در گفتگوی اختصاصی با ماهنامه دنیای نما و پنجره

نمایشگاه باید دروازه صادرات باشد

گفتگو با کاوه خداپرست، مدیرعامل شرکت آدوپن پلاستیک پرشین – وین‌تک

  • سه شنبه 27 آذر 1397 ساعت 15:48

اخبار => اخبار

2 سالی است که مدیریت شرکت صنعتی آدوپن پلاستیک پرشین تولیدکننده پروفیل یوپی‌وی‌سی وین‌تک تصمیم گرفته تا در نمایشگاه صنعت در و پنجره ایران حضور نداشته باشد.
نمایشگاه باید دروازه صادرات باشد

کاوه خداپرست دلیل این تصمیم را مفید نبودن بازخورد حضور در نمایشگاه عنوان می‌کند و در گفتگوی اختصاصی با ماهنامه دنیای نما و پنجره در ارتباط با انتقال زمان برگزاری نمایشگاه از فصل زمستان به نیمه نخست سال یا فصل پاییز در سال آینده می‌گوید: مشکل فقط محدود به زمان برگزاری نمی‌شود و باید سطح خدمات از حیث کمی و کیفی تغییر کند. او توضیح می‌دهد که ممکن است تعداد شرکت‌های حاضر در هر دوره نمایشگاه افزایش کمی داشته باشد، اما باید دید که آیا این حضور کمی به معنای افزایش کیفیت خدمات و بازخورد مثبت هم خواهد بود یا نه؟ خداپرست تأکید می‌کند: واقعیت ماجرا این است که همه تولیدکنندگان صنعت در و پنجره ایران با تولیدکنندگان پروفیل یوپی‌وی‌سی آشنا هستند و شاید حضور در نمایشگاه برای پیدا کردن مشتری جدید یا انعقاد قرارداد همکاری با تولیدکنندگان در و پنجره توجیه نداشته باشند، بنابراین گام بعدی برای اصلاح فرآیند برگزاری نمایشگاه، باید تلاش برای بین‌المللی شدن آن از طریق افزایش سطح اطلاع‌رسانی و تبلیغات در بازارهای هدف صادراتی نظیر افغانستان، پاکستان، عراق، عمان و دیگر کشورها باشد چرا که سطح کیفیت محصولات تولید شده در ایران توان رقابت در بازارهای جهانی را دارد و نمایشگاه صنعت در و پنجره باید دروازه‌ای برای معرفی کالاها و خدمات شرکت‌های ایرانی باشد. این گفتگو را بخوانید:

  • آیا تغییر زمان برگزاری نمایشگاه در سال آینده را مثبت ارزیابی می‌کنید؟

حتماً یک گام مهم به شمار می‌رود اما گام‌های دیگری هم باید برداشته شود تا به معنای واقعی کلمه نمایشگاه بتواند جنبه بین‌المللی پیدا کند. البته این سؤال مطرح است که چرا زودتر از این‌ها زمان برگزاری تغییر نکرد تا بازخورد مناسبی برای شرکت‌کنندگان داشته باشد؟ فراموش نکنیم که همه ساله‌ شرکت‌های حاضر در نمایشگاه هزینه‌های زیادی را متقبل شده‌اند در حالی که بازخوردها متناسب با هزینه‌ها نبوده است. بدون تردید مشورت و نظرخواهی از انجمن صنفی تولیدکنندگان پروفیل یوپی‌وی‌سی و دیگر شرکت‌ها می‌توانست به تقویت سطح خدمات و بین‌المللی شدن نمایشگاه کمک کند و بنابراین این مسیر را باید ادامه دهیم.

  • وین‌تک نه سال گذشته در نمایشگاه حضور داشت و نه امسال چنین تصمیمی دارد. چه زمان تصمیم دارید که به نمایشگاه برگردید و حضوری مؤثرتر داشته باشید؟

درست است ما از سال گذشته مشارکت خود را متوقف کردیم و امسال هم به نظر اعضای انجمن صنایع تولیدکنندگان پروفیل یوپی‌وی‌سی احترام می‌گذاریم و در نمایشگاه حضور نداریم. باور کنید بازخورد مثبتی متناسب با هزینه‌های شرکت در نمایشگاه دریافت نکرده‌ایم و شرط بازگشت وین‌تک این است که ساختار خدمات‌دهی در نمایشگاه تغییر کند و متناسب با نظر جمعی اعضای انجمن تصمیم‌گیری خواهیم کرد. انتظار ما این است که این تغییر در نمایشگاه فقط محدود به تغییر زمان برگزاری نشود، بلکه سیاست‌ صادرات‌محوری در اولویت نمایشگاه قرار گیرد.

  • چگونه این خواسته باید محقق شود؟

ببینید! این نمایشگاه بین‌المللی است اما کمتر شاهد حضور بازدیدکنندگان از دیگر کشورها هستیم، یک دلیل آن عدم اطلاع‌رسانی کافی و تبلیغات مناسب در کشورهای همسایه و بازارهای هدف است و دلیل دیگر آن تکراری شدن اهداف برگزاری نمایشگاه. ممکن است گفته شود که تعداد شرکت‌ها در هر دوره افزایش یافته، پس نمایشگاه موفق بوده اما بنده چنین اعتقادی ندارم؛ یک نمایشگاه بین‌المللی تنها این نیست که در یک سالن، غرفه‌های زیاد کوچک و متوسط برپا شود و تعداد شرکت‌ها از حیث عددی زیاد شود، در برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی استانداردهای روشنی برای ارزیابی وجود دارد، از جمله کیفیت و جایگاه شرکت‌کنندگان در هر صنعت، توان کیفی کالاها و خدمات ارائه شده، کیفیت بازدیدکنندگان و حضور مشتریان بالقوه از سایر کشورها و به طور خلاصه و شفاف انتظار ما این است که نمایشگاه باید دروازه صادرات و رقابت سالم و شفاف باشد. در غیر این صورت اهداف واقعی و مطالبات شرکت‌ها محقق نخواهد شد و حضور در نمایشگاه با رویه‌های تکراری تنها هزینه کردن است تا سرمایه‌گذاری.

  • یعنی 4 روز نمایشگاه و ساعت زمان بازدید کافی نیست؟

شما باید ببینید آیا چینش غرفه‌ها و زمان بازدید و کیفیت اطلاع‌رسانی به گونه‌ای است که یک بازدیدکننده در یک روز بتواند برداشت مناسبی از نمایشگاه داشته باشد یا نه؟ نباید فکر کنیم که یک بازدیدکننده قرار است هر 4 روز به نمایشگاه بیاید و زمان بگذارد، به طور منطقی هر بازدیدکننده در نهایت یک روز بیشتر در نمایشگاه حضور پیدا نمی‌کند، پس مسئولان برگزاری نمایشگاه به جای افزایش کمی تعداد شرکت‌کنندگان باید روی بهبود فرآیند بازدید مؤثر متمرکز شوند و به گونه‌ای اطلاع‌رسانی صورت گیرد که فرد بازدیدکننده بیشترین بهره را از زمان حضور خود ببرد. الان یک بازدیدکننده‌ای که از خارج تهران در نمایشگاه حضور پیدا می‌کند یا یک بازدیدکننده خارجی نمی‌تواند در یک روز به خواسته‌اش برسد، حالا اضافه کنید، ترافیک شهر تهران، سردی هوا و دیگر مسائل را. بنابراین نوع رویکردها و جهت‌گیری‌ها باید به سمت تخصصی‌شدن و بین‌المللی شدن با بهره‌وری بالا، هم برای بازدیدکنندگان و هم شرکت‌کنندگان تغییر کند. در نمایشگاه‌های بین‌المللی دیگر کشورها از جمله همین تویاپ ترکیه، شما از یک هفته قبل، از تمامی اطلاعات غرفه‌ها، شرکت‌های حاضر در نمایشگاه و ... اطلاع پیدا می‌کنید و با یک برنامه‌ریزی قبلی بیشترین بهره را از وقت خود می‌برید و به شهر و یا کشور خود برمی‌گردید. این استانداردها باید در نمایشگاه‌ صنعت در و پنجره هم اجرا شود نه اینکه بیشترین وقت بازدیدکنندگان در ترافیک رفت و برگشت یا دور زدن بین سالن‌ها تلف شود.

  • اما نمایشگاه صنعت در و پنجره ایران هم یک نمایشگاه بین‌المللی است برای رقابت بین تولیدکنندگان برتر و فرصتی است تا همه توان خود و کیفیت کالاهایشان را به نمایش بگذارند.

اینکه چند شرکت خارجی در نمایشگاه حضور پیدا کنند که نمی‌شود گفت نمایشگاه بین‌المللی است. هدف یک نمایشگاه بر اساس اساسنامه شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران توسعه صادرات غیرنفتی است. شما ببنید همین صنعت در و پنجره یوپی‌وی‌سی چه میزان صادرات دارد؟ تقریباً هیچ! وقتی بیشتر مواد اولیه توسط مجتمع‌های پتروشیمی داخل کشور تولید و عرضه می‌شود، چرا باید دنبال خام‌فروشی باشیم و زنجیره پایین‌دستی و صنایع جانبی را حمایت نمی‌کنیم. نمایشگاه صنعت در و پنجره می‌تواند مکمل این صنعت برای حضور در بازارهای بین‌المللی و جلوگیری از خام‌فروشی مواد اولیه باشد. باور کنید که بسیاری از پروفیل‌های تولید شده در ایران دارای استانداردهای بین‌المللی و کلاس جهانی است ولیکن نه تنها ما سهمی از بازارهای دیگر کشورها نداریم، بلکه شاهد واردات هستیم. مشکلی نیست واردات کالای باکیفیت در شرایط رقابت سالم و برابر باشد و ما هم استقبال می‌کنیم اما انتظار ما این است که با حضور در نمایشگاه راهی به سوی بازارهای صادراتی پیدا کنیم. این جا مسئولیت اول با وزارت صمت و متولیان شرکت بین‌المللی نمایشگاه‌های جمهوری اسلامی ایران است. آن‌ها باید از طریق رایزن‌های تجاری، سفارت‌خانه‌ها و ... مشتریان بالقوه دیگر کشورها را شناسایی کنند، برای حضورشان در نمایشگاه‌ها برنامه‌ریزی داشته باشند و مشوق‌هایی برای خرید کالاهای ایران در نظر بگیرند تا شاهد ارزآوری بیشتر از محل صادرات واقعی غیرنفتی باشیم نه خام‌فروشی.

  • یعنی معتقدید این کارها صورت نگرفته است؟

ما به‌عنوان شرکت وین‌تک که تاکنون چنین بازخوردی دریافت نکرده‌ایم، وین‌تک را الان در داخل کشور همه می‌شناسند ولیکن ما هدف‌مان صادرات به کشورهای همسایه است. مطمئن باشید اگر اراده‌ای برای این کار وجود داشته باشد، به راحتی در بازارهای دیگر کشورها رقیب اصلی سایر کشورها خواهیم بود. به نظر می‌رسد که فعالان صنعت ساختمان در کشورهای همسایه اصلاً نمی‌دانند که ایران تولیدکننده پروفیل یوپی‌وی‌سی است و یا اگر هم بدانند، نمی‌دانند از چه طریقی باید وارد مذاکره با شرکت‌های ایرانی شوند. اگر واقعاً معتقدیم نمایشگاه بین‌المللی است، پس باید راه برای بین‌المللی شدن آن هموار شود، وقتی یک نمایشگاه بین‌المللی است که بتوانیم آماری از میزان صادرات در اختیار داشته باشیم و مشتریان بین‌المللی پیدا کنیم. به‌عنوان مدیرعامل یک شرکت بزرگ و فعال در صنعت پروفیل یوپی‌وی‌سی انتظار دارم که دست‌کم اطلاعاتی از شرکت‌های کشورهای هدف صادراتی را در اختیار داشته باشم، با مشتریان خارجی از نزدیک گفتگو کنم و اصلاً کارکرد نمایشگاه بین‌المللی یعنی تعاملات در سطح بین‌المللی با هدف حضور در بازار دیگر کشورها نه اینکه چند شرکت خارجی در نمایشگاه حضور داشته باشند.

  • اخیراً سرپرست شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی کشورمان گفته برای تشویق شرکت‌های خارجی، قرار است ارز دولتی در اختیار آن‌ها قرار گیرد. نظر شما چیست؟

برای چه می‌خواهند ارز دولتی یا نیمایی بدهند؟ برای اینکه با هزینه کمتر بیایند و کالاهای خودشان را بفروشند. خوب همین ارز را به کسانی بدهید که حاضر باشند از تولیدکننده ایرانی کالا بخرند، برای مشتریان و بازدیدکنندگان دیگر کشورها امکانات و تسهیلاتی در نظر بگیرند که در نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران حضور پیدا کنند و از نزدیک در جریان کیفیت کالاهای ساخت ایران قرار گیرند و بتوانند راهی برای صادرات شوند. اقتصاد مقاومتی یعنی صادرات غیر نفتی بیشتر، اقتصاد درون‌زا و برون‌گرا یعنی اینکه کالای باکیفیت و استاندارد ایرانی را به دیگر کشورها صادر کنیم و ارز وارد کشور کنید نه اینکه ارز دولتی و نیمایی بدهیم که تولیدکننده خارجی در ایران راحت‌تر کالایش را بفروشند و سهمی از تولیدکننده داخلی را در اختیار بگیرد.

  • آیا راهکاری جز تغییر رویکرد نمایشگاه، برای حضور شرکت‌های ایرانی در بازارهای هدف صادراتی مدنظرتان هست؟

راهکار زیاد است اما اراده کافی وجود ندارد. می‌توان به سرعت مشکلات و دست‌اندازها را رفع کرد و تهدیدها را به فرصت تبدیل کرد. اینکه انتظار داشته باشیم یک تولیدکننده ایرانی همه مشکلات را خودش حل کند و به بازارهای هدف صادراتی راه یابد، شدنی نیست و همه باید دست به دست هم بدهیم. شما هم باید در همین مسیر گام بردارید. یک نشریه تخصصی می‌تواند متناسب با نمایشگاه‌های تخصصی و با رایزنی با رایزن‌های ایران در کشورهای همسایه، ویژه‌نامه‌های چندزبانه منتشر کند و کالاهای ایرانی را معرفی کند. البته شرکت‌های ایرانی هم باید هزینه کنند چرا که ما همه در یک قایق نشسته‌ایم و باید در رسیدن به ساحل صادرات با هم پارو بزنیم. این کار شدنی است و ما می‌توانیم، باید بخواهیم، اراده کنیم و عمل. به امید آن روز.


ارسال نظر

ارسال