صفر تا ۱۰۰ قانون مالیات خانه‌های خالی

  • سه شنبه 12 تیر 1397 ساعت 15:57

اخبار => اخبار

قانون مالیات بر خانه های خالی بعد از بیش از ۱۳ سال از تصویب هنوز در پیچ و خم اجرا محصور شده به گونه ای که هنوز زیرساخت های مورد نیاز آن نیز مهیا نیست.
صفر تا ۱۰۰ قانون مالیات خانه‌های خالی

قانون مالیات بر خانه‌های خالی که به باور کارشناسان اقتصادی موجب رونق مسکن و تعادل میان عرضه و تقاضا خواهد شد از سال ۱۳۶۶ تا ۱۳۸۰ اجرا شده بود اما از سال ۱۳۸۰ از قانون حذف و بار دیگر بحث بازگشت آن به قانون از سال ۱۳۹۱ مطرح شد. اگرچه مسئله تصویب مالیات خانه‌های خالی در قالب ماده ۵۴ مکرر اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم در سال ۱۳۹۲ رد شد اما با ابلاغ این قانون از سوی رییس جمهور مالیات خانه‌های خالی به طور رسمی وارد قانون مالیاتی شد.

اکنون به‌رغم اینکه ۱۱ سال از تصویب قانون اخذ مالیات از خانه های خالی و نیز ۳ سال از تصویب اصلاحیه این قانون می‌گذرد اما به نظر می‌رسد تا کنون وزارت‌خانه های راه و شهرسازی و امور اقتصادی و دارایی بخشی از وظایف قانونی خود در این زمینه را اجرایی و اطلاع رسانی نکرده اند.

دولت به شدت نیازمند افزایش درآمدهای خود است

در شرایط فعلی که دولت به شدت نیازمند افزایش درآمدهای خود است اجرای قانون اخذ مالیات از خانه های خالی می تواند به کسری های رخ داده در منابع دولتی پاسخ دهد اما اینکه علل تعلل در این موضوع چیست خود جای سوال دارد.

به زعم بسیاری از مسئولان اعم از وزیر راه و شهرسازی و همچنین رئیس کمیسیون عمران مجل سدر حال حاضر بیش از 2.5 میلیون واحد مسکونی خالی وجود دارد که غالب این واحدها لوکس بوده و در اختیار بانک ها و موسسات مالی هستند.

ممانعت از گردش مالی در بخش های مختلف اقتصادی نتیجه وجود خانه های خالی در کشور است

به عقیده وزیر راه و شهرسازی وجود واحد مسکونی خالی و خانه دوم در کشور، رقمی معادل ۱۰۰ تا ۱۱۰ میلیارد دلار است که سبب انباشت سرمایه در کشور و ممانعت از گردش مالی در بخش های مختلف اقتصادی به خصوص سرمایه گذاری در حوزه ساخت و ساز شده است در این میان با وجود اینکه همه به ضرورت اجرای هر چه سریع تر این قانون معتقدند اما حتی سامانه جامع املاک کشور نیز که مدت ها صحبت از آن می شود از سوی سازمان ملی زمین و مسکن رونمایی نشده است.

نظارت مجلس بر اجرای قوانین مصوب هیچ گاه کاهش نیافته است

نظارت مجلس بر اجرای قوانین مصوب هیچ گاه کاهش نیافته و در خصوص قانون اخذ مالیات از خانه های خالی نیز کمیسیون عمران مجلس بارها با تشکیل جلسات تخصصی خواستار اجرای هر چه سریع تر این قانون شده در این رابطه محمدرضا رضایی –رئیس کیمسیون عمران مجلس- از تعلل وزارت راه درباره راه اندازی سامانه ملی املاک و اسکان انتقاد کرده و می گوید: تصمیم گیری درباره سرنوشت خانه های خالی بدون شناسایی دقیق آن ها ممکن نیست.

رضایی با بیان اینکه تاثیر خانه های خالی بر وضعیت بازار مسکن غیر قابل کتمان است، می افزاید: متاسفانه احتکار مسکن از سوی برخی افراد متمول به رشد قیمت و گرانی مسکن در کلانشهرها دامن زده است.

اخذ مالیات از خانه های خالی به احتکار مسکن پایان می دهد

در این رابطه شهرام کوسه غراوی-رئیس کمیته مسکن کمیسیون عمران مجلس- با انتقاد از سهم ۱۱ درصدی تهران از خانه های خالی، می گوید: اخذ مالیات از خانه های خالی به احتکار مسکن پایان داده و می تواند به عرضه بیشتر واحدهای مسکونی در کشور کمک کند.

نماینده مردم مینودشت، کلاله، گالیکش و مراوه تپه در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه در هیچ جای دنیا بیش از 4 درصد خانه خالی وجود ندارد، می افزاید: وجود خانه های خالی بسیار در کشور عامل هدر رفت سرمایه ملی است.

رئیس کمیته مسکن کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، ادامه می دهد: سازمان تعزیرات حکومتی، مشاوران املاک، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و همچنین سازمان امور مالیاتی و وزارت اقتصاد باید وزارت راه و شهرسازی را در شناسایی خانه های خالی و همچنین اجرای قانون در خصوص آن ها همراهی کنند.

در میان تمام اظهارنظرها که بیشتر به کفه ضرورت اجرای قانون اخذ مالیات از خانه های خالی نزدیک است مجلس بر تسریع در اجرای قانون مصوب خود تکیه کرده و با وعده های پی در پی تحقق آن را به زودی نوید می دهد.


ارسال نظر

ارسال