آمار

فرماندار کرمانشاه در جلسه ساماندهی وضعیت مسکن:

وجود خلأهای قانونی در تعیین اجاره‌بها

  • یکشنبه 16 تیر 1398 ساعت 10:57

اخبار => اخبار

فرماندار کرمانشاه می‌گوید برای ساماندهی اجاره‌بها خلاء قانونی وجود دارد و این موضوع از حیطه وظایف تامین خارج است.

به گزارش مرصاد، معضل افزایش سرسام‌آور اجاره‌بها و انتظاراتی که مردم از بالاترین مقام اجرایی شهرستان بیش از یک میلیون نفری کرمانشاه برای ورود به این قضیه داشتند طی روزهای اخیر موجب بیان انتقاداتی از شخص فرماندار شده است.

برای پیگیری‌های بیشتر و روشنگری در مورد اقدامات انجام شده توسط فضل‌الله رنجبر، فرماندار کرمانشاه سری به دفتر وی زدیم تا از نزدیک در جریان کارها و پیگیری‌هایش قرار بگیریم.

پیشنهادهای ساماندهی اجاره‌بها که به ستاد تنظیم بازار استان ابلاغ شد

فرماندار همان اول کار یک صورتجلسه را برای گواهی کارهای انجام شده‌اش به ما نشان داد که حکایت از پیگیری موضوع مستاجران و کنترل و ساماندهی اجاره‌بها از همان روزهای نخست خردادماه داشت که توسط وی انجام شده بود.

جلسه ای که در تاریخ چهارم خردادماه با حضور نمایندگانی از کانون کارشناسان رسمی دادگستری، اتحادیه‌ املاک، شورای شهر، صنعت و معدن، راه و شهرسازی، تعزیرات و هشت بنگاه‌دار از هشت منطقه شهر و به دستور فرماندار در محل فرمانداری برگزار شده بود.

در این جلسه پیشنهادهایی در مورد درصد افزایش اجاره بها از جمله افزایش 20 درصدی نسبت به سال قبل و تعیین افزایش نسبت به تورم مطرح و مقرر شده بود که در ستاد تنظیم بازار اعلام نظر شود.

چند روز بعد از این جلسه فرماندار در نامه‌ای به مسسولان ارشد استان حساس شدن موضوع و مشکلات مستاجران را گوشزد می‌کند و این موضوع به اذعان وی از جانب استاندار به مسئولان ارشد دولت هم منعکس می‌شود.

خلأهای قانونی داریم /شورای تامین حق ورود ندارد

فرماندار کرمانشاه می‌گوید برای ورود ما به این قضیه خلأ قانونی وجود داشته و دارد و به دلیل اینکه امکان نرخ‌گذاری در این زمینه وجود ندارد نمی‌توانیم اقدامی انجام دهیم.

همچنین وی صحبت‌های برخی کارشناسان در مورد امکان ورود شورای تامین به این موضوع را رد کرد و گفت که شورای تامین حق قیمت‌گذاری یا تصویب چنین موضوعی را ندارد.

رنجبر همچنین بیان کرد که به عنوان رییس شورای تامین بارها تبعات امنیتی این موضوع را به مسئولان بالاتر در سطح استان و حتی در سطح کشور منعکس کرده‌ایم.

فرماندار می‌گوید عالی‌ترین مقامات استان هم به این موضوع ورود کرده‌اند، اما در این زمینه خلأ قانونی وجود دارد و دستورالعمل مشخصی هم ندارد که آنرا اجرایی کنیم.

اگر کوچکترین اختیاری داشتم، دریغ نمی‌کردم

وی از دغدغه‌های شبانه‌روزی‌اش و رفت‌و‌آمدهای مکرر مستاجران به فرمانداری برای درخواست کمک‌ مالی هم گفت و تصریح کرد که منِ فرماندار اگر کوچکترین اختیاری داشتم و دستورالعملی وجود داشت، اولین نفری بودم که آنرا اجرایی می‌کردم.

فرماندار اشاره‌ای به آمار مستاجرین شهرستان کرمانشاه می‌کند و می‌گوید که طبق آمار سرشماری سال 95 در شهر کرمانشاه 276 هزار واحد مسکونی وجود دارد که 125 هزار از آنها استیجاری است و اکثر آنها قشر ضعیف هستند و برای کمک به این قشر امسال درخواست افزایش وام‌های بیشتری برای کمک به این قشر از استانداری داشته است.

آخرین صحبتهای رنجبر باز هم در مورد وجود خلاء قانونی در این زمینه بود و اینکه پاسخ مقامات قضایی به درخواست تعیین نرخ اجاره‌بها این بوده که امکان نرخ‌گذاری وجود ندارد و اگر دستورالعملی در این زمینه وجود داشت در کمترین زمان ممکن انجام می‌شد.

کار با 3 استاندار از رضایتمندی مردم بوده است

رنجبر خدمت به مردم را سرلوحه کارهای خود می‌داند و می‌گوید هرکاری از دستش برآید برای کمک به مردم کوتاهی نمی‌کند.

او حضور 5 ساله‌اش در سمت فرماندار کرمانشاه و کار کردن با 3 استاندار را حاصل رضایتمندی مردم در رفع و رجوع امورشان، تجربه بیشتر و همچنین هنر مدیریتی می‌داند و می‌گوید من هرچه دارم از دعای مردم است و همین رضایت آنها برای من کافیست.


ارسال نظر

ارسال