آمار

رئیس اتحادیه مشاوران املاک:

قیمت مسکن کاهش یافت

  • دوشنبه 20 خرداد 1398 ساعت 15:16

اخبار => اخبار

قیمت مسکن اندکی کاهش پیدا کرده است. به اعتقاد رئیس اتحادیه مشاوران املاک در صورت ادامه این شرایط، بازار به ثبات خواهد رسید.

گسترش‌نیوز: گفته می‌شود که قیمت‌ها در بازار مسکن اندکی کاهش یافته است. برای پیگیری بیشتر این موضوع با رئیس اتحادیه مشاوران املاک به گفت‌وگو نشستیم.

KHOSRAVIIjpg.jpg

مصطفی قلی خسروی اظهارکرد: ۴ عامل باعث افزایش قیمت‌ّها می‌شوند: افزایش نرخ ارز و طلا، نرخ حامل‌های انرژی و روابط بین‌الملل. خوشبختانه نرخ ارز و طلا در حال کاهش است، حامل‌های انرژی ثبات دارند و دورنمای سیاست خارجی، امیدوارکننده است. مجموعه این عوامل دست به‌دست هم داده‌اند که نرخ ملک اندکی کاهش پیدا کند. در مجموع به شرایط کنونی خوش‌بین هستم و امیدوارم بازار به ثبات و تعادل برسد. حضور وزرای راه‌ و شهرسازی و صنعت، معدن و تجارت در مجلس و برنامه‌های خوبی که برای مسکن در نظر گرفته شده است باعث می‌شود که این خوش‌بینی، واقع‌بینانه باشد. وزارت مسکن در شورای مسکن دستور داده‌اند که رئیس اتحادیه مشاوران مسکن در شورای مسکن حضور مداوم باشد. این اتفاق را باید به فال نیک گرفت چون نشان می‌دهد که به نظرات اهالی این صنف هم توجه می‌شود.

 وی در ادامه افزود: در میان اهالی این صنف ضرب‌المثلی هست که می‌گوید ملک را ۵ سال نگه دار که ۵۰ سال تو را نگه دارد. طبیعی است که ملک، سرمایه قابل اعتمادی است اما این واقعیت نباید باعث شود که مردم از خرید و فروش، صرف‌نظر کنند و آن را به وقت دیگری موکول کنند.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک در ادامه گفت: سامانه املاک و مستغلات که مردم بیشتر آن را تحت‌عنوان کدرهگیری می‌شناسند باید تقویت شود. این سامانه باعث شفاف‌سازی معاملات انجام‌شده می‌شود و تهیه آمار دقیق را امکانپذیر می‌کند. یکی از منابع اصلی آمارهایی که سازمان‌ها و وزارت‌های متولی ارائه می‌کنند همین سامانه ماست. شهرداری، دارایی، ثبت‌احوال و سازمان‌های دیگر باید از طریق این سامانه با ما در ارتباط باشند. در این صورت است که می‌‌توان آمار دقیق‌تری ارائه کرد. درحال‌حاضر کاهش معاملات مسکن در تهران به ۲۸ درصد رسیده است اما میانگین کاهش معاملات در شهرستان‌ها فقط ۴ درصد است.


ارسال نظر

ارسال