حسین طوسی، رئیس انجمن پروفیل یوپی‌وی‌سی در گفتگو با دنیای نما و پنجره

ساختار نمایشگاه با خرد جمعی اصلاح شود

  • سه شنبه 27 آذر 1397 ساعت 15:21

اخبار => اخبار

رئیس انجمن صنایع تولیدکنندگان پروفیل یوپی‌وی‌سی ایران می‌گوید: ساختار نمایشگاه تخصصی صنعت در و پنجره ایران باید متناسب با خرد جمعی اصلاح شود تا به جای افت انگیزه‌ها شاهد افزایش تلاش‌ها برای رونق این رویداد نمایشگاهی باشیم.
ساختار نمایشگاه با خرد جمعی اصلاح شود

با مهندس حسین طوسی مدیرعامل شرکت فن‌پلاست طوس و رئیس انجمن درباره هدف انجمن از انتشار نامه‌ای رسمی در اعتراض به نمایشگاه بین‌المللی در و پنجره و صنایع جانبی آن گفتگو کرده‌ایم. او می‌گوید: شرکت مجری نمایشگاه سلیقه‌ای عمل می‌کند و متأسفانه باید بگویم که از همان دوره نخست برگزاری نمایشگاه تاکنون، فعالان صنعت در و پنجره یوپی‌وی‌سی شامل اعضای انجمن‌ صنایع تولیدکنندگان پروفیل یوپی‌وی‌سی و تولیدکنندگان در و پنجره و سایر صنایع وابسته اعم از ماشین‌آلات، یراق‌آلات، تولیدکنندگان و تأمین‌کنندگان مواد اولیه و سایر ملزومات و خدمات مرتبط با این صنعت، در سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و سازوکار برگزاری نمایشگاه نقش جدی ندارد. این گفتگو را بخوانید:

هدف از نمایشگاه بین‌المللی در و پنجره ایران چه بوده و چرا معتقدید ساختار نمایشگاه متناسب با اهداف اولیه نیست؟

نمایشگاه بین‌المللی صنعت در و پنجره ایران 9 سال است در بهمن ماه‌ هر سال برگزار شده و به فعالیت خود ادامه داده است. نکته مهم اینکه این نمایشگاه بر اساس دامنه اختیارات و وظایف و اساسنامه قانونی شرکت بین‌المللی نمایشگاه‌های جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان یک شرکت دولتی وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت شکل گرفته و مجری برگزاری نمایشگاه هم یک شرکت خصوصی است که چند سال است با نمایشگاه قرارداد دارد. موضوع این نمایشگاه تخصصی، به صنعت در، پنجره و صنایع وابسته آن مربوط می‌شود و نباید از این دامنه خارج شود و شرکت‌ها یا محورهایی به نمایشگاه اضافه شود که ارتباطی با صنعت در، پنجره و شیشه و همچنین صنایع جانبی مرتبط با این صنعت نداشته باشد. به نظر فلسفه و ماهیت وجودی این نمایشگاه، توجه و تمرکز ویژه به نقش و جایگاه در و پنجره‌های دوجداره در کاهش مصرف انرژی در ساختمان‌هاست. با این توضیح می‌توان اولویت در برگزاری نمایشگاه را مستند به مبحث 19 مقررات ملی ساختمان، به در و پنجره‌های عایق دوجداره یوپی‌وی‌سی و آلومینیومی ترمال بریک داد و سایر صنایع وابسته به این صنعت در حاشیه و به‌عنوان صنایع جانبی یا وابسته تعریف می‌شوند و بازیگران و نقش‌آفرینان اصلی این رویداد نمایشگاهی همانا فعالان صنعت در و پنجره یوپی‌وی‌سی و آلومینیومی ترمال بریک خواهند بود.

حضور دیگر شرکت‌های مرتبط با صنعت در و پنجره چه اشکالی ایجاد می‌کند؟

ما به‌عنوان انجمن تولیدکنندگان پروفیل یوپی‌وی‌سی مخالف شرکت سایر صنایع مرتبط با صنعت در و پنجره نبوده و نیستیم، هرچند در حال حاضر استفاده از در و پنجره‌های یوپی‌وی‌سی به‌عنوان صنعت غالب در مصرف بهینه انرژی در صنعت ساختمان در اکثر کشورهای دنیا شناخته می‌شود به گونه‌ای که آمارهای جهانی حکایت از آن دارد که در حال حاضر بیش از 75 درصد از بازار در و پنجره‌های عایق دو جداره در دنیا، به صنعت پروفیل یوپی‌وی‌سی اختصاص دارد چرا که صنعتی سبز و تأثیرگذار بر کاهش مصرف انرژی به‌شمار می‌آید. اما گویا دوستان فراموش کرده‌اند که واحدهای تولیدی پروفیل یوپی‌وی‌سی و همچنین سازندگان در و پنجره یو‌پی‌وی‌سی بیشترین نقش را در شکل‌گیری و پیشرفت نمایشگاه تخصصی صنعت در و پنجره ایران داشته و در این نمایشگاه با صرف هزینه‌های کلان، شرکت کرده‌اند.جالب است بدانید که 99% صنعت ساخت در و پنجره‌های UPVC نیز یا در اختیار شرکت‌های عضو این انجمن و یا از مصرف‌کنندگان و زیر مجموعه‌های اعضای این انجمن هستند. اشکال کار اینجاست که به نظر می‌رسد شرکت مجری نمایشگاه سلیقه‌ای عمل می‌کند و متأسفانه باید بگویم که از همان دوره نخست برگزاری نمایشگاه تاکنون، فعالان صنعت در و پنجره یوپی‌وی‌سی شامل اعضای انجمن‌ صنایع تولیدکنندگان پروفیل یوپی‌وی‌سی و تولیدکنندگان در و پنجره و سایر صنایع وابسته اعم از ماشین‌آلات، یراق‌آلات، تولیدکنندگان و تأمین کنندگان مواد اولیه و سایر ملزومات و خدمات مرتبط با این صنعت، در سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و سازوکار برگزاری نمایشگاه نقش جدی ندارد. به همین دلیل سال به سال گلایه‌ها و انتقادها از کیفیت نمایشگاه شدت گرفت و هیچ کس هم پاسخ‌گو نبود و به گونه‌ای پیشرفت که فاصله‌ها بیشتر شد.

اما انجمن در سال‌های گذشته با شرکت مجری نمایشگاه رایزنی داشت و قرارداد همکاری امضا کرد تا اعضا در قالب چارچوب تفاهم شده سالن اختصاصی داشته باشند. پس دلیل اعتراض انجمن چیست؟

هدف واقعی ما در دوره‌های نمایشگاه تعامل و رایزنی برای رفع ایرادها و بهبود کیفیت خدمات متناسب با دغدغه‌ها و انتظارات اعضای انجمن و سایر ذی‌نفعان بود و با این امید که هر سال بهتر از سال قبل باشد و شرکت‌کنندگان بتوانند بازاریابی داخلی و خارجی بهتری برای محصولات و خدمات‌شان را شاهد باشند، حضور پیدا می‌کردند بلکه فضای کسب و کار مساعدتر شود. به همین دلیل همه شرکت‌ها برای حضور در نمایشگاه متحمل هزینه‌های بسیار شدند بلکه نمایشگاه رونق بیشتری یابد و هر شرکت بر اساس برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری خود از حضور در نمایشگاه منتفع شود اما نتیجه‌گیری و برآیند نمایشگاه مثبت نبوده و علی‌رغم صرف هزینه‌های هنگفت نتیجه‌ای عاید شرکت‌کنندگان نشده است این بود که بازخوردها مثبت نبوده و سرمایه‌هایشان از دست رفته است. در دوره قبلی نمایشگاه و پس از پایان آن، هیأت مدیره انجمن چندین جلسه با مدیرعامل وقت شرکت بین‌المللی نمایشگاه‌های ایران و معاونان ایشان برگزار و نارضایتی خود را رسماً اعلام کرد و خواستار تغییر ساختار نمایشگاه شدیم که البته اثر مثبتی نداشت و نمایشگاه امسال هم به مثابه سال‌های قبل برگزار می‌شود.

اشاره کردید به اصلاح ساختار نمایشگاه، این مهم ناظر بر چه محورهایی است؟

انجمن با امضای قرارداد با شرکت مجری نمایشگاه و اختصاص بزرگ‌ترین سالن‌های نمایشگاه به انجمن و تشویق و توصیه کلیه اعضای انجمن به شرکت دسته جمعی سعی کرد رونق و هویت نمایشگاه را حفظ کند و با حضور حداکثری و مؤثر اعضاء، کیفیت نمایشگاه را ارتقاء دهد ،اما باقی‌ماندن مشکلات و به ویژه زمان برگزاری و کیفیت آن نشان داد که اراده‌ای برای حل مشکلات وجود ندارد و نمایشگاه جنبه تکراری پیدا کرده است و عایدی شرکت‌کنندگان نمایشگاه، تنها هزینه‌های بسیار و اتلاف وقت، بدون بازخورد مناسب بود.

مگر نسبت به سال‌های گذشته اهداف نمایشگاه تغییر کرده بود که اعتراض داشتید؟

انجمن تولیدکنندگان پروفیل یوپی‌وی‌سی ایران به نمایندگی از اعضای خود و البته سایر شرکت‌های تولیدی، خدماتی و بازرگانی مرتبط با این صنعت معتقد است باید دقت شود که آیا نمایشگاه مطابق اهداف مندرج در اساسنامه شرکت بین‌المللی نمایشگاه جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌شود؟ آیا این نمایشگاه توانسته به ارتقای کیفیت محصولات عرضه شده در نمایشگاه، معرفی توانمندی‌ها، فناوری‌ها و نوآوری‌ها کمک کند؟ آیا نمایشگاه به توسعه بازار فعالان این صنعت در داخل و خارج کشور از طریق بازاریابی و تبلیغات مؤثر یاری رسانده‌است؟ نظرسنجی‌های انجمن نشان می‌دهد که این اهداف به دست نیامده و حتی سال به سال از آن‌ها فاصله گرفته‌ایم و انگیزه شرکت‌ها برای شرکت در نمایشگاه از بین رفته است.

شما نسبت به زمان برگزاری نمایشگاه اعتراض دارید اما 9 دوره است که نمایشگاه در فصل زمستان و اواخر بهمن برگزار می‌شود، مشکل چه بوده است؟

از همان ابتدا تاریخ برگزاری نمایشگاه بدون مشورت و دریافت نظرات فعالان صنعت در و پنجره انتخاب شد و در سردترین فصل سال و در پایان دوره تقاضا برای در و پنجره برگزار می‌شد. توجه داشته باشید که فصل فروش و تقاضا برای هر صنعتی متفاوت است، برای صنعت در و پنجره، فصل فروش و تقاضا از حدود شهریور تا پایان آذرماه است اما نمایشگاه در بهمن‌ماه برگزار می‌شود که فصل مناسبی برای نمایشگاه در و پنجره نیست. علاوه بر آن ساعت برگزاری و استانداردهای این نمایشگاه به طور کلی در حد نمایشگاه‌های بین‌المللی و استانداردهای آن نیست، اطلاع رسانی ضعیف است و مخاطبین اصلی این نمایشگاه در آن شرکت نمی‌کنند. بازدیدکننده خارجی وجود ندارد مگر کسانی که برای فروش کالایشان حضور پیدا می‌کنند و در حد و اندازه نمایشگاه‌های داخلی در شهرستان‌هاست. به نظرم همین اعتراض‌ها باعث شده تا گفته شود سال آینده زمان برگزاری نمایشگاه تغییر می‌کند، اگر اعتراض نمی‌کردیم این روند ادامه پیدا می‌کرد.

گفته می‌شود تغییر زمان بازدید نمایشگاه بر عهده شرکت مجری نمایشگاه نیست و مسئولان سیاسی، انتظامی و شهری و سازمان‌های دیگر از جمله شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی هستند که باید تصمیم بگیرند، اما اعضای انجمن می‌خواهند زمان بازدید هم تغییر کند. چرا؟

وقتی نمایشگاه در بهمن‌ماه به‌عنوان سردترین ماه سال و در ساعت 9 صبح تا 16 عصر برگزار می‌شود، طبیعی است که مشکلات ترافیکی ایجاد شده و به همین دلیل مسئولان در برابر تغییر زمان نمایشگاه مقاومت می‌کنند و بسیاری از علاقه‌مندان برای بازدید از نمایشگاه در تنگنا قرار می‌گیرند. اما با همه این‌ها تغییر زمان بازدید با توجه به تغییر زمان برگزاری، شدنی است و باید در این خصوص بازهم به نمایشگاه‌های بین‌المللی دیگر کشورها توجه کنیم تا شاهد حضور حداکثری و بازدید بیشتر فعالان مرتبط با صنعت ساختمان باشیم.

برگزاری نمایشگاه یک تعرفه مشخص دارد و گفته می‌شود، هزینه‌های انجام شده مطابق با تعرفه‌ها منطقی است و اطلاع‌‌رسانی و تبلیغات هم در داخل و خارج کشور به اندازه لازم انجام می‌شود. آیا این را قبول دارید؟

ببینید نمایشگاه صنعت در و پنجره یک نمایشگاه تخصصی است و بازدیدکننده خاص دارد و انتظار ما این است که مسئولان نمایشگاه باید از چند ماه قبل نسبت به اطلاع رسانی به موقع و کافی از طریق رسانه‌های عمومی، نشریات تخصصی و سایر ابزارهای ارتباطی اقدام کنند نه اینکه به فاصله چند روز مانده به نمایشگاه شاهد تبلیغات محدود باشیم. باور ما این است که شیوه اطلاع رسانی و تبلیغات در ارتباط با نمایشگاه با توجه به میزان درآمد ناشی از آن کافی نیست و به همین دلیل شاهد افت تعداد بازدیدکنندگان و کاهش انگیزه‌ها هستیم که به حیثیت و اعتبار نمایشگاه بین‌المللی صنعت در و پنجره ضربه می‌زند.

آیا انجمن به دنبال تحریم نمایشگاه بوده که نامه انصراف را منتشر کردید؟

بارها تأکید کرده و گفته‌ایم که ما دنبال تحریم و قهر نیستیم و هدفمان اصلاح ساختار نمایشگاه و ارتقای سطح تجهیزات فنی و خدمات نمایشگاهی مطابق با استانداردهای بین‌المللی است و در این زمینه روی سخن ما بیشتر ناظر بر متولیان و مدیران شرکت بین‌المللی نمایشگاه‌های ایران است که برای بهبود کیفیت تجهیزات از جمله نور، تهویه هوا، سیستم حمل و نقل و سایر خدمات جدی‌تر گام بردارند. از سوی دیگر نمایشگاه را باید با نمایشگاه‌های مشابه در برخی کشورهای همسایه مقایسه کرد و باید تلاش شود تا مشتریان خارجی و بازدیدکنندگانی از دیگر کشورها از طریق پرداخت بخشی از هزینه‌ها، تورهای نمایشگاهی و ... جذب شوند تا بتوانیم کالاها و محصولات تولیدی را به دیگر کشورها معرفی کنیم. واقعیت این است که هیچ تسهیلات و انگیزه‌ و تبلیغات و برنامه‌ریزی در این زمینه وجود ندارد و عملاً شرکت‌های ایرانی از مشتریان خارجی محروم هستند. البته پیشنهاد می‌کنیم که بخشی از درآمد هر نمایشگاه صرف برگزاری نشست‌ها، کنفرانس‌ها و جلسات تخصصی و آموزشی برای انتقال دانش و تجربیات اهل فن و متخصصان شود که این یک رسالت و هدف می‌تواند قلمداد شود.


ارسال نظر

ارسال