کان کوتلو در گفتگوی اختصاصی دنیای نما و پنجره خبر داد

مأموریت دولت ترکیه به انجمن در و پنجره ترکیه

  • جمعه 10 اسفند 1397 ساعت 15:39

اخبار => اخبار

حضور کان کوتلو (KAAN KUTLU) رئیس هیأت مدیره انجمن در و پنجره ترکیه در ایران در دهمین نمایشگاه بین‌المللی در و پنجره ایران و بازدید از غرفه نشریه دنیای نما و پنجره فرصتی بود تا با او درباره اهداف این نهاد صنفی و نحوه نظارت آن بر کیفیت در و پنجره در کشور ترکیه گفتگو کنیم و از او بپرسیم چه ارزیابی از آینده صنعت در و پنجره ایران دارد؟
کان کوتلو در گفتگوی اختصاصی دنیای نما و پنجره خبر داد

حضور کان کوتلو (KAAN KUTLU) رئیس هیأت مدیره انجمن در و پنجره ترکیه در ایران در دهمین نمایشگاه بین‌المللی در و پنجره ایران و بازدید از غرفه نشریه دنیای نما و پنجره فرصتی بود تا با او درباره اهداف این نهاد صنفی و نحوه نظارت آن بر کیفیت در و پنجره در کشور ترکیه گفتگو کنیم و از او بپرسیم چه ارزیابی از آینده صنعت در و پنجره ایران دارد؟ آقای کان کوتلو در این گفتگوی اختصاصی از درخواست دولت ترکیه جهت تدوین استانداردهای در و پنجره توسط این انجمن خبر داد و اعلام کرد: انجمن در و پنجره ترکیه در عمل برگزار کننده اصلی نمایشگاه تویاپ به حساب می‌آید. رئیس هیأت مدیره انجمن در و پنجره ترکیه توضیح می‌دهد: انجمن در و پنجره ترکیه در نمایشگاه تویاپ عمدتاً روی موضوع افزایش سطح بازار و جذابیت برای شرکت‌کنندگان و بازدیدکنندگان متمرکز شده و مشوق‌های بسیاری برای شرکت‌های تولیدکننده در نظر گرفته می‌شود که حضور فعالانه و مؤثری در نمایشگاه تویاپ داشته باشند و از همه ظرفیت‌های لازم برای حضور بازدیدکنندگان، میهمانان و شرکای تجاری خارجی استفاده می‌کنند تا در این نمایشگاه حضور داشته باشند. گفتگوی اختصاصی دنیای نما و پنجره را با کان کوتلو بخوانید با این توضیح که از آقای حمیدرضا سیدی‌فر، عضو هیأت مدیره انجمن در و پنجره ایران کمال تشکر را داریم.

انجمن در و پنجره ترکیه از چه سالی فعالیت رسمی خود را آغاز کرده و چه تعداد عضو دارد و چه اهدافی را دنبال می‌کند؟

کفتگو با رئیس انجمن در و پنجره ترکیه
برای دریاقت اینجا کلیک کنید

این انجمن تخصصی فعالیت خود را از سال 2002 میلادی آغاز کرد و در حال حاضر 85 عضو دارد و تولیدکنندگان پروفیل آلومینیوم، در و پنجره آلومینیومی، یوپی‌وی‌سی، چوبی و تولیدکنندگان شیشه و ماشین‌آلات در این انجمن عضویت دارند. انجمن در و پنجره ترکیه در حال حاضر حدود یک سال است که به درخواست دولت ترکیه مأموریت پیدا کرده تا استاندارد نحوه تولید در و پنجره را تدوین کرده و در حال حاضر روی این استانداردها کار می‌کنیم. البته نزدیک به 4 سال است که دولت ترکیه به ما اعتماد کرده است و از کمک‌های فنی و تخصصی انجمن در زمینه‌های مختلف برای تدوین استانداردها کمک و راهنمایی می‌گیرد. در حال حاضر برای ساختمان‌هایی که در ترکیه ساخته می‌شوند، دولت ترکیه یک برگه نظیر پایان کار می‌خواهد که در آن نظارت انجمن در و پنجره ترکیه مبنی بر رعایت استانداردهای تولید و نصب در و پنجره‌ها تأیید شده باشد که به این منظور دوره‌های آموزشی برای سازندگان ساختمان و فعالان صنعت در و پنجره می‌گذاریم. اعضای انجمن در و پنجره ترکیه در هر ماه دورهم جمع می‌شوند و در هر جلسه صبحانه کاری یک میهمان ویژه در ارتباط با صنعت در و پنجره دعوت می‌شود و در آخرین نشست انجمن از مدیران بازرگانی شرکت‌ها دعوت شد تا درباره نحوه صادرات محصولات خود و همچنین شیوه حضور در نمایشگاه‌های تخصصی خارجی راهنمایی‌ها و مشورت‌های لازم بهره ببرند و چند وقت پیش هم از یک اقتصاددان دعوت شده بود تا به شرکت‌کنندگان در انجمن توضیح دهد در شرایط اقتصادی کنونی چه برنامه‌هایی را باید اجرا کنند. به طور کلی در هر نشست انجمن یک میهمان با تخصص‌ها و تجربه‌های مختلف حضور خواهد داشت تا از راهنمایی‌های خبرگان و کارشناسان مختلف برای پیشبرد اهداف و برنامه‌های انجمن استفاده کنیم. علاوه بر این یک آکادمی تخصصی در کنار انجمن به صورت موازی با اهداف از پیش تعیین شده فعالیت دارد که وظیفه آن آموزش دادن به فعالان صنعت در و پنجره است که در این آکادمی یک کارگاه عملی تولید و نصب در و پنجره مستقر شده است که اصول و استانداردهای تولید و نصب در و پنجره به افراد شرکت کننده آموزش داده می‌شود. حتی برای شرکت‌های تولیدی در و پنجره که به دلیل بعد مسافت نتوانند در دوره‌های آموزشی آکادمی حضور پیدا کنند، می‌توانند از خدمات کارگاه‌های کوچک‌تر در کنار انجمن استفاده کنند تا بتوانند تولید خود را به ظرفیت کامل برسانند. همچنین انجمن در و پنجره ترکیه به شرکت‌ها خدمات آموزشی جهت مشارکت در پروژه‌های ساختمانی ارائه می‌کند تا بتوانند بهترین محصولات را با خدمات مطلوب به مشتریان‌شان عرضه کنند. علاوه بر این‌‌ها برگزارکننده اصلی نمایشگاه در و پنجره ترکیه (تویاپ) انجمن در و پنجره ترکیه است و نمایشگاه تویاپ دومین نمایشگاه صنعت در و پنجره جهان محسوب می‌شود که امسال در 14 سالن برگزار می‌شود و شاهد رشد آن در هر سال هستیم.

چه عاملی باعث شده که دولت ترکیه در تدوین استانداردهای تولید در و پنجره به انجمن اعتماد کند؟

واقعیت این است که دولت ترکیه چاره‌ای ‌نداشت چرا که دولت با این مسأله آشنا نیست و کارشناسان دولتی مسئول، تخصص لازم را نداشتند و نکته مهم اینکه ما از هر منطقه ترکیه یک عضو داریم و اعضای انجمن کاملاً کاربلد، با تجربه و با سابقه طولانی در این صنعت هستند و به همین دلیل دولت ترکیه به انجمن اعتماد کرد.

خود شما چند سال است که در صنعت در و پنجره ترکیه فعالیت دارید؟

حدود 20 سال است که در صنعت در و پنجره یوپی‌وی‌سی ترکیه فعالیت دارم و حدود 4 سال است که رئیس هیأت مدیره انجمن تولیدکنندگان در و پنجره ترکیه هستم.

چه ارزیابی از صنعت در و پنجره ایران دارید و آینده این صنعت در کشور ما را چگونه می‌بینید؟

وضعیت کنونی صنعت در و پنجره ایران شبیه وضعیتی است که این صنعت 10 سال پیش در ترکیه تجربه کرد. 10 سال پیش در ترکیه حدود 70 تولیدکننده پروفیل یوپی‌وی‌سی فعالیت داشت و در حال حاضر تعداد تولیدکنندگان به 20 شرکت رسیده است. بازار ایران ظرفیت بالایی دارد و 80 میلیون نفر جمعیت دارید و بزرگترین مشکلی که اقتصاد ایران با آن مواجه است، بیشتر اقتصاد سیاست‌زده است. افزون بر اینکه عدم سرمایه‌گذاری خارجی هم یکی از مشکلات اقتصاد ایران است در حالی که در اقتصاد ترکیه اصلاً چنین مشکلی وجود ندارد و سرمایه‌گذاران بسیاری از سراسر دنیا در ترکیه فعالیت دارند چرا که برای آن‌ها سرمایه‌گذاری در ترکیه جذاب است و ایران هم می‌تواند این جذابیت‌ها را افزایش دهد تا سرمایه‌گذاری خارجی افزایش یابد. در حال حاضر حدود 4 ماه است که در ترکیه دچار مشکل اقتصادی شده‌ایم و کسی که ما را از این مشکل نجات داد، دولت قطر بود که با سرمایه‌گذاری کلان خود به کمک اقتصاد ترکیه آمد.

آیا از وضعیت شرکت‌های ترکیه‌ای ‌حاضر در صنعت در و پنجره ایران رضایت دارید یا اینکه فکر می‌کنید، برندهای حاضر در بازار ایران از کیفیت بالایی برخوردار نیستند؟

فعلاً باید به همین وضعیت کنونی راضی باشیم چرا که اگر بازار ایران باز شود و مشکل تحریم‌ها برطرف شود، شرکت‌های صنعت در و پنجره ایران به سمت محصولات آلمانی می‌روند و سراغ کالاهای ترکیه‌ای‌ نمی‌آیند. نمی‌خواهم از زوایه سیاسی به مسأله نگاه کنم اما صادقانه بگویم 4 سال پیش که برای حضور در نمایشگاه در و پنجره ایران آمده بودم، هتل‌ها پر بود از فرانسوی‌ها، آلمانی‌ها و حتی چینی‌ها و نمایشگاه ایران بسیار شلوغ بود. در نمایشگاه امسال اما خبری از حضور شرکت‌های دیگر کشورها نیست. ما با ایرانی‌ها دارای سابقه دوستی طولانی بیش از یک قرن هستیم و باید بپذیریم که این همسایگی و دوستی 2 کشور باید در اقتصاد و تجارت با همدیگر ملموس‌تر دیده شود و توان همدیگر را افزایش دهیم. متأسفانه سیاست، جلوی این همکاری‌های گسترده مورد انتظار را گرفته و ما در منطقه جغرافیایی پرتنش و بی‌ثباتی زندگی می‌کنیم . باور شخصی‌ام این است که نه از طرف ایرانی‌ها ضرری به ترکیه می‌رسد و نه از ترکیه‌ای‌ها ضرری نصیب ایران می‌شود و باید تلاش کنیم به همدیگر نزدیک شویم و توان همکاری را افزایش دهیم.

اشاره کردید به اینکه انجمن در و پنجره ترکیه در برگزاری نمایشگاه تویاپ نقش دارد، مشخصاً چه نقشی را بر عهده دارد؟ آیا نقش انجمن محدود به سیاست‌گذاری کلان است یا اینکه در دعوت از بازدیدکنندگان خارجی و اجرای هرچه بهتر نمایشگاه دخالت دارد؟

انجمن در و پنجره ترکیه در نمایشگاه تویاپ عمدتاً روی موضوع افزایش سطح بازار و جذابیت برای شرکت‌کنندگان و بازدیدکنندگان متمرکز شده و مشوق‌های بسیاری برای شرکت‌های تولیدکننده در نظر گرفته می‌شود که حضور فعالانه و مؤثری در نمایشگاه تویاپ داشته باشند و از همه ظرفیت‌های لازم برای حضور بازدیدکنندگان، میهمانان و شرکای تجاری خارجی استفاده می‌کنند تا در این نمایشگاه حضور داشته باشند.

آیا تصمیم دارید که با انجمن در و پنجره ایران رایزنی جهت افزایش سطح همکاری داشته باشید؟

متأسفانه یک تجربه بد برای همکاری با انجمن پنجره و نما دارم ولیکن نتیجه مشخصی ندیدم اما درهای همکاری و مذاکره با انجمن در و پنجره ایران همیشه باز است و امیدواریم با رایزنی و گفتگو بتوانیم به تفاهم لازم برای همکاری برسیم.

  • ماهنامه دنیای نما و پنجره، شماره 16، اسفند 1397

ارسال نظر

ارسال