آمار

رکود مسکن در آستانه تحولات قیمت در سال 98

قیمت مسکن هم‌تراز با تورم عمومی افزایش می‌یابد؟

  • چهارشنبه 21 فروردین 1398 ساعت 16:21

اخبار => اخبار

کارشناسان رشد قابل ملاحظه قیمت در سال ۱۳۹۸ را برای بازار مسکن متصور نیستند.
رکود مسکن در آستانه تحولات قیمت در سال 98

این بازار سال گذشته در شرایطی رشد میانگین ۹۰ درصدی قیمت را به ثبت رساند که حدود ۷۰ درصد از دو بازار رقیب یعنی سکه و ارز عقب مــانــــد. در سال جاری نیز هر نوع تحول قیــمــتــی در بازار مسکن، رکود این بخش را عمیق‌تر خواهد کرد.

در یک نظرسنجی اینترنتی با حضور ۲۸۷ نــفــر از شرکت کـــنندگـــانــی که عــمـدتـــا فــعــال حوزه مسکن هستند، نرخ رشد قیمت مسکن در سال ۱۳۹۸ هم‌تراز با تورم عمومی پیش‌بینی شده اســـت.حدود نیمی از افرادی که در نظر سنجی شرکت کردند، اعتقاد دارند قیمت مسکن هم‌تراز با نرخ تورم یا بیشتر از آن افزایش خواهد یافت و در این میان 17 درصد نیز اعتقاد دارند رشد قیمت مسکن در سال 98 منفی خواهد بود.رشد قیمت نخواهیم داشت

رئیس اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به تجربه سال ۱۳۹۱ بعد از رشد نرخ ارز و رشد جهشی قیمت مسکن گفت: این تجربه نشان می‌دهد که در سال ۱۳۹۸ رشد جهشی قیمت نخواهیم داشت، زیرا با توجه به کاهش قدرت خرید و رشد جهشی قیمت مسکن در سال گذشته، امسال قیمت مسکن در حد شاخص تورم افزایش خواهد یافت.

مصطفی‌قلی خسروی در عین حال اظهار کرد: اگر فعالیت‌های وعده داده شده برای تولید مسکن به ثمر بنشیند، ثبات قیمت مسکن دور از دسترس نیست.

رونق دهی به بازار با تولید و عرضه مسکن

از سوی دیگر، دولت برای رونق‌دهی به بازار مسکن برنامه‌هایی از جمله تولید و عرضه مسکن در شهرهای جدید، شهرهای کوچک و بافت‌های ناکارآمد را در دستور کار قرار داده است. 

روز یکشنبه با حضور رئیس‌جمهور، نخستین طرح مسکن امید شهر تهران با نام پروژه بهاران شرقی به بهره برداری رسید. این طـــــــرح کــــــه شــــامــل ۳۲۴ واحد مسکونی و ۶۳ واحـــــد تـجـــــاری در ۹ بــلـوک مــی‌شـــود، در مجاورت بافت فرسوده منطقه ۱۸ شهر تهران قرار دارد. محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی نیز در پیام نوروزی خود اعلام کرده بود: امیدوارم سال ۱۳۹۸ با حضور قوی‌تر همه دست اندرکاران، اعم از مشاوران، سازندگان و سرمایه‌گذاران حوزه مسکن به سال رونق ساخت و تولید مسک تبدیل شود.

با وجــــود گـــــرمــــای نـــــسـبـــی مــعـامـــلات در اسفندماه سال گذشته، در روزهای نـخـستــیــن ســـال جاری، بازار تـــــقـریــبــا در رکود کامل به سر برده است.

فراز و نشیب معاملات مسکن در اسفند 97

بر اســـاس اعلام اتـحـادیــه مــشـاوران امــلاک، معاملات مسکن در اسفندماه ۱۳۹۷ نسبت به زمان مشابه سال قبل در کل کشور و شهر تهران به ترتیب ۲۶ درصد افزایش و 7 درصد کاهش داشته است، با این حال تعداد قراردادها به ترتیب ۲۴ و ۳۳ درصد نسبت به بهمن افزایش نشان می‌دهد.

اما در خصوص سال جدید، بـا تــوجـه به قرار داشــتـــن در روزهـــای تـعـطـیـل، تـعـداد معاملات قابل توجه نبوده است، به طوری که در ۱۶ روز ابتدای فروردین ماه ۱۳۹۸ تنها ۶۱ مورد خــریـد و فروش مسکن در شهر تهران به ثبت رسـیده و بــاید بــبیــنـیــم در چند روز بــاقــی‌مــانــده چــه اتفاقی می‌افتد. این در حالی است که فروردین سال گذشته تعداد قراردادهای خرید و فروش شهر تهران ۵۰۰۰ مورد بود.


ارسال نظر

ارسال