آمار

ترکان:

شهرداری‌ها باید یک‌درصد جمعیت شهری مسکن بسازند

  • چهارشنبه 30 آبان 1397 ساعت 11:40

اخبار => اخبار

مشاور عالی رئیس‌جمهور بابیان اینکه شهرداری‌ها باید به موضوع ساخت مسکن اجتماعی وارد شوند، گفت: در هر شهری باید معادل یک درصد جمعیت شهری مسکن اجتماعی مهیا شود.
شهرداری‌ها باید یک‌درصد جمعیت شهری مسکن بسازند

اکبر ترکان در پاسخ به سؤال خبرنگار آنا درباره اینکه قبلاً گفته بودید باید از مسکن حمایت شود و بحث مسکن اجتماعی را مطرح کرده بودید، فکر می‌کنید در این مورد چه راهکاری برای حمایت از مردم و مسکن باید در نظر گرفته شود؟ گفت: مسکن اجتماعی درواقع یک پدیده‌ای است که خیلی از کشورها در آن تجربه‌دارند، وزرای ما هم به این موضوع ابراز تمایل کرده‌اند.

مشاور عالی رئیس‌جمهور بابیان اینکه باید طرح‌های لازم برای گسترش و فعال کردن حمایت از مسکن مهیا شود، تصریح کرد: اجرای این امر باید در شهرداری‌ها اتفاق بیفتد و باید شهرداری‌های این اقدام را انجام دهند.

وی ادامه داد: در هر شهری باید معادل یک درصد جمعیت شهری مسکن اجتماعی مهیا شود.

مشاور عالی رئیس‌جمهور بابیان اینکه باید این طرح جدید حمایتی را وزیر جدید پیگیری کند، توضیح داد: وزیر جدید هنوز مستقر نشده است، این طرح حمایتی از مسکن را وزیر باید بعد از استقرار برای دولت بیاورد تا یکسری حمایت‌هایی از مردم در این زمینه تعریف شود.

ترکان در پاسخ به سؤال خبرنگار آنا مبنی بر اینکهچرا آقای آخوندی به این موضوع اعتقاد نداشتند و هیچ اقدامی در این چند سال گذشته انجام نداند؟ گفت: نمی‌دانم، باید از خودشان بپرسید.

وی با اشاره به اینکه چند نوع وام و تسهیلات برای مسکن در نظر گرفته‌شده است اذعان کرد: یک وام، وام مصرف‌کننده است که آن ۶ درصد است و به آن می‌گویند صندوق پس‌انداز یکم که یک نفر می‌رود ۲۰ میلیون می‌گذارد، ظرف دو سال می‌تواند ۸۰ میلیون وام با بهره ۶ درصد بگیرد. یک وام است که برای پیمانکاران است و به آن می‌گویند وام دوران ساخت که به‌اصطلاح از زمانی که پیمانکار شروع می‌کند تا زمانی که بفروشد، یک تسهیلاتی نیاز دارد که نرخ آن ۱۸ درصد نیست؛ ۹ درصدش را دولت می‌دهد و ۹ درصدش را خودش می‌دهد. یک وام سومی هم هست برای اینکه در بافت فرسوده، افراد بروند یکجایی را رهن کنند تا خانه‌شان ساخته شود که این قرض‌الحسنه است.

مشاور عالی رئیس‌جمهور بابیان اینکه الان فقر یک پدیده بسیار مهم در جامعه ما است، گفت: دیگر دو دهک جامعه نیستند که فقیرند. شاید ما باید چهار دهک جامعه را نیازمند حمایت بدانیم و البته نوع حمایت‌های این‌ها فرق می‌کند و الکه آن با این گرانی‌هایی که اتفاق افتاده، افزایش دستمزد جوابگو نبوده است؛ این جهش جدید قیمتی، نیازمند اصلاح سیستم است، به صورتی که گروه‌های فقیر اجتماعی موردحمایت بیشتری قرار بگیرند.ارسال نظر

ارسال