آمار

توسعه خدمات مهندسی، برنامه محوری شورای هشتم

  • دوشنبه 23 اردیبهشت 1398 ساعت 11:9

اخبار => اخبار

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس با اشاره به اولویت های شورای مرکزی این سازمان در دوره هشتم گفت: ما در دوره جدید به شورای مرکزی ای نیاز داریم که علاوه بر مسائل عادی، بتواند تعاملات بسیار خوبی را با مجلس شورای اسلامی برای اصلاح قانون داشته باشد.

سید مرتضی سیف ‌زاده در گفت و گو با «صما» با بیان این مطلب افزود: در دوره هشتم شورای مرکزی همچنین باید بتواند ارتباطات بسیار قوی در سطح کشور با سازمان های نظام مهندسی استان‎ها ایجاد کند که اصلاح قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان به نحو مقتضی انجام بگیرد.

وی ادامه داد: در کنار این ارتباطات، از آنجایی که وزارت راه و شهرسازی تمام پروانه های مربوط به مهندسان را صادر می کند، سازمان نظام مهندسی باید بتواند ارتباط بسیار سازنده و خوبی را با این وزارتخانه برقرار کند.

سیف ‌زاده با اشاره به اینکه بر اساس ماده 35 قانون، نظارت عالیه بر عملکرد سازمان نظام مهندسی ساختمان، برعهده وزارت راه و شهرسازی است، گفت: بر این اساس ما باید این ارتباط را با وزارت راه به نحو بهینه برقرار کنیم.

این مسئول با تاکید بر اینکه شورای مرکزی باید توانایی مدیریت در سطح بسیار کلان را داشته باشد، تصریح کرد: شورای مرکزی در دوره جدید باید خود را از مسائل زودگذر و جریانات روزمرگی نجات بدهد و به فکر توسعه خدمات مهندسی باشد.

لزوم توسعه صادرات خدمات فنی و مهندسی

وی در ادامه اظهار داشت: یکی از موارد مهمی که شورای مرکزی هشتم می تواند به آن بپردازد؛ در رابطه با توسعه صادرات خدمات فنی و مهندسی است.

سیف زاده در این راستا یادآور شد: به لحاظ اینکه در حال حاضر کشورهای همجوار ما به این خدمات نیاز دارند، بنابراین لازم است که در رابطه با صادرات خدمات فنی و مهندسی ساختمان به کشورهای دیگر اقدامات شایسته ای انجام بگیرد.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس با اشاره به برخی از موارد مغفول مانده قانون اضافه کرد: فرضا در قانون به ایجاد کمیته نظام پیشنهادات اشاره شده است که اگر روی این موضوع کار کنیم، به طور قطع پیشنهادات ارزشمندی از سازمان های نظام مهندسی سراسر کشور به شورای مرکزی ارجاع می شود که می توان از آنها استفاده کرد.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به ویژگی های افراد منتخب در شورای مرکزی هشتم بیان کرد: اعضای منتخب ضمن داشتن ذهنیت توسعه ای، باید توانایی مدیریت این امور را داشته باشد و همچنین وقت کافی برای اعتلای سازمان نظام مهندسی و ارتقای جایگاه و شخصیت این سازمان داشته باشند.

سیف زاده همچنین با تاکید بر لزوم رعایت مقررات ملی ساختمان در سازمان های نظام مهندسی ادامه داد: شورای مرکزی باید بتواند از موارد مختلف قانون به نفع سازمان های نظام مهندسی و مردم استفاده کند تا بتوانیم بهترین نتیجه و دستاورد را از این امر به دست بیاوریم.

دفاع از حیثیت نظام مهندسی، دستاورد شورای هفتم

وی در بخش دیگری از اظهارات خود درخصوص عملکرد شورای مرکزی هفتم بیان کرد: در دوره هفتم به واسطه مشکلاتی که بین سازمان و وزارت راه و شهرسازی به دلیل ابلاغ بخشنامه ها و نامه های مختلف به وجود آمد؛ شورای مرکزی درگیر مسائل روزمرگی شد و این مسئله وقت بسیاری را از شورای مرکزی گرفت.

این مسئول افزود: بنابراین در دوره هفتم با توجه به مشکلاتی که از جوانب مختلف برای شورای مرکزی پیش آمد؛ شرایط نمی توانست عادی باشد و لذا نمی توانیم شرایط عادی را برای شورا در نظر بگیریم.

سیف زاده یادآور شد: اما به هر حال در رابطه با دفاع از حیثیت سازمان نظام مهندسی و اعضای سازمان، اقدامات ارزشمند و خوبی از سوی شورای مرکزی انجام شد و تلاش کردند که جایگاه سازمان نظام مهندسی به صورت جدی مورد توجه قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: زمانی که وزیر راه و شهرسازی سابق ابلاغیه های پی در پی را درخصوص سازمان نظام مهندسی صادر کرد و پای وزارت کشور نیز به این موضوع باز شد؛ شورای مرکزی به شدت درگیر این موضوعات شدند و مسائل مختلفی به وجود آمد که ارزیابی این مسئله در این مرحله سخت است؛ اما به هر جهت اعضای شورای مرکزی زحمات زیادی در دوره هفتم کشیدند.


ارسال نظر

ارسال