آمار

در گفت و گو با دو نماینده مجلس

در حوزه مسکن مدیریتی صورت نمی‌گیرد

  • دوشنبه 10 دی 1397 ساعت 15:43

اخبار => اخبار

نماینده مردم خرم آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی حوزه مسکن را رها شده عنوان کرد و گفت: امروز در مسکن، مدیریت وجود ندارد و حوزه مسکن بی صاحب است و به نوعی دولت نه برای مسکن طرحی را ارایه داده است و نه در رابطه بر نظارت بر قیمت ها سیستم و ارزیابی داریم.
در حوزه مسکن مدیریتی صورت نمی‌گیرد

محمدرضا ملکشاهی راد در گفت و گو با شفقنا در خصوص وضعیت مسکن اظهار کرد: وقتی نقدینگی در جامعه زیاد باشد، ریسک پذیری در تولید بالا باشد و در حوزه دلالی و خدمات هم منافع سرشار تری وجود داشته باشد پول به سمت مسکن می‌رود.

او در ادامه افزود: نقدینگی اول به سمت دلار و سکه رفت و آن را تا ۱۸ تومان بالا برد که با عاملان اخلال آن برخورد شد و دولت وارد بازار شد و سازوکارهای مدیریتی در حوزه اقتصاد ارزی را اتخاذ کرد اما کاهش پول همچنان برای مردم قابل لمس است و باید پولشان را به جایی هدایت می‌کردند که این کاهش پول را جبران کند در نتیجه یکی از جاهایی که می‌تواند مطمئن باشد حوزه مسکن است.

عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه حوزه مسکن مدیریت نمی‌شود اظهار کرد: سوال این است که چرا این سرمایه گذاری در مسکن ماندگار شد اما در دلار نه؟ چون دلار را مدیریت کردند اما در حوزه مسکن مدیریتی صورت نمی‌گیرد. امروز در مسکن، مدیریت وجود ندارد و حوزه مسکن بی صاحب است و به نوعی دولت نه برای مسکن طرحی را ارایه داده است و نه در رابطه بر نظارت بر قیمت ها اصلا سیستمی وجود دارد؛ بنابراین حوزه مسکن رها شده است و این افراد هستند که با معامله، بخشی از قیمت مسکن را مشخص می کنند.

ملکشاهی تصریح کرد: از سوی دیگر هم در گذشته خوب برنامه ریزی نکردیم و همیشه تعدادی مسکن خالی داریم و تعداد زیادی هم متقاضی مسکن داریم ولی درآمدهای متقاضیان مسکن با این قیمت انطباق ندارد در نتیجه خود اینها هم یکی از علایم سوء مدیریت در حوزه مسکن است. دولت بر اساس قانون اساسی ملزم به تأمین مسکن است. دولت بر اساس قانون هدفمند کردن یارانه‌ها هم ملزم به پرداخت یارانه برای مسکن است در نتیجه دولت باید عزم خود را جزم کند و اعلام کند که وظیفه‌اش تامین مسکن است که متناسب با نوع شغل و درآمد باید این شرایط فراهم شود.

ملکشاهی خاطرنشان کرد: آقای اسلامی به عنوان وزیر مدعی است که رسیدگی به مسکن یکی از اولویت‌هایشان است. من اراده آقای اسلامی را احساس می‌کنم ولی همه کارها دست آقای اسلامی نیست. بازار از نظر روانی خودش را متصل به ارز کرده است در صورتی که آثارش نیست و وقتی هزینه تمامی موارد در ساخت و حمل و نقل بالا رفته طبیعتا در قیمت مسکن هم تاثیر می گذارد. در حالی که این افزایش واقعی نبود و متأسفانه دولت ناظر نیست و منافذ سوء استفاده در جامعه همچنان باز است و همه سوء استفاده می‌کنند.

محمدرضا رضایی کوچی رییس کمیسیون عمران هم در این خصوص گفت: مطالبه مردم برای واحدهای کوچک است و شهرداری هم مقرر کرده است که به ازای هر واحد مسکونی باید ۱ پارکینگ باشد بنابراین سازنده ها فکر می‌کنند اگر در هر سطح زمین واحدهای کمتری بسازند تعداد واحدها افزایش می‌یابد و به همان اندازه هم باید پارکینگ فراهم شود بنابراین چون نمی‌توانند پارکینگ‌های بیشتری را تامین کنند خیلی تمایلی به سمت واحد کوچک ندارند؛ بنابراین شاهد تولید مسکن با متراژ بزرگ تر هستیم و آن مطالبه واقعی که به ۴ میلیون واحدهای کوچکتر زیر ۱۰۰ متر نیاز دارند توجه نمی‌شود.

نماینده مردم جهرم در مجلس با هشدار نسبت به افزایش قیمت مسکن گفت: اگر دولت درست در حوزه ساخت مسکن سرمایه گذاری نکند و با شهرداری و بخش خصوصی درست توافق نکند به نظر من در سال آینده با افزایش قیمت مسکن مواجه می شویم.

او در پایان خاطرنشان کرد: وزیر به ما قول داده که ساخت ۴۰۰ هزار مسکن کوچک در دستور کار است اما این تعداد جوابگو نیست و به نظر من باید شرایط جدیدی تعریف کنیم و این چیزی که در وزارت راه و مسکن تعریف شده منجر به کاهش قیمت مسکن نخواهد شد.


ارسال نظر

ارسال