی عمومی تولیدکنندگان درب و پنجره ایران و آشنایی هر چه بیشتر فعالان صنعت با قابلیت‌ها و ظرفیت‌های موجود در انواع یراق‌آلات، جهت ارائه محصولات با کیفیت و متناسب با نیاز و خواست مصرف‌کنندگان نهایی است.  در بخش اول به بررسی و معرفی اصلی ترین مواد اولیه بکار رفته در تولید یراق‌آلات می‌پردازیم و چرایی تغییر کیفیت‌ها را در برندهای مختلف بررسی می‌کنیم.
کارایی زاماک
همان‌گونه که می‌دانیم آلیاژ با مفهوم کلی مخلوط یا محلول همگن جامد فلزی تشکیل یافته از یک فلز پایه با بالاترین درصد کاربرد در ترکیب و یک یا چند عنصر فلزی یا غیر فلزی دیگر است که هر یک از این عناصر با هدف تغییر و یا بهبود خواص ماده به ترکیب اضافه می‌شوند. این محلول جامد می‌بایست خواص فیزیکی و شیمیایی فلزی داشته باشد تا بتوان آن را آلیاژ فلزی نامید.
زاماک آلیاژ فلزی با پایه روی است. روی فلزی است به رنگ نقره‌ای و یا آبی با نقطه ذوب 419 درجه سانتی‌گراد و نقطه جوش معادل 906 درجه سانتی‌گراد که آلیاژ زاماک معروف‌ترین آلیاژ آن می‌باشد. نام زاماک از کنار هم قراردادن حرف ابتدای عناصر اصلی استفاده شده در ترکیب آن در زبان آلمانی یعنی : روی (Zink)، آلومینیوم ( Aluminum)،منیزیم (Magnesium) و مس(Kupfer) بدست آمده است.
علاوه بر عناصر اصلی ذکر شده عناصری نظیر کادمیوم (Cd)، قلع(Sn)، نیکل(Ni)، کرم(Cr) و منگنز (Mn) نیز در ساخت زاماک استفاده می‌شوند.  هر یک از عناصر به کار رفته در تولید زاماک ویژگی‌هایی را به آلیاژ اضافه می‌کند که ترکیبات مشتقات آنها بوجود آورنده انواع زاماک بشرح جدول ذیل می‌باشند:


جدول ترکیب عناصر انواع آلیاژ زاماک
 لازم به ذکر است که خلوص روی استفاده شده در این آلیاژ 99/99 درصد است؛ این میزان از خلوص و همچنین خواص ذاتی فلز روی قابلیت حفظ و دقت ابعادی را به عنوان مهمترین ویژگی به آلیاژ اعطا می‌کند و دمای ذوب آن را نیز تا 450 درجه سانتی‌گراد  ارتقاء می‌بخشد.
تاثیر هر یک از عناصر در خواص فیزیکی و شیمیایی زاماک:
   روی (Zinc)  تا 95 درصد: هر چه روی در آلیاژ زاماک درصد بیشتری را داشته باشد ، استحکام و مقاومت به خوردگی در آلیاژ افزایش می‌یابد.
   آلومینیوم (Aluminum) تا 4 درصد: افزایش درصد آلومینیوم در آلیاژمنجر به افزایش استحکام‌کشی، مقاومت برخزش ، مقاومت در برابر ضربه ( چکش‌خواری ) و افزایش سختی می‌شود.
   مس (Copper) تا یک درصد: مس فلزی است که به کارگیری آن در زاماک موجب افزایش استحکام  خزش، استحکام کششی و سختی شده  و همچنین موجب مقاومت در برابر خوردگی می‌شود.
   منیزیم (Magnesium) تا یک درصد: بالا رفتن سطح منیزیم دراین آلیاژ منجر به افزایش سختی و مقاومت به خوردگی خواهد شد و همچنین در تسهیل روند اکسیژن‌زدایی از مذاب به حد چشمگیری موثر است.
برای شناخت هر چه بیشتر و آگاهی از چرایی طرح مباحث فوق در این بخش به توضیح اجمالی عوامل موثر در کارایی مکانیکی قطعات می‌پردازیم.
نخستین مفهومی که در خصوص عملکرد قطعات حائز اهمیت است استحکام و یا مقاومت مواد ودر نتیجه رفتار مکانیکی آن‌ها در مواجهه با نیروهای وارده است و عبارت است از توانایی در برابر اعمال بارهای گوناگون و عدم شکست در برابر این بارهاست که ما را به مفهوم تنش می‌رساند.
تنش به زبان ساده میزان نیروی وارد برروی یک سطح مقطع است که آن را با σ نشان داده و همانگونه که از تعریف آن بر می‌آید مقدار آن برابر است با  σ=F/A که در آن F نیرو و A سطح مقطعی است که نیرو بر آن اعمال شده است.
انواع تنش محوری وارد بر یک سطح عبارت است از :
  تنش فشاری: حالتی از تنش است که ناشی از اعمال بار در راستای محور عمود بوده که منجر به فشرده شدن و یا کاهش طول ماده می‌شود.
  تنش کششی: حالتی از تنش است که ناشی از اعمال بار در راستای محور عمود بوده و منجربه کشیده شدن ماده می‌گردد.
  تنش برشی: حالتی از تنش است که ناشی از اعمال بارهای مساوی و در جهات مخالف در راستای محور افقی بوده که می‌تواند ماده را به لایه‌های متناوب تقسیم کند.
نیروهای خمشی و پیچشی تنش‌هایی ایجاد می‌کنند که ترکیب‌هایی از سه تنش فوق است. موارد طرح شده منتج به دریافت این مفهوم می‌شود که در برابر وارد شدن بارهای مختلف و ایجاد تنش‌های گوناگون به سطح مقطع، مواد و اجسام رفتارهای گوناگون از خود نشان می‌دهند که عبارت است از :
  استحکام فشاری: بیشترین فشارو یا نیرویی که جسم قبل از مقدار فشار لازم برای تغییر شکل تحمل می‌کند.
  استحکام کششی: بیشترین نیروی کششی که جسم قبل از شکست می‌تواند تحمل کند.
  استحکام خستگی: بیشترین بارو یا نیرویی که جسم می‌تواند بدون شکست در برابر نیروهای مختلف اعم از فشاری و یا کششی و یا برش تحمل کند.
  چکش‌خواری (ضربه‌پذیری): بیشترین میزان مقاومت جسم در برابر ضربه‌های متناوب بدون تغییر شکلی که موجب عدم کاری شود (بدون تغییر شکل پلاستیک که به آن تغییر شکل دائمی نیز می‌گویند) چکش‌خواری گویند.
  چقرمگی : به مقاومت مواد در برابر شکست در اثر اعمال تنش گفته می‌شود که به صورت میزان انرژی جذب شده قبل از شکست یا وادادگی در واحد حجم می‌گویند.
بنابر تعاریف ارائه شده به راحتی می‌توان دریافت که با توجه به خواصی که میزان افزایش و کاهش درصد هر یک از عناصر ذکر شده به آلیاژ زاماک می‌افزاید، می‌توان کارایی‌های مختلف و موارد استفاده آن در تولید قطعات گوناگون را توجیه کرد.  همین امر موجب می‌گردد که تولیدات برند‌های مختلف، به سبب روش تولید، نوع مواد مصرفی، کیفیت عناصر بکار رفته در آلیاژ، نوع عملیات حرارتی، به کارگیری و یا عدم استفاده از مواد بازیافتی و همچنین کیفیت قالب‌های بکار گرفته شده از یکدیگر متمایز شده و در نتیجه فارغ از مباحث مرتبط با بازاریابی و برندینگ، بهای تمام شده محصولات تولیدی بر اساس کیفیت تولید تغییر یابد.
در شماره آینده به تبین سایر موارد مورد استفاده در ساخت قطعات مربوط به یراق‌آلات و تعیین موارد کیفی در این خصوص می‌پردازیم.

ماهنامه دنیای نما و پنجره - شماره دوم - اسفند 95


ارسال نظر

ارسال