آمار

نگین کویر ایران بهشت انرژی خورشیدی کشور

  • پنجشنبه 2 خرداد 1398 ساعت 10:39

اخبار => اخبار

وجود روز‌های فراوان آفتابی در استان یزد امکان مناسبی برای نصب و بهره برداری از نیروگاه‌های خورشیدی در این استان را فراهم کرده است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان از یزد، استان کویری و آفتابی یزد با داشتن بیش از ۳۳۰ روز آفتابی در سال و البته زمین‌های مسطح و مناسب برای نصب تجهیزات نیروگاهی، بستر خوبی برای سرمایه‌گذاری و احداث نیروگاه خورشیدی در خود ایجاد کرده است.

رتبه اول استان در زمینه بهره برداری از نیروگاه‌های خورشیدی

محمد حسین صباغ زادگان مدیر عامل شرکت برق منطقه‌ای استان یزد گفت: این استان به لحاظ زاویه تابش نور خورشید، بهترین نقطه و مهد تولید انرژی خورشیدی در ایران است بطوریکه یزد رتبه نخست نیروگاه‌های خورشیدی در حال بهره برداری را به خود اختصاص داده است.

صباغ زادگان با بیان اینکه یزد به عنوان بهشت انرژی خورشیدی ایران شناخته می‌شود ، افزود: تاکنون بیست و پنج شرکت داخلی و خارجی موفق به انعقاد قرداد خرید تضمینی بیست ساله برای احداث نیروگاه خورشیدی در استان یزد شده و از این تعداد تاکنون هفت شرکت نیروگاه خورشیدی خود را احداث کرده است.

مدیر عامل شرکت برق منطقه‌ای استان اظهار امیدواری کرد: تا پایان سال ۹۸ در مجموع ظرفیت نیروگاه‌ های خورشیدی نصب شده در استان یزد به ۱۰۰ مگاوات برسد.

نگین کویر ایران بهشت انرژی خورشیدی کشور/ رتبه نخست استان یزد در نصب و بهره برداری از نیروگاه‌های خورشیدی

احداث نیروگاه‌های کوچک و خانگی خورشیدی در استان یزد

کارشناس شرکت برق منطقه‌ای استان یزد گفت: در بخش نیروگاه‌های کوچک و خانگی اقدامات خوبی در استان یزد انجام شده است و متقاضیان می‌توانند به اندازه ظرفیت انشعابشان سیستم خورشیدی را روی پشت بام خانه یا هر فضایی که سایه اندازی روی آن نباشد نصب کنند و از فضای پرت موجود به عنوان منبع درآمد استفاده کنند.

وی سازگاری با طبیعت، نداشتن آلودگی، استهلاک کم و عمر زیاد، نیاز نداشتن به فناوری بالا و نیروی متخصص، رایگان و در دسترس بودن از جمله مزایای استفاده از انرژی خورشیدی است.

آرش نواب، مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق استان یزد گفت: در این استان ۲۶۶ قرارداد خرید تضمین انرژی خورشیدی وجود دارد که در مجموع ۴/۳ مگاوات انرژی خورشیدی تولید می‌کند و ۹۱ نیروگاه کوچک متصل به شبکه شده است.

نواب افزود: با وجود شبکه‌های گسترده برق در استان یزد امکان انتقال برق تولیدی استان به دیگر استان‌ها و حتی صادرات به کشور‌ های دیگر به خوبی مهیاست.

نگین کویر ایران بهشت انرژی خورشیدی کشور/ رتبه نخست استان یزد در نصب و بهره برداری از نیروگاه‌های خورشیدی

مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق استان یزد اظهار داشت: استان یزد در چهار راه تبادل انرژی کشور قرار دارد و در حال حاضر با استان‌های خراسان، فارس، اصفهان و کرمان تبادل انرژی می کند.

نواب گفت: نخستین نیروگاه خورشیدی متمرکز کشور در سال ۱۳۷۲ با همکاری سازمان انرژی اتمی و جهادکشاورزی برای تامین برق ۲۰خانوار در روستای دربید استان یزد ساخته و راه اندازی شد.

با اقدامات خوبی که طی سال‌های گذشته در استان یزد برای توسعه نیروگاه‌‌های خورشیدی انجام شده یزد درحال حاضراستان یزد رتبه اول کشور در بهره برداری از نیروگاه‌‌های خورشیدی را دارا است که با تکیه بر ظرفیت‌های فراوان استان از جمله تعداد بالای روز‌های آفتابی، نیروی جوان، متعهد به کار و متخصص می‌توان گام‌های بلندی را در زمینه نیروگاه‌ های خورشیدی برداشت و جایگاه استان را در این زمینه تثبیت کرد.


ارسال نظر

ارسال