آمار

پنجره‌ها با «دود منجمد» عایق می‌شوند!

  • دوشنبه 26 فروردین 1398 ساعت 15:34

اخبار => اخبار

هواژل‌ها موادی بسیار سبک هستند که بیش از ۹۰ درصد از وزن آنها متشکل از هواست. محققان می‌گویند از این ماده که سبک‌ترین ماده جهان است برای تولید یک عایق حرارتی استثنایی استفاده کرده‌اند.
پنجره‌ها با «دود منجمد» عایق می‌شوند!

هواژل‌های فعلی موجود در بازار تا حدی کدر هستند و لذا استفاده از آن‌ها برای عایق‌سازی حرارتی پنجره‌ها تا به‌حال چندان متداول نبوده است. اما پژوهشگران دانشگاه کلورادو راهی برای شفاف‌سازی این هواژل‌ها یافته‌اند که باعث می‌شود بتوان از آنها بر روی پنجره‌ها استفاده کرد و از این طریق از خروج گرما و سرما از داخل ساختمان خودداری کرد.

هواژل‌ها با حبس مقدار زیادی هوا کارکرد عایق‌سازی پیدا می‌کنند، اما ساختار جامد آنها باعث جذب مقدار زیادی نور هم می‌شود که همین مسأله موجب کدرشدن این ماده می‌شود و از همین رو هواژل در میان عموم مردم به دود منجمد مشهور است.

هواژل جدید به‌گونه‌ای تولید شده که ضمن عبور مقدار زیادی نور از خود قادر به عایق‌سازی محیط اطراف نیز هست. پژوهشگران برای تحقق این هدف از سلولز کمک گرفته‌اند و آن را در قالب یک لایه مجزا به هواژل‌ها افزوده‌اند. هواژل‌های جدید را می‌توان به‌راحتی بر روی پنجره‌ها چسباند. کارآیی بالا و هزینه تولید کم مهم‌ترین مزیت استفاده از این روش است.
منبع: باشگاه در و پنجره و نما


ارسال نظر

ارسال