آمار

ظاهربینی به جای ایمنی در ساختمان‌‌های نوساز

  • دوشنبه 26 آذر 1397 ساعت 14:50

اخبار => اخبار

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: برخی از ساختمان‌‌های نوساز هرچند به لحاظ ظاهری مبتنی بر اصول مهندسی طراحی شده‌اند ولی به دلایلی همچون استفاده از مصالح غیراستاندارد، بکارگیری نیروهای غیرماهر در ساخت و عدم رعایت استانداردها در برابر زلزله و سایر رخدادهای طبیعی ایمن نیستند.
ظاهربینی به جای ایمنی در ساختمان‌‌های نوساز

اسماعیل نجار در بیان علل آسیب‌پذیری ساختمان‌‌های نوساز در برابر حوادث طبیعی، اظهار داشت: مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که بسیاری از ساختمان‌‌های نوساز در ایران از مقاومت لازم در مقابل زمین لرزه برخوردار نیستند و حتی بسیاری از ساختمان‌‌ها نیز که به ظاهر مهندسی‌ساز هستند، ممکن است در برابر زلزله آسیب‌پذیر باشند.

وی به نقش اصلی مردم در کاهش تبعات زلزله اشاره کرد و افزود: تا وقتی که مردم و مالکین از مهندسین ناظر مطالبه‌گری نکنند و خواستار زندگی در ساختمان‌‌های ایمن نباشند، سازندگان هم به این موضوع کمتر می‌پردازند و به جای هزینه کردن در اسکلت ساختمان‌ به ظواهر آن خواهند پرداخت. رئیس شورای هماهنگی مدیریت بحران کشور آسیب‌پذیری ساختمان‌‌های کشور را یکی از تهدیدات جدی در زمان بروز سوانح طبیعی به‌ویژه زلزله برشمرد و اضافه کرد: علاوه بر ساختمان‌‌های قدیمی و فرسوده، بسیاری از سازه‌های جدید ما نیز استحکام لازم در برابر زلزله را ندارند و برنامه‌های مرتبط با نظارت دقیق بر ساخت‌وسازهای جدید نیز همچنان به صورت جدی و اساسی اجرایی نشده‌اند.

معاون وزیر کشور با اشاره به ضرورت بررسی علل بروز حجم بالای خسارات به اماکن مسکونی، تأسیسات دولتی و عمومی غیردولتی نوساز کشور ناشی از وقوع مخاطرات طبیعی تصریح کرد: به دلیل رعایت نکردن نکات استاندارد و مسائل ایمنی در ساخت‌وساز چه کسی باید پاسخ‌گو باشد؟ وی پیشگیری و آموزش را در جلوگیری از مخاطرات بسیار مهم و مؤثر دانست و افزود: در روستای ازگله شاهد بودیم خانه‌هایی قدیمی که آیین‌نامه ساخت‌وساز را رعایت کرده بودند، خسارات جزئی دیده بودند اما در کنار آن خانه‌های نوساز سه طبقه بتن آرمه‌ای وجود داشت که کاملاً ویران شده بودند. رئیس سازمان مدیریت بحران کشور تصریح کرد: شهرداری و نظام‌مهندسی باید دقت بیشتری داشته باشند و وظیفه خود را درست انجام دهند؛ نباید تقصیر را بر گردن دیگری بیندازیم بلکه باید به مسئولیت‌هایمان عمل کنیم. نجار گفت: دو موضوع اساسی در افزایش آسیب‌پذیری مناطق مختلف ایران در برابر حوادث طبیعی مؤثر است؛ یکی اینکه مردم و مسئولان ما خطر زلزله را چندان باور ندارند و دوم اینکه به صورت مقطعی و کوتاه‌ مدت به آن می‌نگرند؛ به طوری که اقدامات آن‌ها بیشتر منحصر به مرحله پس از وقوع زمین لرزه و واکنش‌های اضطراری و امداد و نجات محدود می‌شود.

وی با یادآوری وظایف نهادهای مسئول و مردم در زمینه کسب آمادگی برای مقابله با زلزله توضیح داد: وظایف حاکمیت در این زمینه عمدتاً به سیاست‌گذاری، تدوین ضوابط اجرایی و نظارت بر اقدامات اجرایی برمی‌گردد؛ به‌عنوان نمونه دستگاه‌های حاکمیتی باید با تدوین ضوابط بومی برای ساخت‌وساز ایمن در برابر زلزله، بر فرایند احداث ساختمان‌‌ها نظارت دقیقی داشته باشند. همچنین لازم است که حاکمیت مانع از ساخت‌وساز و ایجاد شهرهای جدید در مناطق پرخطر شود.


ارسال نظر

ارسال