مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازی پاسخ داد:

دولت از ورود به بازار مسکن چه هدفی را دنبال می کند؟

  • یکشنبه 2 تیر 1398 ساعت 15:51

اخبار => اخبار

اصلانی گفت: هدف دولت از ورود به بازار مسکن تشویق تولیدکنندگان به سوی ساخت و عرضه مسکن است، به همین دلیل برنامه ای را طراحی کرد که بر اساس آن امتیازی برای بخش خصوصی در نظر گرفته شود.

برنامه "مناظره" با موضوع آیا طرح ملی مسکن میتواند از کاهش التهابات بازار بکاهد، با حضور پروانه اصلانی ، معاون مدیرکل دفتر اقتصاد و سرمایه گذاری وزارت راه و شهرسازی و سید محمدحسین میرمحمدی، مشاور معاونت قوانین مجلس و نماینده ادوار مجلس روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

در ابتدای برنامه، پروانه اصلانی با بیان اینکه تولید مسکن از ۹۰۰هزار واحد مسکونی به ۴۶۰هزار رسیده است ، اظهار کرد : لزوم برطرف شدن نیاز به مسکن ، مناسب بودن عرضه آن است که در چند سال اخیر به شدت کاهش داشته است.

وی تاکید کرد : در اقتصاد ما ، بخش خصوصی با توجه به جاذبه هایی که در بازار مسکن وجود دارد در آن حضور پیدا می کند و واحدهایی متناسب با تقاضای هر خانوار عرضه می کند.

معاون دفتر اقتصاد و سرمایه گذاری وزارت مسکن به ارائه آماری در این حوزه پرداخت و اظهار کرد : میزان سرمایه گذاری بخش خصوصی ،تمایل این بخش برای حضور در بخش تولید مسکن را نشان می دهد که در سه ماهه نخست ۹۷ ، رشد منفی پنج درصدی داشته است. به معنای دیگر بخش های دیگر جاذبه های بیشتری برای سرمایه گذاری نسبت به مسکن داشته اند.

اصلانی ادامه داد: آمارهای منتشر شده از سوی بانک مرکزی در خصوص واحدهای تکمیل شده مسکن و میزان سرمایه گذاری بخش خصوصی بهترین شاخص برای نشان دادن وضعیت نامناسب بازار مسکن در سال ۹۶ و سه ماهه نخست ۹۷ است.

وی ، وظیفه دولت را ایجاد جذابیت و هدایت سرمایه های بخش خصوصی به حوزه مسکن دانست و گفت : هدف دولت از ورود به بازار مسکن تهییج و تشویق تولید کنندگان به سوی ساخت و عرضه مسکن است و تنها ابزاری که داشت زمین بود که جذابیت بالایی برای سازندگان نداشت.از این رو با توجه به ظرفیت های ممکن در کشور برنامه ای را طراحی کرد که بر اساس آن امتیازی برای بخش خصوصی در نظر گرفته شود.

معاون دفتر اقتصاد و سرمایه گذاری وزارت مسکن در خصوص قیمت گذاری مسکن عنوان کرد : نه وزارت مسکن و نه هیچ نهادی نمی تواند حتی دو آپارتمان کنارهم را به صورت یکسان قیمت گذاری کند چون مسکن ناهمگن است یعنی ابزار و وسایلی که برای ساخت آن به کار رفته است متفاوت است.

اصلانی تاکید کرد: قیمت های معامله شده در بازار مسکن باید شفاف باشد که در حال حاضر در پنج کلانشهر تمام معاملاتی که کد رهگیری دریافت می کنند در سامانه ای ثبت می شوند و هر فردی می تواند وارد این سامانه شود و تمامی اطلاعات واحدهای معامله شده از کدپستی تا قیمت را مشاهده کند.

وی افزود : از آنجایی دیوان الزام برای کدرهگیری را رد کرد تعداد معاملات ثبت شده در این سامانه کاهش یافته است اما وزارت مسکن در حال پیگیری این موضوع است که مسئله به عنوان قانون جدیدی ثبت شود تا همه معاملات به صورت شفاف در اختیار مردم قرار بگیرد.

در ادامه برنامه مناظره رادیو گفت و گو، سید محمدحسین میرمحمدی با بیان اینکه التهابات قیمتی ناشی از نوسانات نرخ ارز برای همه کالاها رخ داده است ، عنوان کرد : مسکن نیز به عنوان یک کالا از این قاعده مستثنی نیست اما عدم نظارت نهادهای مرتبط موجب شد این التهابات به میزان بیش از انتظار افزایش یابد.

وی در خصوص طرح های مصوب در وزارت مسکن اظهار کرد : در صورتی که این طرح ها قربانی سلیقه شخصی وزیر و افراد مسئول نشود می تواند موفقیت آمیز باشد.متاسفانه طرح مسکن مهر با وجود اینکه می توانست مشکلات این حوزه را تا حدود زیادی حل کند اما مورد پذیرش وزیر دولت بعدی نبود.

مشاور معاونت قوانین مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه ویر نباید مسکن را قربانی حوزه های دیگر مانند راه سازی کند ، بیان کرد: وزارت راه و شهرسازی و استان ها ، ماموریت خود را حول محور حمل و نقل قرار دادند و مسکن را رها کردند و این بخش بلا متولی شد.

میرمحمدی افزود : افزایش قیمت ارز که آن هم به دلیل اشتباهات دولت رخ داد در کنار عوامل دیگر به نابسامانی حوزه مسکن دامن زد. در واقع امروز ، مردم تاوان ناکارآمدی و بی تدبیری حوزه اقتصاد را می پردازند.

وی در ادامه برنامه مناظره به تشریح عوامل تعیین کننده در قیمت مسکن پرداخت و عنوان کرد : قیمت زمین و مصالح و دستمزد ساخت و سرمایه گذاری از مهمترین مولفه های افزایش قیمت مسکن هستند که مهمترین آن قیمت زمین است. از آنجایی که در مسکن مهر زمین به صورت مجانی یا قیمت خیلی پایین مورد استفاده قرار گرفت ، قیمت مسکن به حداقل رسید.


ارسال نظر

ارسال