در گفتگوی اختصاصی با ماهنامه دنیای نما و پنجره

نمایشگاه باید از حالت تکراری خارج شود

  • چهارشنبه 28 آذر 1397 ساعت 12:0

اخبار => اخبار

شهریار طهماسبی، مدیرعامل شرکت بوتیا صنعت از تولیدکنندگان پروفیل یوپی‌وی‌سی ایران و عضو هیأت مدیره انجمن صنایع پروفیل یوپی‌وی‌سی کشور در گفتگوی اختصاصی با ماهنامه دنیای نما و پنجره می‌گوید: نمایشگاه صنعت در و پنجره ایران باید دگرگون شده و از حالت تکراری خارج شود.
نمایشگاه باید از حالت تکراری خارج شود

او نیز نه تنها به زمان برگزاری نمایشگاه انتقاد دارد، بلکه بر این اعتقاد است که در برگزاری یک نمایشگاه تخصصی باید از نظرات و تجربیات تشکل‌ها و انجمن‌های صنعت مرتبط استفاده و از مدیران شرکت‌های حاضر در هر دوره نمایشگاهی نظرخواهی شود و متناسب با نظرات و پیشنهادهای مطرح شده در برگزاری دوره بعدی تجدید‌نظر صورت پذیرد. مدیرعامل شرکت بوتیا صنعت با اشاره به برگزاری 9 دوره نمایشگاه صنعت در و پنجره ایران در سال‌های گذشته می‌گوید: انتقاد از زمان برگزاری نمایشگاه در طی دوره‌های گذشته بارها مطرح شده بود و یکی از مهمترین محورهای هر نمایشگاه بین‌المللی، حفظ مکان شرکت‌های قدیمی و باسابقه است نه اینکه همه ساله در ایران قرعه‌کشی می‌شود. گفتگو با مهندس شهریار طهماسبی را بخوانید:

تصمیم شرکت بوتیا صنعت برای دوره دهم نمایشگاه در و پنجره و صنایع وابسته ایران چیست؟

قطعاً امسال در نمایشگاه شرکت نمی‌کنیم و برابر با نظر انجمن صنایع تولیدکنندگان پروفیل یوپی‌وی‌سی ایران تصمیم داریم تا با شرکت نکردن در دوره دهم، مشکلات خود را اعلام کنیم.

شما هم معتقدید تاریخ نمایشگاه باید تغییر کند؟

نه فقط تاریخ برگزاری نمایشگاه که نحوه اطلاع‌رسانی هم رضایت‌بخش نیست. اوج زمان برای سفارش در و پنجره‌ مورد نیاز ساختمان‌ها از اواخر شهریور تا آبان هر سال است و معمولاً و به تجربه ثابت شده که سازندگان در این بازه زمانی درخواست در و پنجره دارند و به همین دلیل برگزاری نمایشگاه در فصل زمستان و اواخر دی یا اوایل بهمن هر سال اصلاً توجیه‌پذیر نبود چرا که تقاضای مؤثری برای در و پنجره وجود ندارد. دومین انتقاد به نحوه اطلاع‌رسانی درباره نمایشگاه برمی‌گردد که در سال‌های گذشته این مسأله هم خوب و رضایت‌بخش نبود و معتقدم دست‌کم در کشور اطلاع‌رسانی بهتر و مؤثرتری باید انجام شود.

گفته می‌شود رکود صنعت ساختمان و افت تقاضا برای کالاهای ساختمانی دلیل اصلی اقبال کم از نمایشگاه بوده، در حالی که در دوره‌های گذشته نمایشگاه در و پنجره چنین انتقادی مطرح نبوده و شرکت‌ها با برگزاری آن در فصل زمستان مشکلی نداشتند.

نه این‌گونه نیست و نوسان فعالیت در صنعت ساختمان در سال‌های گذشته هم تجربه شده بود. ما از همان دوره اول نمایشگاه با برگزاری آن در اواخر دی و اوایل بهمن‌ماه مشکل داشتیم و انتقاد خود را مطرح کرده بودیم. هر سال هم وقتی انتقادها مطرح می‌شد، می‌گفتند تا سال بعد تصمیم‌گیری می‌شود. بازهم شرکت کردیم ولیکن به این نتیجه در انجمن رسیدیم که باید یکجا و منسجم تصمیم‌ بگیریم و بر موضع منطقی خود پافشاری کنیم بلکه اتفاق مثبتی رخ دهد و خواسته‌ها و مطالبات شرکت‌ها جدی گرفته شود.

انتظار مشخص و شفاف‌ شما در ارتباط با اطلاع‌رسانی و تبلیغات نمایشگاه چیست؟

در گام نخست انتظار داریم که سازوکاری انتخاب شود که فعالان صنعت ساختمان از قبل در جریان جزئیات زمان، کیفیت و کمیت نمایشگاه صنعت در و پنجره قرار بگیرند و بتوانند برای بازدید برنامه‌ریزی داشته باشند. تجربه سال‌های گذشته نشان داده که بسیاری از فعالان صنعت ساختمان و تولیدکنندگان در و پنجره نه تنها در شهرستان‌ها بلکه در همین تهران از زمان برگزاری نمایشگاه اطلاع ندارند. بنابراین نمایشگاه تخصصی در صنعت در و پنجره، بازدیدکننده تخصصی دارد و باید اطلاع‌رسانی به گونه‌ای باشد که متخصصان و فعالان مرتبط با صنعت ساختمان در جریان قرار بگیرند نه اینکه چند روز مانده به نمایشگاه، یک اطلاع‌رسانی و تبلیغات محدودی صورت پذیرد و فکر کنیم کار تمام است.

برخی از فعالان صنعت معتقدند که نمایشگاه باید دروازه صادرات باشد و بازدیدکننده خارجی تشویق شود تا از نمایشگاه صنعت در و پنجره ایران بازدید کند، نظرشما چیست؟

بعید می‌دانم شرکت مجری نمایشگاه توان و مسئولیتی در این زمینه داشته باشد و این شرکت سهامی بین‌المللی نمایشگاه‌های کشور زیر نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت است که مسئولیت دارد و با استفاده از ارتباطات خود می‌تواند از طریق اتاق‌های بازرگانی و تشکل‌های مرتبط با آن نسبت به شناسایی بازدیدکنندگان خارجی و برنامه‌ریزی جهت حضورشان در نمایشگاه‌های داخلی اقدام کند تا واقعاً نمایشگاه صنعت در و پنجره جنبه بین‌المللی پیدا کند و اثرگذار باشد. وقتی ما در حوزه تبلیغات و اطلاع‌رسانی در داخل کشور مشکل داریم، بدیهی است که شرکت مجری نمایشگاه نمی‌تواند در این راه گام مؤثری بردارد. اینکه در نمایشگاه تویاپ، شرکت مجری به طور مستقیم یا غیرمستقیم از طریق آژانس‌های مسافرتی و خدماتی اقدام به برگزاری تورهای نمایشگاه در کشورهای همسایه و بازارهای هدف می‌کند، نشان می‌دهد که آنجا تفکر صادراتی و بخش خصوصی حاکم است ولیکن در ادوار گذشته نمایشگاه در و پنجره، چنین پدیده‌ای را ندیده‌ایم.

انتظار می‌رود تا نمایشگاه تخصصی محلی برای رونمایی از محصولات و نوآوری‌های جدید یک صنعت باشد. آیا در نمایشگاه در و پنجره ایران این اتفاق رخ می‌دهد؟

اطلاع‌ دارید که نمایشگاه‌های تخصصی معمولاً همه ساله برگزار نمی‌شود به طور مثال نمایشگاه در و پنجره آلمان هر دوسال یک‌بار برگزار می‌شود و در آن شرکت‌کنندگان آخرین فناوری‌ها و نوآوری‌ها و محصولات جدیدشان را عرضه می‌کنند. در صنعت در و پنجره برگزاری سالانه نمایشگاه به دلیل کوتاه‌بودن زمان برگزاری هر دوره نسبت به دوره قبل، عملاً وقتی برای برنامه‌ریزی و عرضه محصولات جدید باقی نمی‌ماند و بیشتر شرکت‌ها برای حضور در نمایشگاه آماده می‌شوند.

این انتقاد هم مطرح شده که نمایشگاه تخصصی با بازیگران اصلی‌اش هویت پیدا می‌کند و برای همین در برنامه‌ریزی برای حضور برندها و شرکت‌های باسابقه، پارامترهای مختلفی را در نظر می‌گیرند. پیشنهاد شما چیست؟

گذشته از ضرورت نوآوری و عرضه محصولات جدید و متنوع در نمایشگاه‌ها، همواره در نمایشگاه‌های جهانی، جایگاه شرکت‌ها و برندهای قدیمی به عنوان شناسنامه نمایشگاه حفظ شده و رزرو می‌ماند نه اینکه هر دوره جانمایی از نمایشگاه بر اساس قرعه‌کشی صورت گیرد. یک نکته بدیهی و البته مهم همین است که شرکت‌های قدیمی و باسابقه جایگاه‌شان حفظ می‌شود و بازدیدکنندگان کاملاً با مکان جانمایی این شرکت‌ها آشنا هستند و برای حضور و بازدید سرگردان نمی‌شوند و شرکت‌های باسابقه هم به جای دل بستن به نتایج قرعه‌کشی و رقابت با یکدیگر درباره موقعیت مکانی‌شان، بر روی حضور متفاوت‌تر، متنوع‌تر و البته برنامه‌ریزی شده‌تر متمرکز می‌شوند. کافی است به نمایشگاه‌های معتبر خارجی دقت شود که سالن‌ها و موقعیت شرکت‌های باسابقه و معتبر چگونه تعیین می‌شوند و از این مدل‌های موفق می‌توان استفاده کرد.

ارزیابی شما از خدمات جانبی و تجهیزات فنی محل دایمی نمایشگاه‌های ایران چیست؟

اشکالات زیادی وجود دارد و وقتی پارکنیگ نمایشگاه از حداقل‌ استانداردها یعنی خط‌کشی برخوردار نیست، معلوم می‌شود که تجهیزات و خدمات نمایشگاه به روزسانی نشده است. البته برخی سالن‌های نمایشگاه دارای استانداردهای قابل قبولی است ولیکن ضرورت دارد تا تجهیزات نمایشگاه، خدمات و کیفیت سازه‌ها نوسازی شود.

امیدوار هستید که با تغییر زمان نمایشگاه در و پنجره طی سال آینده، مشکلات حل شود و چالش‌ها پایان یابد؟

اگر اراده‌ای برای اصلاح وضعیت کنونی و رسیدگی به مشکلات وجود نداشته باشد، صرفاً تغییر زمان نمایشگاه اتفاق مهمی نخواهد بود. ما در 10 سال گذشته شاهد تحول ساختاری و نوآوری در خدمات نمایشگاه، در حد و اندازه بین‌المللی نبوده‌ایم و انتظار داریم که این وضعیت تغییر کند.

آیا حضور شرکت‌های خارجی تولیدکننده پروفیل یو‌پی‌وی‌سی در نمایشگاه در و پنجره ایران به رقابت در صنعت کمک می‌کند؟

واقعیت این است که همه نوع پروفیل از کیفیت پایین تا بهترین کیفیت در ایران تولید می‌شود و به نیازهای بازار پاسخ می‌دهد و پروفیل‌های دارای استاندارد و با کیفیت بالای ایرانی کاملاً قدرت رقابت با برندهای مطرح دنیا را دارند. از سوی دیگر نوسان نرخ ارز در ماه‌های اخیر باعث شده تا قیمت پروفیل وارداتی افزایش یابد و شرکت‌های خارجی هم انگیزه‌ای برای حضور در نمایشگاه ایران ندارند چرا که صنعت پروفیل یوپی‌وی‌سی ایران هم از حیث تنوع مقاطع، هم طیفی از کیفیت و هم نیاز بازار به بلوغ رسیده و خطری از حیث رقابت در صورت رقابت در شرایط برابر، صنعت را تهدید نمی‌کند.

آیا برگزاری دوره‌های آموزشی در کنار نمایشگاه را مفید ارزیابی می‌کنید و استفاده از نظرات کارشناسی انجمن می‌تواند به ارتقای کیفیت نمایشگاه در و پنجره کمک کند؟

در سال‌های گذشته دوره‌های آموزشی توسط برخی شرکت‌ها به صورت انفرادی برگزار شده ولیکن در سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی برای نمایشگاه، تا آنجا که اطلاع‌ دارم، نظری از انجمن تولیدکنندگان پروفیل یوپی‌وی‌سی اخذ نشده است. الان اطلاعات در صنعت زیاد و کارها تخصصی‌تر شده و وقتی نمایشگاهی قرار است به صورت تخصصی برگزار شود، استفاده از نظرات متخصصان صنعت و تشکل‌ها و انجمن‌های مرتبط می‌تواند به رونق هرچه بیشتر و افزایش سطح نمایشگاه کمک کند، پیشنهاد می‌کنم متولیان و مسئولان برگزاری نمایشگاه حتماً نظرسنجی انجام داده و از نظرات فعالان صنعت و انجمن استفاده کنند تا شاهد تغییرات محسوس در نمایشگاه‌های آینده باشیم.

 


ارسال نظر

ارسال