آمار

دنیای نما و پنجره از نشست افطاری بزرگان صنعت پروفیل یوپی‌وی‌سی ایران گزارش می‌دهد:

گفتگوی دوستانه برای تعالی صنعت پروفیل یو‌پی‌وی‌سی ایران

  • پنجشنبه 21 تیر 1397 ساعت 11:13

اخبار => اخبار

هفتم خردادماه 1397 بزرگان صنعت پروفیل یوپی‌وی‌سی ایران در یک مراسم افطاری دور هم جمع شدند تا ضمن گفتگو و تبادل نظر درباره چالش‌ها و فرصت‌های پیش روی این صنعت در یک سال گذشته به این مهم بیاندیشند که برای تعالی هرچه بیشتر این صنعت چه تدابیری باید اندیشیده شود؟
گفتگوی دوستانه برای تعالی صنعت پروفیل یو‌پی‌وی‌سی ایران

 نشستی که با حضور اکثر قریب به اتفاق مدیران شرکت‌های عضو انجمن برگزار شد تا بلکه راهی برای برون رفت از مشکلات فعلی و حرکت به سمت تولید باکیفیت‌تر و رقابت سالم‌تر پیدا شود. انجمنی که به گفته حسین طوسی رئیس آن از بدو تولد تلاش کرده در راستای اهداف خود گام بردارد و به مشکلات و ابهام‌ها پاسخ دهد، به این امید که شاهد رونق هرچه بیشتر صنعت و روشن ماندن چراغ تولید باشیم. انجمنی که در سال‌های اخیر با وجود فراز و نشیب‌ها و اختلاف دیدگاه‌های کارشناسی اعضاء، همچنان تلاش می‌کند تا از برهم خوردن اصول رقابت سالم و شفاف جلوگیری کند و البته مانع افت کیفیت و در نتیجه نوسان عرضه و تقاضا در بازار و حضور رقبای خارجی شود. ماهنامه دنیای نما و پنجره به عنوان یک ناظر بی طرف از آنچه در نشست افطاری بزرگان صنعت پروفیل یوپی‌وی‌سی گذشت، گزارش می‌دهد:

صادقانه به ابهام‌ها پاسخ دهیم

در ابتدای این نشست، حسن طوسی رئیس انجمن صنایع تولیدکنندگان پروفیل یو‌پی‌وی‌سی ایران ضمن خیر مقدم به اعضای حاضر در نشست و ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات حاضران تأکید کرد: انجمن، از روز نخست فعالیت خود تا حال حاضر تلاش کرده تا در راستای اهداف تدوین شده در اساس‌نامه گام بردارد و در یک فضای گفتگو همه اعضای انجمن دیدگاه‌های صنفی خود را صریح و شفاف بیان کنند.
وی تصریح کرد: در این نشست هم تلاش داریم تا در مورد مهم‌ترین مسائل درگیر با صنف و صنعت پروفیل یوپی‌وی‌سی بحث کنیم و از دیدگاه‌ها و پیشنهادها استفاده ببریم بلکه بتوانیم بر، برخی مشکلات فائق آییم و به ابهام‌ها و پرسش‌های احتمالی پاسخ دهیم.
رئیس انجمن در ادامه با اشاره به برخی انتقادهای مطرح شده از سوی برخی از اعضای انجمن در ارتباط با روش تبلیغاتی انتخاب شده از سوی اعضای انجمن یادآور شد: در این نشست تلاش خواهد شد تا به این ابهام‌ها و انتقادها پاسخ داده شود و بهتر است که اعضای انجمن نظرات خود را درباره مشکلات صنعت شفاف بیان کنند.
   پایان نسیه فروشی
محمود صداقت، نایب رئیس انجمن صنایع تولیدکنندگان پروفیل یوپی‌وی‌سی ایران در سخنانی با اشاره به سیر تحول این صنعت در 10 سال گذشته اظهار کرد: پیشنهاد می‌کنم تا بدون رودربایستی و صریح، مسائل مطرح و به پرسش‌های اعضاء پاسخ داده شود تا هیچ سؤالی بدون پاسخ نماند. وی با اشاره به روش فروش در و پنجره یوپی‌وی‌سی و رفتار تولیدکنندگان در و پنجره با مشتریان در طی سال‌های گذشته گفت: با افزایش تعداد شرکت‌ها و کارگاه‌های تولیدکننده در و پنجره یوپی‌وی‌سی طی سال‌های اخیر شاهد شکل‌گیری رقابت ناسالم در این صنعت هستیم و حتی برخی بدون در نظر گرفتن متغیرهای اثرگذار بر قیمت تمام شده تولید در و پنجره اقدام به فعالیت‌هایی کردند که نتیجه آن رقابت ناسالم و افت کیفیت بود و حتی برخی برای بقاء در بازار اقدام به کاهش کیفیت محصولات خود کردند که نتیجه آن آسیب دیدن کل صنعت بوده است. این عضو انجمن تولیدکنندگان پروفیل یوپی‌وی‌سی در ادامه با اشاره به تغییر در مدل فروش شرکت‌های تأمین کننده مواد اولیه پروفیل یوپی‌وی‌سی از فروش نسیه و تعهدی به فروش نقدی تأکید کرد: واقعیت این است که شرکت‌های تولیدکننده پروفیل یوپی‌وی‌سی به دلیل نوسان قیمت تمام شده و همچنین قیمت ارز، ناچار به تبدیل روش فروش پروفیل به شکل نقدی خواهند شد و به تدریج از فروش تعهدی فاصله خواهند گرفت. صداقت که در عین حال مدیرعامل شرکت ویستابست هم هست، اعلام کرد که این شرکت نشست‌هایی با نمایندگان خود داشته و با آنها برای اجرای سیاست جدید فروش پروفیل مذاکراتی داشته و به زودی این سیاست اجرایی خواهد شد که می‌تواند الگویی برای دیگر شرکت‌ها باشد.
نایب رئیس انجمن صنایع تولیدکنندگان پروفیل یوپی‌وی‌سی ایران با اشاره به افزایش قیمت مواد اولیه مورد نیاز برای تولید پروفیل یوپی‌وی‌سی از جمله تیتان تأکید کرد: با توجه به سیاست جدید ارزی دولت به نظر می‌رسد دسترسی به منابع ارزی هم آسان نخواهد بود و سیاست فروش شرکت‌های تأمین کننده مواد اولیه با توجه به اختلاف نرخ ارز به فروش نقدی روی آورده‌اند و تولیدکنندگان پروفیل هم ناچار هستند برای حفظ سطح تولید و کیفیت پروفیل خود سیاست فروش خود را تغییر دهند و به همین دلیل پیشنهاد می‌شود سازندگان در و پنجره یوپی‌وی‌سی هم در عقد قراردادهای خود این تحولات را در نظر بگیرند و به فروش نقدی نزدیک‌تر شوند.
   خطر افت کیفیت را جدی بگیریم
در ادامه این نشست، طوسی رئیس انجمن با یادآوری مشکلات پیش روی صنعت تولید پروفیل یوپی‌وی‌سی در ایران از برخی انتقادهای مطرح شده در گذشته مبنی بر افت کیفیت محصولات برخی شرکت‌ها خبر داد و گفت: کاهش کیفیت محصولات تنها به رقابت ناسالم در بازار دامن می‌زند و این موضوع نه تنها مخل رقابت شفاف است که به کل صنعت ضربه می‌زند و باید برای آن چاره اندیشی شود. وی با اشاره به انتقادها از شکل گیری پدیده قیمت شکنی در بازار به اصطلاح دامپینگ افزود: گزارش‌هایی به انجمن رسیده که در آن به سیاست فروش برخی شرکت‌ها انتقاد شده، هرچند شرکت‌ها در اجرای سیاست‌های فروش مستقل عمل می‌کنند و دارای آزادی عمل هستند اما اگر شائبه قیمت شکنی به زیان دیگر اعضاء مطرح باشد، باید این مسأله در انجمن بررسی شود و اگر اعتراض وارد بود، می‌توان شکایت را در مرکز ملی رقابت مطرح و پیگیری کرد. طوسی با اشاره به نبود وحدت رویه در اعمال مالیات بر ارزش افزوده بین شرکت‌های عرضه کننده پروفیل یوپی‌وی‌سی تأکید کرد: اگر بتوانیم به یک وحدت رویه برسیم و آن را اجرا کنیم، قطعاً به نفع کل صنعت خواهد بود. انتقاد از تبلیغات گسترده برخی شرکت‌ها از دیگر محورهای سخنان رئیس انجمن بود که به گفته وی از سوی برخی اعضاء به انجمن گزارش شده است. طوسی افزود: برخی دوستان از تبلیغات گسترده، فشرده و حجیم برخی شرکت‌ها گلایه دارند از جمله از شرکت وین‌تک و این مطلب را مطرح می‌کنند که اصلاً پروفیل یوپی‌وی‌سی نیاز به این میزان تبلیغات ندارد و ادامه این روند مشکلاتی را برای صنعت ایجاد می‌کند به ویژه اینکه سازمان امور مالیاتی به استناد همین تبلیغات مطالبه مالیات می‌کند و بازده پایین و یا زیان برخی شرکت‌ها را به بهانه تبلیغات وسیع برخی برندها نمی‌پذیرد که ضرورت دارد آقای خداپرست، به عنوان مدیرعامل شرکت وین‌تک پاسخ‌گو باشند و به ابهام‌ها پایان داده شود.
طوسی با اشاره به اجباری شدن استاندارد پروفیل یوپی‌وی‌سی تأکید کرد: انتظار ما این بوده و هست که با تبدیل استاندارد از حالت تشویقی به اجباری جلوی واردات پروفیل‌های بی کیفیت به کشور گرفته شود. وی با اشاره به مشکلات موجود بر سر همکاری مرکز تحقیقات راه، ساختمان و شهرسازی با تولیدکنندگان پروفیل یوپی‌وی‌سی جهت صدور گواهینامه‌های فنی، افزود: انجمن تاکنون جلسات زیادی با کارشناسان و مدیران این مرکز داشته و بحث‌های زیادی صورت گرفته تا مشکلات برطرف شود اما با این حال همچنان برخی از دوستان از مشکلات آسیب دیدند و گلایه دارند.
   4 بحران جدی پیش روی صنعت
سید مرتضی معصومی، دبیر انجمن صنایع تولیدکنندگان پروفیل یوپی‌وی‌سی هم در این نشست از 4 بحران پیش روی صنعت خبر داد و گفت: مشکلات تولیدکنندگان با نظام بانکی، ادامه رکود اقتصادی، دشواری تهیه مواد اولیه و ابهام در نرخ ارز و دسترسی به منابع ارزی از جمله بحران‌هایی است که امروزه بسیاری از واحدهای تولیدی از جمله تولیدکنندگان پروفیل یوپی‌وی‌سی را گرفتار کرده است. وی با تأکید بر اینکه باید برای برون رفت از این بحران‌ها چاره‌اندیشی شود، تأکید کرد: امروز در اقتصاد، هم از جانب عرضه و هم از جانب تقاضا با مشکلات جدی مواجه هستیم و اگر قبلاً در بخش عرضه مشکلاتی بود، تقاضا برای محصولات وجود داشت، در حالی که در حال حاضر بنگاه‌های تولیدی هم در خرید و هم فروش به مشکلات جدی برخورد کرده‌اند. وی با اشاره به رشد تقاضای کاذب در بخش مواد اولیه در هفته‌های اخیر به اجرای سیاست جدید ارزی دولت اشاره کرد و گفت: الان شرکت‌ها برای دسترسی به ارز با نرخ دلار 4200 تومانی با مشکل مواجه هستند و مبنای فعالیت بسیاری در زمینه عرضه در عمل دلار غیر رسمی و به اصطلاح کف خیابانی و پشت تلفنی شده است و زمان دسترسی به ارز طولانی‌تر شده است. وی با اشاره به تأثیر نوسان قیمت ارز و چندنرخی بودن آن در عرصه عمل نسبت به دشواری در دسترسی به مواد اولیه تولید هشدار داد و تأکید کرد: بازگرداندن تعادل و ثبات به بازار ارز یک ضرورت است تا بنگاه‌های تولیدی بتوانند با اطمینان نسبت به تحولات آینده تصمیم گیری کنند.
   محدودیت تبلیغات با منطق رقابت آزاد نمی‌خواند
احمد پورفلاح، عضو دیگر انجمن صنایع تولیدکنندگان پروفیل یوپی‌وی‌سی و مدیرعامل شرکت سکوایران در واکنش به انتقادهای مطرح شده نسبت به تبلیغات برخی شرکت‌ها اظهار کرد: سیاست تبلیغات شرکت‌ها و نحوه حضور آنها در نمایشگاه‌ها برای معرفی محصولات و خدمات‌شان در یک اقتصاد آزاد و مبتنی بر رقابت در بازار را نه می‌توان و نه باید محدود کرد و هر شرکتی بر اساس سیاست‌های خودش تصمیم می‌گیرد که به چه نحوی عمل کند و این اصل بدیهی و بنیادین در یک اقتصاد آزاد و سالم است. این فعال شناخته شده بخش خصوصی با تأکید بر اینکه اجازه دهیم هر سرمایه‌گذاری، در رقابت به تشخیص خودش عمل کند افزود: البته این تبلیغات باید با واقعیت هم‌خوانی داشته باشد و ضرورتی وجود ندارد که همه خود را ترین‌های صنعت بدانیم و در تبلیغات خود را بهترین و برترین معرفی کنیم چرا که اصل این است که در تبلیغات تجاری شرکت‌ها به گونه‌ای عمل نشود که باعث اغوا و گمراهی شود. وی با بیان اینکه نباید به پدیده تبلیغات شرکت‌ها نگاه منفی داشته باشیم چرا که به ماندگاری و معرفی کل صنعت کمک می‌کند، افزود: البته واقعیت این است که دامپینگ قیمت، شرکت‌های کوچک‌تر را اذیت می‌کند و باید انجمن به این مشکل رسیدگی کند. پورفلاح در ادامه با اشاره به بررسی مشکلات ارزی و بحران‌های ایجاد شده برای بخش خصوصی در اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران افزود: در کمیته ویژه‌ای پیشنهادهای بخش‌های مختلف بررسی و جمع‌بندی شده و بسته پیشنهادی بخش خصوصی شامل اجازه فعالیت به صرافی‌ها برای تأمین و انتقال ارز، اعلام نرخ دوم ارز و اختصاص ارز رسمی به کالاهای اساسی برای دولت ارسال شده که امیدواریم با این بسته پیشنهادی تنگنای ایجاد شده برای بنگاه‌های اقتصادی از جمله دسترسی به منابع ارزی و همچنین انتقال ارز تسهیل شود. رئیس اتاق مشترک ایران و ایتالیا همچنین از آمادگی رؤسای اتاق‌های مشترک ایران با کشورهای اروپایی برای همکاری با دستگاه دیپلماسی کشور جهت ایجاد گشایش‌های بیشتر و توسعه همکاری‌ها بین بخش خصوصی ایران با بخش خصوصی اروپا در شرایط جدید برجام خبر داد و همچنین با اشاره به سیاست جدید دولت در نوسازی بافت‌های فرسوده ابراز امیدواری کرد که رونق به بخش ساخت و ساز برگردد، هرچند به گفته پورفلاح شرایط اقتصادی کشور پس از خروج آمریکا از برجام پیچیده‌تر و حساس‌تر شده است.
   انتقاد از نظام بانکی
آذری ماسوله عضو دیگر انجمن صنایع تولیدکنندگان پروفیل یوپی‌وی‌سی در این نشست از رفتار بانک‌ها با بنگاه‌های تولیدی و صنعتی کشور انتقاد کرد و گفت: واقعیت این است که صنعت‌گران بخش خصوصی در معادلات و تصمیم‌گیری دولت وزن لازم را ندارد و هرچند اتاق‌های ایران و سایر تشکل‌های بخش خصوصی زحمت می‌کشند، اما به طور نامحسوس این نقش در نزد دولتی‌ها نادیده گرفته می‌شود در حالی که سهم و نقش نفوذی‌های غیر خصوصی در حال افزایش است. وی افزود: رفتار بانک‌ها با تولیدکنندگان بیشتر شبیه رفتار خصمانه است تا حمایتی و نتیجه این شده که آنها در حال از بین بردن صنعت کشور هستند و شاهد این هستیم که بانک‌ها مالک شده‌اند و بنگاه‌های تولیدی را به گروگان گرفته‌اند. این فعال بخش خصوصی با اشاره به اینکه مدیران بنگاه‌های تولیدی از همدیگر شناخت کافی ندارند افزود: شرایط به گونه‌ای است که اعتمادها از بین رفته و منافع و مشکلات مشترک نادیده گرفته می‌شود در حالی که باید در مقابل سیاست بانک‌ها که شائبه ربا در آن وجود دارد، ایستادگی کرد. آذری ماسوله با اشاره به حضور 2 کارشناس آشنا به مسائل بانکی و حقوقی در این نشست پیشنهاد کرد با استفاده از نظرات کارشناسان مانع فشار هرچه بیشتر و روز افزون بانک‌ها بر بنگاه‌های تولیدی و اقتصادی کشور شد.
   نسخه پیشنهادی کارشناسان چه بود؟
آرش کبیری که به عنوان کارشناس حقوقی و البته یک کارآفرین گرفتار شده در نتیجه رفتار بانک‌ها به این نشست دعوت شده بود، با انتقاد از ربا و اقتصاد غلط در کشور گفت: فقر، مشکلات اقتصادی و بدبختی در کشور ناشی از ربا در بانک‌هاست. وی افزود: چند شب پیش سیف رئیس کل بانک مرکزی در یک برنامه تلویزیونی اعلام کرد ۶۱۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات دادیم. این موضوع درست نیست و  به جرأت می‌توان گفت ۶۰۰ هزار میلیارد تومان فقط تمدید تسهیلات بود. وی در عین حال گفت: برای مبارزه با ربا در بانک‌ها گروهی درست کردیم و به تولیدکنندگان کمک می‌کنیم تا حق و حقوق خود را بگیرند. کبیری با بیان اینکه بانک‌ها دامنه قدرت و نفوذ گسترده‌ای دارند، گفت: آنها حتی در مجلس و قوه قضائیه هم نفوذ دارند و تأکید کرد: اگر مردم بخواهند می‌توانند کاری را انجام دهند. ربا قابل حذف است و می‌توان حق مردم را گرفت. ما کمپین حذف ربا درست کردیم و اقداماتی در این زمینه انجام دادیم. وی تبدیل قراردادهای مشارکتی بانک‌ها به قراردادهای فروش اقساطی بین بانک‌ها و بنگاه‌های تولیدی را مورد انتقاد قرار داد و گفت: این رفتار بانک‌ها باطل است و بانک‌ها ملزم به مشارکت در اجرای طرح‌ها و البته مشارکت در سود و زیان هستند در حالی که با تبدیل قرارداد مشارکت به فروش اقساطی عملاً از ایفای مسئولیت قانونی‌شان شانه خالی می‌کنند. وی در پایان از آمادگی کمپینی برای همکاری با تولیدکنندگان گرفتار شبکه بانکی خبر داد که به گفته او هدفش حذف ربا از شبکه بانکی کشور است.
   مسئولان از مشکلات تولید بی‌خبرند
اصغر خطیبی، نایب رئیس انجمن تولیدکنندگان پروفیل یوپی‌وی‌سی در این نشست با اشاره به روند تصمیم گیری در کشور به ویژه در حوزه تولید و بنگاه داری صنعتی اظهار کرد: واقعیت این است که بسیاری از مسئولان و تصمیم گیرندگان هیچ‌گونه سابقه مدیریت بنگاه تولیدی و اقتصادی را ندارند و از مشکلات صنعت و تولید کشور در عرصه عمل و اجرا بی‌خبرند. این فعال اقتصادی در عین حال هشدار داد که بخش طنز تلخ ماجرا اینجاست که مدیر بنگاه تولیدی و صنعتی و سرمایه‌گذار در بدو فعالیت خود با مشکلاتی مواجه می‌شود که بخش زیادی از این مشکلات خارج از اراده اوست و بیشتر برخاسته از سیاست‌های اقتصادی کشور است و ضرورت دارد تا تدبیری اندیشیده شود تا تکلیف تولیدکنندگان روشن شود بلکه بتوانند از تلاطم‌های ناخواسته و پیش‌بینی شده خارج شوند. خطیبی تاکید کرد: اوضاع سیاسی و اقتصاد سیاسی این کشور به گونه‌ای است که کسی توان تصمیم‌گیری فردی را ندارد و همگان در جریان یک شتاب و چرخش یک گرداب رود پرتلاطم تنها به بقای فردی می‌اندیشند و گویا کسی توان تصمیم‌گیری و آینده‌نگری بلندمدت را ندارد. وی افزود: تصمیم‌گیری در فضای پرالتهاب به هیچ نحوی امکان‌پذیر نبوده و ادامه چنین وضعیت بی‌ثباتی باعث مختل شدن فعالیت‌های اقتصادی کشور خواهد شد. این عضو انجمن تولیدکنندگان پروفیل یو‌پی‌وی‌سی ایران تاکید کرد: این شرایط در صورتی تغییر خواهد کرد که اقتصاد سیاسی در کشور به سیاست اقتصادی تبدیل شود و وضعیت تولیدکنندگان تعیین تکلیف شود.
   پاسخ خداپرست به انتقادها
کاوه خداپرست، عضو انجمن صنایع تولیدکنندگان پروفیل یوپی‌وی‌سی و مدیرعامل شرکت آدوپن پلاستیک پرشین (وین‌تک) در ادامه نشست انجمن با تأکید بر اینکه انتظار می‌رود اعضاء بیشتر بر روی مسائل مشترک متمرکز شوند، در واکنش به انتقادهای مطرح شده از تبلیغات برند وین‌تک نسبت به دیگر برندها، اظهار کرد: اعتقاد ما این است که تبلیغات نه تنها هزینه نیست، بلکه یک سرمایه‌گذاری است. وی افزود: هر چند در سال‌های گذشته، وین‌تک آغاز کننده تبلیغات در این صنعت نبوده، اما باید قبول کنیم که سیاست تبلیغاتی هر شرکت و بنگاهی، به منافع و اهداف درون‌بنگاهی بستگی دارد چرا که معتقد هستیم تبلیغات درست به ارتقاء کیفیت و بهبود رقابت در صنعت منجر می‌شود.
او باردیگر با تأکید بر اینکه تمرکز انجمن بر مسائل و مشکلات مشترک صنعت یک ضرورت است، افزود: به نظر می‌رسد مشکلاتی از جمله مالیات بر ارزش افزوده و عدم رعایت حقوق و مالکیت معنوی و مادی شرکت‌ها و برندها از جمله مهم‌ترین مسائلی است که انجمن باید به آن بپردازد، در عین حال انتقاد مطرح شده در این نشست را در هیأت مدیره بررسی و نتیجه را اعلام خواهیم کرد. خداپرست در عین حال اعلام کرد: وین‌تک شاید سهم 30 درصدی از بازار پروفیل یوپی‌وی‌سی ایران را در دست داشته باشد، اما همه بازار دست ما نیست ولیکن همچنان معتقد به رعایت حداکثری کیفیت، استاندارد و قیمت در عرصه رقابت سالم و شفاف هستیم و از این سیاست خود دفاع می‌کنیم.
   جلوی تخریب صنعت گرفته شود
فربد پاکروش از اعضای دیگر انجمن تولیدکنندگان پروفیل یوپی‌وی‌سی با انتقاد از برخی شرکت‌ها از جمله اعمال تخقیف‌های نابرابر در بازار، کاهش وزن پروفیل‌های تولیدی برای مدیریت هزینه تولید افزود: تمامی این عوامل باعث برهم خوردن رقابت در بازار شده و متاسفانه هیچگونه نظارتی بر شرکت‌های پایین‌دستی از جمله نظارت بر تولید و قیمت تمام شده محصولات وجود ندارد.
وی افزود: در انجمن تولیدکنندگان در و پنجره شکایتی بر علیه برخی شرکت‌های تولیدکننده پروفیل مطرح شده، در حالی که انتظار منطقی این است که این شکایت‌ها در انجمن صنایع تولیدکنندگان پروفیل یو‌پی‌وی‌سی مطرح و رسیدگی شود. وی با انتقاد از عدم ایفای تعهدات برخی شرکت‌های پروفیل‌ساز در برابر شرکت‌ تولید در و پنجره در تحویل به موقع کالاهایشان تاکید کرد: چنین رفتاری به کل صنعت ضربه می‌زند. پاکروش با تاکید بر اینکه باید از سرمایه‌گذاری شرکت‌های تولیدکننده پروفیل برای ارتقای کیفیت و تنوع محصولات‌شان تقدیر شود، اظهار کرد: باید از عرضه پروفیل با برندهای مختلف بدون رعایت استانداردهای کیفی جلوگیری شود و انجمن هم برای بازدید دوره‌ای از کارخانه‌های تولید پروفیل یوپی‌وی‌سی برنامه‌ریزی داشته باشد.
   پیشنهاد پورفلاح به انجمن
در ادامه این نشست احمد پورفلاح باردیگر خطاب به اعضای انجمن تاکید کرد به جای اینکه سعی کنیم تا دیگران را از پله‌های ترقی پایین بکشیم، تلاش کنیم خود را بالا بکشیم و قبول کنیم هزینه‌های تبلیغات در شرکت‌های بزرگ جزو بودجه سالیانه محسوب می‌شود و اگر مدیرعامل آن مجموعه نتواند 5 درصد بودجه تبلیغاتش را هزینه کند، مطمئن باشید، کرسی مدیرعاملی‌اش را باید واگذار کند. وی با اشاره به سابقه 45 ساله‌اش در مدیریت صنعتی ایران اظهار کرد: یک‌بار نشده که مدیرعامل شرکتی نگران تبلیغات دیگر شرکت‌ها باشد و حتی اولین تبلیغات در و پنجره به صورت طرح‌های برجسته توسط شرکت سکوایران با بودجه سنگین و حتی کمرشکن انجام شد، اما اعتقاد داشتیم که تبلیغات ضرورت دارد و از قضا شرکت‌ها وقتی ضرر می‌کنند که ضعیف می‌شوند، بودجه تبلیغات‌شان را کاهش می‌دهند و در عمل حذف می‌شوند. وی در ادامه خواستار خارج شدن موضوع تبلیغات شرکت‌ها از دستور کار نشست انجمن شد و افزود: باور کنیم اگر تعدادی از شرکت‌ها برای تبلیغ در و پنجره یوپی‌وی‌سی پیشگام نمی‌شدند و هزینه نمی‌کردند، این صنعت چندان در کشور شناخته شده نبود.
   چالش بر سر قیمت مواد اولیه
از جمله محورهای چالشی در نشست بزرگان صنعت پروفیل یوپی‌وی‌سی دلیل افزایش قیمت مواد افزودنی و پایدارکننده بود که از سوی رئیس انجمن مطرح و از مدیرعامل شرکت همپار توضیح خواسته شد. مهندس اشتری مدیرعامل همپار در ادامه با اشاره به میزان ظرفیت تولید پروفیل یوپی‌وی‌سی و نوسان آن در سال‌های اخیر اظهار کرد: سیاست این شرکت ارتقای هرچه بیشتر کیفیت پروفیل‌های تولیدی است و تمامی قیمت‌ها واقعی است و شرط ثبات قیمت‌ها این است که در اقتصاد ایران ثبات لازم ایجاد شود و آنچه نیاز امروز همه است ثبات نرخ ارز است نه قیمت ارز. وی در ادامه شایبه تقلب برخی شرکت‌های تامین کننده مواد افزودنی در تولید پروفیل یوپی‌وی‌سی را مطرح کرد که البته با انتقاد نماینده یکی از شرکت‌ها مواجه شد. در ادامه این بحث طوسی رئیس انجمن خواستار بررسی بیشتر موضوع قیمت مواد افزودنی پروفیل یوپی‌وی‌سی و رسیدن به یک چارچوب تفاهم برای ایجاد ثبات در بازار و شکل‌گیری رقابت واقعی در این بازار شد.

برای مشاهده فایل پی‌دی‌اف نشریه شماره دهم و مشاهده فایل این گفتگو اینجا کلیک کنید.


ارسال نظر

ارسال