در گفتگوی اختصاصی با ماهنامه دنیای نما و پنجره

غیبت ویستابست در نمایشگاه دهم

اقدامیان؛ در گفتگوی اختصاصی با ماهنامه دنیای نما و پنجره

  • سه شنبه 27 آذر 1397 ساعت 15:32

اخبار => اخبار

اقدامیان : مسئولان صدای واحد صنعت پروفیل یوپی‌وی‌سی ایران را بشنوند.
غیبت ویستابست در نمایشگاه دهم

 پس از 9 دوره حضور مستقیم و غیرمستقیم یکی از بزرگترین و باسابقه‌ترین شرکت‌های تولیدکننده پروفیل یوپی‌وی‌سی در نمایشگاه بین‌المللی صنعت در و پنجره ایران، حالا رئیس هیأت مدیره شرکت ویستابست می‌گوید: این شرکت در دهمین دوره نمایشگاه نه به صورت مستقیم و نه به صورت تبلیغات محیطی شرکت نخواهد کرد و نمایندگان ویستابست نیز، چنین سیاستی را دنبال می‌کنند. چالش زمان برگزاری نمایشگاه بین‌المللی در و پنجره و صنایع وابسته آن امسال وارد فاز تازه‌ای شده و به نظر تصمیم‌گیری برای حل این چالش در گروی طرح شفاف دیدگاه‌های طرفین و البته تصمیم مدیران ارشد شرکت سهامی بین‌المللی نمایشگاه‌های ایران و متولیان در وزارت صنعت، معدن و تجارت است. حضور نیافتن برخی شرکت‌های فعال صنعت در و پنجره و تولیدکنندگان پروفیل یوپی‌وی‌سی در نامه انجمن صنایع تولیدکنندگان پروفیل یوپی‌وی‌سی ایران نشان می‌دهد، که باید راه گفتگو و رایزنی برای تأمین خواسته‌های ذی‌نفعان بزرگ‌ترین ضیافت صنعت در و پنجره ایران باز بماند و جابجایی زمان برگزاری نمایشگاه از نیمه دوم به نیمه نخست سال، گام اول برای برطرف کردن چالش‌ها و اختلاف نظرها است. محمد جواد اقدامیان، رئیس هیأت مدیره شرکت ویستابست و عضو انجمن صنایع تولیدکنندگان پروفیل یوپی‌وی‌سی ریشه چالش ایجاد شده و دلایل حضور نیافتن این شرکت در نمایشگاه امسال را توضیح می‌دهد. این گفتگو را بخوانید:

در ادوار گذشته شرکت ویستابست به جای حضور مستقیم در نمایشگاه صنعت در و پنجره ایران، با حمایت از نمایندگان منتخب و تبلیغات محیطی، مشارکتی متفاوت با دیگر شرکت‌ها داشته است، امسال چه برنامه‌ای دارید؟

ضمن قدردانی از ماهنامه دنیای نما و پنجره به خاطر انعکاس بی‌طرفانه دیدگاه‌های مختلف فعالان صنعت در، پنجره، شیشه و نمای ساختمان، حقیقت ماجرا این است که هیچ تصمیمی برای مشارکت و حضور در دهمین دوره نمایشگاه بین‌المللی در و پنجره و صنایع وابسته آن نخواهیم داشت.

آیا در این دوره حضور و مشارکت ویستابست به صورت غیرمستقیم و از طریق نمایندگان ویستابست را شاهد خواهیم بود؟

برخلاف سال‌های گذشته، در این دوره نه به صورت مستقل، نه به صورت تبلیغات محیطی و نه در قالب حمایت از نمایندگان رسمی ویستابست مشارکتی نداریم.

آیا این سیاست رسمی شرکت در راستای نامه‌ای است که اخیراً انجمن صنایع تولیدکنندگان پروفیل یوپی‌وی‌سی منتشر کرد و از حضور در نمایشگاه امسال انصراف داد؟

شرکت ویستابست همواره به نظر و خرد جمعی اعضای صنعت پروفیل یوپی‌وی‌سی در قالب یک تشکل صنفی به نام انجمن احترام گذاشته و مصمم است تا منافع جمعی را به منافع بنگاهی ترجیح دهد چرا که سیاست بنیادین ما این است که همه اعضای انجمن در یک کشتی نشسته‌اند و برای رسیدن به ساحل امن فعالیت رقابتی و شفاف نباید تک‌روی را در پیش گرفت. البته سیاست‌های هر شرکت و برندی، برای تبلیغات و حضور در نمایشگاه‌ها متفاوت است و به همین دلیل ویستابست در سه دوره گذشته، به جای مشارکت مستقیم و ایجاد غرفه اختصاصی، تنها از نمایندگان منتخب خود حمایت کرد و در قالب تبلیغات محیطی به حمایت از نمایشگاه می‌پرداخت اما واقعیت این است که به خواسته‌های اعضای انجمن توجه کافی نشد و به همین دلیل امسال حضوری در نمایشگاه نخواهیم داشت.

صریح می‌پرسم که آیا پیش از تصمیم انجمن و اعلام رسمی حضور نیافتن ویستابست در دهمین دوره نمایشگاه، رایزنی برای تأمین مطالبات اعضای انجمن صورت گرفته بود یا اینکه به صورت یک‌جانبه چنین تصمیمی گرفته شده است؟

مطالبات و خواسته‌ها از نمایشگاه تخصصی بارها و بارها از طریق انجمن مطرح شده و رایزنی‌هایی هم با مسئولان متولی نمایشگاه‌های کشور از جمله مدیران ارشد سازمان توسعه تجارت به‌عنوان یک نهاد بالادستی و سیاست‌گذار و برنامه‌ریز در حوزه نمایشگاه‌های تخصصی انجام شده بود، اما به نظر نتیجه‌بخش نبود.

اما در نامه انجمن به گونه‌ای اشاره شده که انجمن از انعقاد قرارداد با شرکت مجری نمایشگاه منصرف شده ولیکن شرکت‌ها بسته به سیاست خود می‌توانند حضور پیدا کنند. آیا این به معنای اختلاف بین اعضاء نیست؟

انجمن اساسنامه و اهداف مشخصی دارد و تصمیم‌گیری در انجمن به معنای الزام همه شرکت‌ها نبوده و اصولاً انجمن دنبال محدود کردن سیاست‌های درون بنگاهی شرکت‌ها و اعمال سیاست‌های دستوری نبوده و نخواهد بود. در دوره‌های قبلی نمایشگاه، با هماهنگی و رایزنی‌های انجام شده، سالن‌های 35 و 38 به طور کامل در اختیار شرکت‌های فعال صنعت در و پنجره یوپی‌وی‌سی ایران قرار داشت، تا اینکه نظرخواهی صورت گرفته از اعضای انجمن به این تصمیم‌گیری منجر شد تا انجمن شفاف نظر خود را اعلام کند به گونه‌ای که نظر انجمن تحمیلی و نافی استقلال شرکت‌ها نباشد و در نامه‌ای که به آن اشاره کردید، گفته شده که اعضای انجمن اختیار دارند در صورت تمایل در نمایشگاه حضور پیدا کنند اما انجمن تصمیمی به انعقاد قرارداد ندارد.

به نظر شما چرا اعضای انجمن پس از 9 دوره برگزاری نمایشگاه معتقد هستند که برگزاری این رویداد مهم در نیمه دوم سال مناسب نیست و خواستار تغییر زمان برگزاری آن هستند؟

جواب ساده و روشن است و تجربه 9 دوره برگزاری نمایشگاه در زمستان سرد نشان داد که بازخوردها خوب نبوده در حالی که بهترین زمان برای نمایشگاه در و پنجره و صنایع وابسته آن فصل تابستان و نیمه نخست سال است چرا که پروژه‌های ساختمانی کوچک و بزرگ وارد مرحله نازک‌کاری شده و تقاضا برای سفارش انواع بازشوها و پنجره‌ها افزایش می‌یابد، اما در ماه‌های زمستان عملاً تقاضای مؤثری در صنعت وجود ندارد و مشتریان در ماه‌های منتهی به پایان هر سال تقاضای دیگری از جمله مبلمان و شیرینی و شکلات دارند، ضمناً علاوه بر زمان برگزاری، ساعت زمان بازدید هم مناسب بازدیدکنندگان نیست.

یعنی معتقد هستید، علاوه بر جابجایی فصل برگزاری نمایشگاه، زمان بازدید هم باید تغییر کند؟ چرا؟

زمان بازدید از یک نمایشگاه تخصصی مثل در و پنجره عمدتاً بین ساعت 9 صبح تا 4 بعد‌ از ظهر است، در حالی که مخاطبان این نمایشگاه‌های تخصصی و بازدیدکنندگان عمدتاً از طریق سازندگان ساختمان، شرکت‌های پیمانکار، مهندسین مشاور و ناظران و فعالان مرتبط با صنعت ساختمان از جمله تولیدکنندگان در و پنجره هستند که در ساعت تعیین شده برای بازدید، مشغول فعالیت روزانه خود هستند و سرد بودن ماه‌های زمستان و محدودیت‌های ترافیکی عملاً باعث شده تا فرصت کافی برای بازدید و رایزنی با شرکت‌های حاضر در نمایشگاه را نداشته باشند. بازدیدکنندگان شهرستانی هم بیشتر با مشکلات مواجه هستند و به همین دلیل شاهد کاهش تعداد بازدیدکنندگان مؤثر و بازخورد کم هستیم و پیشنهاد می‌شود زمان بازدید یا افزایش یابد یا با تغییر ساعت، امکان برنامه‌ریزی برای بازدید بیشتر شود.

برخی از اعضای انجمن می‌گویند تبلیغات و اطلاع‌رسانی برای تشویق بازدیدکنندگان و آگاهی آن‌ها از زمان نمایشگاه کافی نیست. شما این موضوع را تأیید می‌کنید؟

بله. بارها این موضوع را یادآوری کرده‌ایم که تبلیغات محیطی و رسانه‌ای نه در داخل و نه در خارج کشور صورت نمی‌پذیرد یا کارایی مناسب را ندارد. به گونه‌ای که اکثریت بازدید‌کنندگان ایرانی هستند و شمار بازدیدکنندگان خارجی اندک می‌باشد و باید برای جذب و تشویق بازدیدکنندگان خارجی برنامه‌ریزی صورت گیرد.

فکر می‌کنید چنین پیشنهادی تا چه اندازه در افزایش رویکرد جنبه بین‌المللی نمایشگاه مؤثر باشد؟

ببنید؛ عنوان نمایشگاه، نمایشگاه بین‌المللی در و پنجره و صنایع وابسته ایران است اما شاهد حضور مؤثر و چشم‌گیر فعالان خارجی صنعت در و پنجره و بازدیدکنندگانی که می‌توانند مشتریان بالقوه برای صنایع داخلی باشند، نیستیم. ما می‌توانیم در صورت برنامه‌ریزی دقیق و اطلاع‌رسانی کافی، مصرف‌کنندگان پروفیل‌های در و پنجره دیگر کشورها شامل کشورهای همسایه را به حضور در نمایشگاه ایران تقویت کنیم، امروزه بسیاری از پروفیل‌های ایرانی دارای کیفیت و استاندارد لازم برای صادرات به بازار کشورهای همسایه می‌باشد و با توجه به سیاست کشور برای افزایش حجم مبادلات تجاری با 15 کشور همسایه و همچنین ظرفیت‌های داخلی، می‌توان این تقاضاهای بالقوه را به بالفعل تبدیل کرد. فراموش نکنیم که هدف از یک نمایشگاه بین‌المللی تخصصی، توسعه صادرات کشور و افزایش توان رقابتی شرکت‌هاست اما متأسفانه به نظر تبلیغات مناسبی انجام نمی‌شود یا اینکه ما از آن خبر نداریم و هیچ بازدیدکننده خارجی و مشتری احتمالی در ادوار گذشته از نمایشگاه بازدید نکرده یا اطلاعات کافی از میزان حضور آن‌ها در دسترس نیست. نکته مهم دیگر اینکه یکی از رویکردها و محورهای اصلی نمایشگاه‌های جهانی حتی در برخی کشورهای همسایه، برگزاری تورهای نمایشگاهی در کشورهای بازار هدف برای جذب مشتریان و بازدیدکننده است که در نهایت منتج به بازدید مشتریان از خطوط تولید شرکت‌های تولیدکننده و رایزنی‌های تجاری برای انعقاد قرارداد می‌شود. چنین سیاستی قطعاً باعث تقویت نمایشگاه تخصصی در و پنجره ایران و دلگرمی شرکت‌های ایرانی می‌شود که دست‍کم می‌توانند برای حضور در بازارهای کشورهای همسایه و حتی جذب نمایندگان در این کشورها برنامه‌ریزی کنند.

انتقادهای مطرح شده از سوی جنابعالی شاید ناظر بر اکثر نمایشگاه‌های تخصصی ایران باشد و شاید مخاطب اصلی انتقادها متوجه مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت و به طور مشخص سازمان توسعه تجارت باشد. چه باید کرد؟

بخشی از مشکلات و انتقادها نظیر زمان برگزاری نمایشگاه و یا ضعف تبلیغات و اطلاع‌رسانی به نمایشگاه صنعت در و پنجره برمی‌گردد و برخی دیگر از جمله ضعف خدمات نمایشگاهی و مشکلات حمل و نقل مربوط به کل نمایشگاه‌هاست و در سایر نمایشگاه‌ها نیز، این مشکلات وجود دارد. مشکلاتی از جمله ترافیک شدید در مبادی ورودی و خروجی نمایشگاه، ضعف سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی و خدمات دیگر که سال‌هاست گفته و تلنبار شده است.

پس تصمیم ویستابست برای حضور نیافتن در نمایشگاه امسال قطعی است؟

کاملاً قطعی است و هدف ما روشن است، می‌خواهیم مسئولان صدای این صنعت را بشنوند و در صدد حل مشکلات و پاسخ به مطالبات برآیند و البته طی سال‌های گذشته بازخورد مناسبی نگرفته‌ایم و امسال با این تصمیم جمعی امیدواریم که شاهد تجدید نظر در نزد مسئولان و متولیان نمایشگاه باشیم.


ارسال نظر

ارسال