بازار یراق‌آلات؛ با کیفیت‌ها برنده‌اند!

  • چهارشنبه 20 اردیبهشت 1396
  • سمیه کربلایی

اخبار => نانتخاب۰۲

رکود در صنعت ساختمان ایران در سال‌های اخیر دو پیامد برای کالاهای ساختمانی و به ویژه صنعت در و پنجره به همراه داشته است به نحوی که از یک سو، انتقادها از واردات یراق‌آلات فاقد کیفیت و استاندارد مطرح می‌شود و حتی شائبه قاچاق یراق‌آلات و واردات غیررسمی آن توسط شرکت‌ها و اشخاص فاقد شناسنامه هم وجود دارد.
بازار یراق‌آلات؛  با کیفیت‌ها  برنده‌اند!

رکود در صنعت ساختمان ایران در سال‌های اخیر دو پیامد برای کالاهای ساختمانی و به ویژه صنعت در و پنجره به همراه داشته است به نحوی که از یک سو، انتقادها از واردات یراق‌آلات فاقد کیفیت و استاندارد مطرح می‌شود و حتی شائبه قاچاق یراق‌آلات و واردات غیررسمی آن توسط شرکت‌ها و اشخاص فاقد شناسنامه هم وجود دارد. از سوی دیگر رقابت بر سر کیفیت یراق‌آلات و خدمات فنی و پس از فروش افزایش یافته است به نحوی که استفاده از یراق‌آلات و اتصالات با کیفیت و استانداردهای بالا مورد مصرف در ساخت در و پنجره‌های دوجداره در حال افزایش یافتن است. با این حساب بازار و صنعت یراق‌آلات در و پنجره با تهدید واردات و عرضه بی‌کیفیت‌ها و قاچاق آن از یک سو و فرصت تغییر رفتار مصرف‌کنندگان برای انتخاب یراق‌آلات دارای استاندارد و کیفیت برتر از سوی دیگر مواجه خواهد شد. در این میان البته شرکت‌های تولیدکننده و عرضه‌کننده یراق‌آلات دارای برند و کیفیت فنی و خدمات پس از فروش برتر، به تدریج سهم بالاتری از بازار را در اختیار خود خواهند گرفت.

کالبدشکافی تجارت یراق‌آلات در سال 95
آمارهای رسمی گمرک ایران حکایت از آن دارد که در 10 ماه نخست سال 1395 بالغ بر 387 میلیارد و 584 میلیون و 450 هزار و 107 ریال به ارزش 12 میلیون و 443 هزار و 556 دلار انواع یراق‌ها، اتصالات و اشیاء همانند آن برای مصرف در ساخت در و پنجره دوجداره یو‌پی‌وی‌سی با شماره تعرفه گمرکی 83024110 وارد کشور شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دنیای پنجره، از این میزان واردات سهم کشور ترکیه 89.3 درصد معادل ریالی 346 میلیارد و 436 میلیون و 341 هزار و 717 ریال برابر با 11 میلیون و 112 هزار و 459 دلار برآورد شده است. البته در برآورد میزان واقعی واردات و صادرات یراق‌آلات مورد استفاده در ساخت در و پنجره‌های یوپی‌وی‌سی باید به این نکته دقت کرد که ممکن است اقلام دیگری تحت تعرفه گمرکی یادشده وارد و یا صادر شده باشد.
این گزارش می‌افزاید پس از ترکیه، آلمان با سهم 4 درصدی، جایگاه دوم را در تجارت و واردات یراق‌آلات و ملزومات در و پنجره به خود اختصاص داده به نحوی که تا پایان دی‌ماه سال 95، ارزش واردات یراق‌آلات و اتصالات در و پنجره یوپی‌وی‌سی 501 هزار و 24 دلار برآورد شده است. بر اساس آمارهای رسمی گمرک ایران، پس از دو کشور ترکیه و آلمان 3 کشور چین، ایتالیا و اسپانیا به ترتیب هر کدام با سهم 2.9 درصد، 1.2 درصد و 1.1 درصد در رتبه سوم تا پنجم جای دارند. البته در 10 ماه نخست امسال بالغ بر 5 میلیارد و 455 میلیون و 59 هزار و 774 ریال برابر با 177 هزار و 93 دلار یراق‌آلات و اتصالات از مبادی گمرکی کشورهایی چون عراق، آذربایجان، فرانسه، بلغارستان و هنگ کنگ وارد کشور شده است.
  صادرات ضعیف اما امیدوارکننده
پیشتازی کشورهای دنیا در صنعت تولید یراق‌آلات در و پنجره و عقب‌ماندگی ایران در سرمایه‌گذاری در این صنعت باعث شده تا سهم کشورمان در صادرات یراق‌آلات و اتصالات در و پنجره یو‌پی‌وی‌سی چندان قابل دیدن نباشد، با این حال امیدواری وجود دارد که در آینده سهم تولیدکنندگان ایرانی در صادرات یراق‌آلات افزایش یابد. بر اساس آمارهای رسمی گمرک در 10 ماه نخست امسال بالغ بر یک میلیارد و 176 میلیون و 97 هزار و 170 ریال معادل ارزی 37 هزار و 984 دلار، یراق‌آلات، اتصالات و اشیاء همانند آن برای مصرف در ساخت در و پنجره دوجداره یو‌پی‌.وی‌سی به 5 کشور عمان، ترکمنستان، عراق، آذربایجان و گرجستان صادر شود.  سهم کشور عمان از بازار صادرات یراق‌آلات و اتصالات ساخت ایران در 10 ماه نخست امسال 61 درصد، ترکمنستان 25 درصد، عراف 8 درصد، جمهوری آذربایجان 5 درصد و گرجستان هم 2 درصد برآورد شده است
  حمایت از کالای استاندارد


ماهنامه دنیای نما و پنجره - شماره دوم - اسفند 95

 


ارسال نظر

ارسال