نرخ رشد اجاره بها متناسب با تورم عمومی

  • یکشنبه 22 اردیبهشت 1398 ساعت 10:44

اخبار => اخبار

مدیرکل دفتر سرمایه گذاری اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: نرخ رشد اجاره بها متناسب با تورم عمومی است.

عباس فرهادیه در گفتگو با رادیو اقتصاد افزود: افزایش نرخ اجاره بها ارتباط مستقیمی با افزایش نرخ مسکن ندارد.

وی در ادامه اظهارداشت: آمار بیست و هفت ساله گذشته سه شاخص تورم، قیمت مسکن و نرخ اجاره بها نشان می دهد هیچ وقت رابطه نرخ رشد قیمت مسکن و اجاره بها یک به یک نبوده و اکنون هم نیست.

مدیرکل دفتر سرمایه گذاری اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی با طرح سئوالی مبنی براینکه چهار تا پنج سالی که بازار مسکن در رکود بسر می برد و نرخ مسکن رشدی نداشت آیا قیمت اجاره بها بر مدار رشد بود یا خیر گفت: پاسخ به این پرسش مثبت است چرا که نرخ اجاره بها هرساله به اندازه تورم عمومی رشد می کند.

وی ضمن تاکید مجدد بر اینکه هیچ وقت رشد نرخ اجاره بها با نرخ رشد قیمت مسکن یکی نبوده است، افزود:بررسی ها نشان می دهد نرخ رشد اجاره بها متناسب با تورم عمومی کشور بوده و بیشتر از آن رشد نخواهد کرد.

فرهادیه ضمن اشاره به این جمله که قیمت تمام شده مسکن تابع اقتصاد کلان مملکت است، اظهارداشت: مسکن از سه فاکتور اصلی یعنی زمین، نهاده های ساختمانی و هزینه های صدور پروانه، عوارض و امثال این تاثیر می پذیرد.

وی اضافه کرد: بدون شک نهاده های ساختمانی و بهای زمین قیمت مسکن را دچار تغییر کرده و این موضوع برکسی پوشیده نیست.

مدیرکل دفتر سرمایه گذاری اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی در ادامه با اشاره به این جمله که خرید و فروش در مسکن های گران قیمت با رکود مواجه است، یادآورشد: هم اکنون بیشتر معاملات در واحدهای مسکونی کم قیمت تر و به عبارتی متراژهای ۶۰ تا ۸۰ مترمربعی در حال انجام است.

برنامه «روی خط بازار» کاری از گروه کشاورزی شبکه رادیویی اقتصاد بوده که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت ۱۱ به مدت ۶۰ دقیقه به تهیه کنندگی «نازنین کتابچی» با هدف ارائه یک تصویر بزرگتر و کاملتر و قابل درک از رویدادهای مهم اقتصادی و رفع ابهامات اقتصادی بر روی موج اف ام ردیف ۹۸ قرار می گیرد و علاقمندان می توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.


ارسال نظر

ارسال