آمار

جایگاه دوازدهم صنعت آلومینیوم جهان در چهل سالگی انقلاب

  • پنجشنبه 18 بهمن 1397 ساعت 10:23

اخبار => اخبار

سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) در آستانه چهل سالگی انقلاب اسلامی اعلام کرد با پایان طرح های توسعه آلومینیوم جنوب و بهره برداری از کارخانه جاجرم (خراسان شمالی) تا آخر امسال، ایران به رتبه دوازدهم جهانی در این صنعت دست می یابد.
جایگاه دوازدهم صنعت آلومینیوم جهان در چهل سالگی انقلاب

به گزارش تارنمای ایمیدرو، ایران اکنون از نظر ظرفیت تولید آلومینیوم در رتبه هجدهم جهان قرار دارد که اتمام این طرح ها، سبب ارتقای 6 پله ای جایگاه کشور می شود. 
بررسی خبرنگار ایرنا نشان می دهد طرح «آلومینیوم جنوب» دهه 80 خورشیدی متوقف شد‌ اما ایمیدرو در دولت یازدهم با گشایش اعتبار اسنادی (ال.سی) آن را به حرکت درآورد و اکنون در سه مرحله 300 هزار تنی تعریف شده است و انتظار می رود مرحله نخست آن پایان امسال یا اوایل سال آینده افتتاح شود. 
آلومینیوم جنوب بزرگ ترین طرح تولید شمش آلومینیوم در ایران است که با مشارکت پنج بانک اجرا می شود. 
وزارت صنعت، معدن و تجارت براساس برنامه راهبردی تدوین شده برای افق 1404، دستیابی به هدف تولید یک میلیون و 200 هزار تن را برای آلومینیوم پیش بینی کرده است. 
گزارش های پیشین سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) حاکی از آن است که میزان سرمایه گذاری مورد نیاز برای طرح های توسعه زنجیره آلومینیوم 11 میلیارد دلار است که 21.5 درصد از کل سرمایه گذاری مورد نیاز بخش معدن وصنایع معدنی را تا افق 1404 دربرمی گیرد. 
آمار تجارت خارجی بخش معدن و صنایع معدنی ایران در دوره 9 ماهه امسال نشان داد صادرات زنجیره آلومینیوم و محصولات آن به وزن 75 هزار و 455 تن به ارزش 145 میلیون و 700 هزار دلار رسید که از نظر وزن و ارزش نسبت به دوره مشابه پارسال به ترتیب 47 و 43 درصد کاهش نشان می دهد. 

** وضع تولید شمش آلومینیوم و آلومینا 
ایمیدرو در گزارش امروز خود اعلام کرد: ظرفیت تولید آلومینیوم سال 1357 برابر با 18 هزار تن بود و پارسال به 442 هزار تن رسید و امسال به 475 هزار تن می رسد. 
پیش بینی شده است میزان تولید آلومینیوم ایران در پایان سال 1397 به 385 هزار تن افزایش یابد؛ در حالی که پارسال 337 هزار تن ثبت شد. 
پیش از این اعلام شد، کارخانه شمش آلومینیوم جاجرم با ظرفیت 40 هزار تن تا پایان امسال افتتاح می شود و برای آن به میزان 94 میلیون یورو سرمایه گذاری ارزی و 160 میلیارد تومان از محل منابع ایمیدرو و محل منابع داخلی خود شرکت، انجام شده است. 
همچنین طرح تولید پودر آلومینا با ظرفیت اولیه 800 هزار تن برای تامین حداقل نیاز راهبردی صنعت آلومینیوم کشور به این ماده معدنی تعریف شده است که سرمایه گذاری لازم برای این طرح 650 میلیون یورو برآورد و بوکسیت مورد نیاز طرح نیز از طریق واردات تامین می شود. 
طرح تولید 160 هزار تن محصولات عریض آلومینیومی (فویل،پلیت و ورق قوطی) با سرمایه گذاری 600 میلیون از دیگر اقدامات انجام شده در صنعت آلومینیوم است. 
روند تولید آلومینا از سال 1381 (آغاز تولید آلومینا در ایران) تا پارسال نشان می دهد تولید آلومینا از 102 هزار تن در آغاز به 240 هزار تن در سال 96 افزایش یافت که رشد بیش از 2 برابری تولید این ماده معدنی را نشان می دهد. 
پیش بینی می شود تا پایان امسال میزان تولید پودر آلومینا به 245 هزار تن برسد. 
به گزارش ایرنا، سازمان توسعه و نوسازی معادن ایران آمار تولید شمش آلومینیوم (خالص) را در سه واحد تولیدی ایرالکو، المهدی و هرمزال در 9 ماهه امسال 228 هزار و 314 تن اعلام کرد که بیش از 48 درصد آن سهم ایرالکوست. 
بررسی ها حاکی از آن است که رشد میانگین سالیانه مصرف آلومینیوم در جهان 6 درصد و رشد سالیانه مصرف آلومینیوم در ایران 12 درصد برآورد می شود. 
25 درصد مصرف آلومینیوم جهان به ساخت وسایل نقلیه اختصاص می یابد. 25 درصد آن در صنعت ساختمان، 17 درصد در بسته‌بندی، 12 درصد در صنعت برق و بقیه در بخش های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. 


ارسال نظر

ارسال