رییس بنیاد مسکن:

مقام سازی۷۰ درصد واحدهای مسکونی در افق ۱۴۰۵

  • یکشنبه 19 خرداد 1398 ساعت 11:15

اخبار => اخبار

رییس بنیاد مسکن با بیان این که ۷۰ درصد واحدهای مسکونی در افق ۱۴۰۵ مقام سازی می شود، گفت: ما به یک میلیون و ۸۵۹ هزار واحد مسکونی نیاز داریم که هم اکنون سالیانه ۲۰۰ هزار مسکن احداث و بهسازی می شود.

علیرضا تابش در جلسه علنی امروز-یکشنبه-مجلس شورای اسلامی درباره طرح ملی مسکن گفت: تعداد واحد های مسکونی ما ۵ میلیون و ۳۸۷ هزار واحد است، طرح عملکرد مسکن روستایی ازسال ۷۴ تا ۸۴ فقط ۲۰۰ هزار واحد مسکونی بود، که در سال ۸۴ با توجه به طرح جامع بهسازی مسکن روستایی و در قالب مصوبات دولت و قانون ساماندهی به تولید سالیانه ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در سال افزایش یافته است.

وی افزود: هدف از طرح ویژه مسکن، افزایش تاب آوری واحدهای مسکونی روستایی در برابر سوانح طبیعی است، یک میلیون و ۶۹۲ هزار واحد مسکونی مقاوم در کشور وجود دارد البته این رقم غیر از تعداد واحدهای مسکونی است که بر اثر سیل و حوادث طبیعی مرمت یا بهسازی شده است.

رییس بنیاد مسکن با بیان اینکه ۷۰ درصد واحدهای مسکونی در افق ۱۴۰۵ مقام سازی می شود، گفت: ما به یک میلیون و ۸۵۹ هزار واحد مسکونی نیاز داریم که هم اکنون سالیانه ۲۰۰ هزار مسکن احداث و بهسازی می شود.

تابش گفت: هدف از طرح ویژه بهسازی و نوسازی مسکن روستایی، افزایش تاب آوری سکونت گاه های روستایی در برابر سوانح طبیعی است، مهم ترین اقدامات انجام شده در این بخش شامل ساخت یک میلیون و ۶۹۲ هزار واحد مسکونی مقاوم در سراسر کشور به غیر از تعداد واحدهای مسکونی که در اثر سیل و حوادث بازسازی شده است.

وی افزود: وضعیت مسکن آسیب پذیر در نقطه شروع طرح جامعه مسکن ۷درصد بود که در پایان آن ۴۲.۵ درصد مسکن موجود مقاوم شد و افزایش تاب آوری سکونت گاه ها عملی گردید، قرارداد ساخت یک میلیون و ۸۹۱ هزار واحد مسکونی بسته شد که برای آن اعتبار بانکی معادل ۱۶ هزار و ۸۲۵ میلیارد تومان در قالب تسهیلات در نظر گرفته شد که رقم قابل توجهی است.

وی با بیان اینکه ۱۶۹ هزار پایان کار ساخت مسکن روستایی صادر شده است، گفت: از سال ۸۴ تا ۹۸، ۴۰۳ هزار واحد مسکن روستایی بازسازی شده است که مجموعاً تعداد ۲ میلیون و ۹۶ هزار واحد بهسازی و مقاوم سازی شد، این در حالی است که قبل از سال ۸۴ تنها ۱۸۷ هزار واحد بازسازی شده بود.

تابش اظهار داشت: در توافق ۱۴۰۵ به ۵ میلیون و ۳۷۷ هزار واحد مسکن روستایی نیاز داریم، نسبت کمبود مسکن انباشت شده به خانوار ۶۸۸ هزار واحد است همچنین نیاز ناشی از افزایش جمعیت طی دوره ۱۰ ساله ۹۵ تا ۱۴۰۵، ۹۵ هزار واحد است که اگر یک میلیون و ۵۸۵ هزار واحد را نیز مقاوم سازی کنیم ۷۰ درصد واحدهای مسکونی مقاوم سازی می شود.

وی گفت: ۲ میلیون و ۳۵۸ هزار واحد مسکن روستایی نیاز داریم که باید سالانه ۲۰۰ هزار واحد آن ساخته شود، در سال ۹۷ مصوبه تامین ۲۰۰ هزار واحد مسکن روستایی صادر و به بانک ها ابلاغ شد و تقسیم اعتبارات صورت گرفت.

وی افزود: سقف اعتبار مسکن روستایی ۸ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شد، همچنین سقف تسهیلات فردی نیز از ۲۵ میلیون تومان به ۴۵ میلیون تومان افزایش داده شده است.

تابش با بیان اینکه سود تسهیلات مسکن روستایی ۵ درصد است و تضمین نامه آن توسط دولت صورت می گیرد همچنین سفته زنجیره ای نیز تضمین نامه ای است که توسط مردم ارائه می شود، گفت: برای ۷ هزار واحد مسکن آسیب دیده در سیل تامین اعتبار ابلاغ شده که شامل ۲,۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه است.

رییس بنیاد مسکن ادامه داد: در زمینه توسعه روستاها نیاز به نشست وجود دارد که رئیس مجلس دستور داد در کمیسیون عمران مجلس این نشست برگزار شود، طرح هادی در ۸ هزار روستا نیاز به بازنگری دارد، با الحاق لکه ها از حاشیه طرح به درون آن مشکل کمبود زمین در روستاها برطرف می شود.
منبع: ایرنا


ارسال نظر

ارسال