آمار

مهندسان نمونه‌های ساختمان‌ صفرانرژی را تعریف کنند

  • پنجشنبه 21 تیر 1397 ساعت 10:50

اخبار => اخبار

عضو هیأت رییسه شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور از نبود نگاه کلان نسبت به مسائل انرژی در کشور انتقاد کرد و در پاسخ به اینکه طراحی‌ ساختمان‌ها تا چه اندازه منطبق با مبحث 19 مقررات ملی ساختمان است، گفت: واقعیت آن است که در سازمان‌های نظام مهندسی این مسئله تاکنون اولویت اول نبوده و ایراداتی در سازوکار اداری وجود دارد.
مهندسان نمونه‌های ساختمان‌ صفرانرژی را تعریف کنند

به گزارش صما، منصور بهادری، با بیان اینکه سازوکار اداری هم از سوی دستگاه نظارت و هم از سوی سازمان نظام مهندسی مبنی بر کنترل این موضوع وجود ندارد، افزود: برای مثال در زمینه طراحی‌های اقلیمی، باید شرایط اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، زیست ‌محیطی، اقلیم، میزان نور و آفتاب و حتی روحیات ساکنان و بهره‌ برداران ساکن در هر منطقه را در نظر بگیریم.
بهادری ادامه داد: این نوع معماری که هر آنچه در شهری مثل تهران اجرا می‌شود، در شهرهای دیگر هم ساخته شود، ممکن نیست، چون هر کدام از شهرها یک اقلیم متفاوتی دارند. به این ترتیب ساختمانی که فرضا در بندرعباس ساخته می‌شود، باید با خانه‌ای که در یزد ساخته می‌شود، متفاوت باشد.
این مسئول با بیان اینکه در ساخت و سازهای گذشته بحث انرژی و مبحث 19 مقررات ملی، با رعایت مباحث اقلیمی حل و فصل می‌شد، گفت: گاهی اوقات تنها از طریق انرژی باد می‌توان یک ساختمان را خنک کرد، همان کاری که در خانه‌های قدیمی یزد با استفاده از بادگیر انجام می‌دادند. در ساخت و سازهای شهرهای دیگر مثل دزفول و بوشهر هم مسائل اقلیمی به یک نوع رعایت می‌شد. بهادری با بیان اینکه هر اقلیمی پاسخی دارد، افزود: ولی واقعیت این است که در حال حاضر مصالح به کار رفته در شهرهای مختلف کشور تفاوتی با هم ندارند. از منظر دیگر حتی نوع خوراکی مورد استفاده در هر شهری متفاوت است، چون ساکنان آنها روحیات و اقلیم متفاوتی دارند. به گفته وی، این مسائل به صورت کامل در رفتارهای گذشتگان ما رعایت می‌شد، ولی در حال حاضر رعایت نمی شود و داشتن نگاه واحد به کل اقلیم‌های ایران غلط است و هر اقلیمی باید معماری خاص خود را داشته باشد و پاسخ به نیازهای اقلیمی در آن معماری رعایت شده باشد و کنترل شود.
بهادری در عین حال با انتقاد از رویکرد دانشگاه‌ها در این حوزه تصریح کرد: واقعیت آن است که دانشگاه‌های ما چه در بحث آموزش دانشجویان و چه هنگامی که فارغ التحصیلان وارد بازار حرفه می‌شوند، با آن نگاه جهانی کار می‌‌کنند و نگاه محلی و اقلیم‌های خاص کشور را در پیش نگرفته‌ اند و خروجی این روند، وضعیت نامطلوب کنونی است. وی با طرح این سوال که در کجای دنیا چنین آلودگی و مصرف بالای انرژی وجود دارد و در کجای دنیا نسبت به مسائل ملی خود تا این حد بی‌تفاوت هستند، بیان کرد: وقتی همه اینها را کنار هم می‌گذاریم، عوامل زیادی در بروز آنها دخیل است.

برای مشاهده فایل پی‌دی‌اف نشریه شماره دهم اینجا کلیک کنید.


ارسال نظر

ارسال