آمار

تولیدکنندگان آجر حق برداشت خاک از زمین‌های خود را هم ندارند

  • سه شنبه 21 خرداد 1398 ساعت 14:44

اخبار => اخبار

رئیس انجمن صنفی تولیدکنندگان آجر استان اصفهان عدم صدور مجوز برای برداشت خاک، مشکلات تأمین لوازم یدکی دستگاه‌ها و عدم مشورت تصمیم‌گیرندگان با نماینده تولیدکنندگان آجر را از مهم‌ترین چالش‌های این صنف در استان اصفهان می‌داند.

اصغر کیانی در گفت‌وگو با تسنیم در اصفهان، درباره چالش‌های پیش روی تولیدکنندگان آجر در استان اظهار داشت: تأمین لوازم یدکی دستگاه‌ها یکی از مهم‌ترین مشکلات این صنف است و برای مثال بلبرینگی که با قیمت 200 هزار تومان می‌خریدیم به 5 میلیون تومان رسیده است. بلبرینگ‌های چینی موجود در بازار نیز کیفیت نداشته و باید حتماً از جنس آلمانی یا ژاپنی استفاده کنیم.

وی به افزایش 30 تا 40 درصدی دستمزد کارگران این بخش اشاره کرد و افزود: البته این افزایش دستمزد حق کارگران است. رکود ساختمان‌سازی نیز از دیگر چالش‌هایی است که تولیدکنندگان آجر با آن مواجه هستند.

رئیس انجمن صنفی تولیدکنندگان آجر استان اصفهان درباره وضعیت سوخت واحدهای آجرسازی ادامه داد: زمزمه‌های افزایش قیمت سوخت وجود دارد، اما خوشبختانه هنوز سوخت را گران نکرده‌اند. البته مشکلات ما زیاد است و کاهی که برای تهیه کاه‌گل داخل کوره‌ها با قیمت کیلویی 200 تومان می‌خریدیم را امسال باید کیلویی 600 تومان بخریم.

کیانی با بیان اینکه تمام واحدهای تولید آجر اصفهان از گاز استفاده کرده و دیگر کوره مازوتی نداریم، گفت: البته با اینکه اداره محیط زیست آلایندگی واحدها را اندازه‌گیری کرده و مشکلی از این نظر نداشتیم، همچنان اعتقاد دارند آلاینده هستیم و هنوز 2 تا 3 درصد سهم آلایندگی از ما اخذ می‌شود.

وی درباره همکاری ادارات مرتبط در استان بیان داشت: به هر حال دست آنها را قانون بسته است، اما کم و بیش با ما همکاری می‌کنند.

حق برداشت خاک از زمین‌های خود را هم نداریم

رئیس انجمن صنفی تولیدکنندگان آجر استان اصفهان با اشاره به مشکل تأمین خاک تصریح کرد: از سال 88 تا کنون به صنف ما خاک نمی‌دهند و حتی می‌گویند در زمین خودمان هم اجازه خاک‌برداری نداریم. طبق مصوبه سال 88 واحدهای آجرسازی باید در یک آبادی در نزدیکی هرند مستقر شوند، اما چه امکاناتی فراهم است که ما به این منطقه برویم؟ بار آجر باید دوباره به اصفهان برگردد و طی کردن این فاصله هزینه‌های اضافی به کشور تحمیل می‌کند.

کیانی اضافه کرد: از طرف دیگر گاز آلایندگی ندارد، اما اداره محیط زیست اعتقاد دارد هنوز آلاینده هستیم و با تحویل خاک به ما موافقت نمی‌کند. برای رفع این مشکل جلساتی با استاندار و فرماندار اصفهان داشتیم اما جوابی به ما ندادند و به همین دلیل این موضوع یکی از مشکلات بزرگ صنف ما است.

وی اظهار داشت: در منطقه 75 کارخانه آجرسازی وجود دارد که می‌گویند همگی باید به هرند برویم، در صورتی که این مصرف‌کننده است که جریمه تحمیل هزینه اضافی حمل بار به اصفهان را می‌دهد. از طرف دیگر باید امکاناتی مانند یک پست برق یا یک چاه آب و جاده دسترسی به ما نشان بدهند تا به آن منطقه برویم.

رئیس انجمن صنفی تولیدکنندگان آجر استان اصفهان با انتقاد از عدم دعوت نماینده این صنف در جلسات مرتبط در استان گفت: وقت گرفتن از رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان کار بسیار مشکلی است. از طرف دیگر یکی از نهادهای استان نامه‌نگاری کرد تا به ما خاک بدهند و قبول کردند، اما فردی بدون اینکه به ما اطلاع بدهد این مسئول را به محل کارخانه‌های آجرسازی برده و با نشان دادن سکوهایی که ارتفاع دارد و محل مخلوط کردن انواع خاک است، عنوان کرده تولیدکنندگان آجر دروغ می‌گویند و خاک دارند.

کیانی ادامه داد: متأسفانه مسئولان امر پشت درهای بسته تصمیم می‌گیرند و حتی از من به عنوان رئیس انجمن صنفی تولیدکنندگان آجر استان در جلسات دعوت به عمل نمی‌آورند.

وی خاطرنشان کرد: فردی که پیش از این مسئول خاک ما بود با دادن اطلاعات غلط به مسئولان کار را خراب کرد و الان هم نمی‌توانیم پیش مسئولان برویم و بگوییم این فرد موضوعات مربوط به خاک را اشتباه به آنها منتقل کرده است. البته برخی از تولیدکنندگان آجر خودشان زمین دارند ولی اجازه استفاده از آن را نمی‌دهند و با مجوز اداره صنایع خاک را به واسطه فروخته‌اند و ما از واسطه خاک می‌خریم.


ارسال نظر

ارسال