آمار

تاریخ صنعت در، پنجره و شیشه در آیینه قانون

  • سه شنبه 4 دی 1397 ساعت 11:21

اخبار => اخبار

شاید جالب باشد بدانیم که صنعت در و پنجره و البته شیشه‌های ساختمانی در طول تاریخ قانون‌گذاری ایران فراز و نشیب‌های متفاوتی را تجربه کرده است، دست‌کم اینکه سنگ‌بنای شکل‌گیری و تولد صنعت در و پنجره یو‌پی‌وی‌سی به مجوز دولت‌ها نیاز داشته و قابل تأمل‌تر اینکه حتی اجازه سرمایه‌گذاری خارجی‌‌ها هم تنها با امضای دولت ممکن بوده است.
تاریخ صنعت در، پنجره و شیشه در آیینه قانون

نوشتار زیر با عنوان تاریخ صنعت در، پنجره و شیشه در آیینه قانون مروری است بر مهمترین تصمیم دولت‌های وقت چه قبل و چه بعد از انقلاب تا دست‌کم فعالان صنعت بدانند که مسیر پیشرفت چه سخت بوده و حساسیت‌ها تا چه اندازه بوده که سرمایه‌گذاری هم به حکم دولت شدنی است. سیر این تحول قانونی برشی است از میزان دخالت دولت‌ها در صنعتی که این روزها چراغ آن با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی روشن است. در این نوشتار به بازنشر مصوبات در ارتباط با تأسیس کارخانه در و پنجره در زمین‌های کشاورزی، انتصاب مدیر دولتی در کارخانه شیشه میرال، اجازه ورود آجر شیشه‌ای به ایران، اجازه تولید پروفیل از ضایعات پلاستیک، اجازه تولید شیشه به نظامی‌ها، تضمین دولتی برای بازپرداخت وام شیشه ایران فلوت، اجازه سرمایه‌گذاری به خانم انگلیسی، مجوز دولت‌هاشمی به کالپکس ترکیه و اجازه دولت خاتمی به لوکس ویندوز لوکزامبورگ پرداخته شده که می‌خوانید:

تأسیس کارخانه در و پنجره در زمین‌های کشاورزی

هیأت وزیران در جلسه مورخ 27 دی 1355 بنا به پیشنهاد مشترک وزارت کشور، مسکن و شهرسازی و وزارت کشاورزی و منابع طبیعی به استناد ماده 12 قانون گسترش کشاورزی در قطب‌های کشاوزی، تبدیل نوع استفاده از 17 ‌هزار مترمربع زمین پلاک 135 فرعی از 8 اصلی بخش بابلسر واقع در قریه میربازار را به منظور تاًسیس کارخانه در و پنجره‌سازی پلاستیکی به ظرفیت سالانه‌ 70 هزار عدد تا 400 هزار عدد در سال پنجم، توسط شرکت سهامی خاص باب‌روز از کشاورزی به صنعتی تصویب کردند، مشروط بر اینکه مدت احداث کارخانه مورد بحث تا موقع بهره‌برداری از تاریخ صدور این تصویب‌نامه‌ 18 ماه بیشتر نباشد‌. شرکت یاد شده حق واگذاری این اجازه را به غیر نداشته و باید رأساً در مدت تعیین شده نسبت به تأسیس کارخانه اقدام کند‌. در صورت عدم رعایت شرایط فوق استفاده صنعتی از زمین مزبور مجاز نیست و وزارت کشاورزی و منابع مراتب را به اطلاع هیأت وزیران خواهد رسانید‌.

هادی هدایتی، وزیر مشاور و معاون اجرائی نخست وزیر

انتصاب مدیر دولتی در کارخانه شیشه میرال

هیأت وزیران در جلسه مورخ 22 فروردین 1363 بر اساس درخواست شماره 507913 مورخ 20 فروردین 1363 وزارت صنایع و به استناد لایحه قانونی مربوط به تعیین‌ مدیران یا مدیران موقت مصوب شورای انقلاب جمهوری اسلامی ایران با انتصاب مدیریت دولتی در کارخانه شیشه میرال موافقت کردند.

‌میرحسین موسوی - نخست‌وزیر

اجازه ورود آجر شیشه‌ای به ایران

‌هیأت وزیران در جلسه مورخ 10 تیرماه 1368 به پیشنهاد کمیسیون موضوع ماده 2 آیین‌نامه اجرایی مقررات صادرات و واردات که طی نامه شماره 34678 مورخ 24 دی ماه 1367 وزارت بازرگانی منعکس گردیده است، مفاد ذیل را تصویب کردند:

‌ورود آجر شیشه‌ای موضوع ردیف 70.16 جدول تعرفه گمرکی منضم به آیین‌نامه اجرایی مقررات صادرات و واردات با موافقت وزارت بازرگانی و وزارت‌صنایع مجاز است.

‌میرحسین موسوی - نخست‌وزیر

اجازه تولید پروفیل از ضایعات پلاستیک

‌هیأت وزیران در جلسه مورخ 18 اسفند 1363 به پیشنهاد وزارت وقت صنایع مصوب کرد که این وزارتخانه مجاز است برای احداث واحد تولیدی پروفیل از ضایعات پلاستیک در داخل محدوده شعاع 120 کیلومتری تهران مجوز لازم جهت آقای ژوزف برزگر نظری صادر کند.

‌میرحسین موسوی - نخست‌وزیر

اجازه تولید شیشه به نظامی‌ها

اکثریت وزراء عضو کمیسیون امور زیربنایی و صنعت هیأت دولت در جلسه مورخ 29 آبان 1369 با توجه به اختیارات تفویضی هیأت وزیران بنا به پیشنهاد وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح تصویب کردند: ‌احداث واحد تولید شیشه میان تهی توسط سازمان اتکا برابر با نامه وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای‌مسلح در داخل محدوده 120 کیلومتری تهران بلامانع می‌باشد. ‌این تصویب‌نامه در تاریخ 7 آذرماه 1369 به تأیید مقام محترم ریاست جمهوری رسیده است.

‌حسن حبیبی - معاون اول رئیس جمهور

تضمین دولتی برای بازپرداخت وام شیشه ایران فلوت

هیأت وزیران درجلسه مورخ 31 خرداد 1377 به استناد تبصره (22) قانون برنامه پنج‌ساله دوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مصوب کرد:

‌الف- تضمین بازپرداخت تسهیلات اعتباری میان‌مدت و بلندمدتی که توسط سیستم بانکی کشور به شرح زیر از مؤسسات خارجی و بین‌المللی اخذ می‌شود، ‌توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی مجاز می‌باشد:

‌مبلغ 36 میلیون و 880 هزار دلار آمریکا، شرکت شیشه ایران فلوت.

ب- مبلغ یادشده، معادل اصل مبلغ قرار دادها می‌باشد.

هزینه‌های تبعی از جمله هزینه‌های بانکی، بیمه اعتبارات صادراتی و سایر‌ هزینه‌های مربوط به استفاده از تسهیلات اعتباری، پس از کسر مبلغ پیش پرداخت به مبالغ مذکور اضافه می‌گردد.

ج- صدور ضمانت‌نامه توسط وزارت امور اقتصاد و دارایی منوط به اعلام سیستم بانکی درخصوص رعایت مقررات ارزی واخذ وثاق کافی و یا تأییدیه صادر شده‌ توسط سازمان برنامه و بودجه جهت پوشش معادل ریالی اقساطی که به هنگام بازپرداخت سررسید می‌گردند، اعم از اصل مبلغ قرارداد و هزینه‌های تبعی از ‌جمله هزینه‌های بانکی، بیمه اعتبارات صادراتی و سایر هزینه‌های مربوط می‌باشد.

اجازه سرمایه‌گذاری به خانم انگلیسی

هیأت وزیران در جلسه 28 بهمن 1377‌ بنا به پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی و موافقت هیأت رسیدگی ‌به جلب و حمایت سرمایه‌های خارجی و به استناد قانون جلب و حمایت سرمایه‌های خارجی تصویب کرد:

‌به خانم Deborah Stanyon تبعه انگلیس اجازه داده می‌شود تا بر اساس قانون جلب و حمایت سرمایه‌های خارجی و آیین‌نامه اجرایی آن و با رعایت کلیه‌ قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران در طرح تولید شیشه‌های نشکن به نسبت 49 درصد خانم استانیون و 51 درصد سرمایه‌گذاران خصوصی ایرانی، به نحو زیر مشارکت کند:

1- سهم سرمایه خانم استانیون در شرکت مشترک معادل 665 هزار ‌دلار آمریکا به صورت ماشین‌آلات، تجهیزات و مواد اولیه به‌ کشور وارد شود.

2- ارز مورد نیاز برای پرداخت سود سهام قابل انتقال سهامدار خارجی از محل ارز حاصل از صادرات تولیدات شرکت مشترک تأمین و تأدیه شود. تعهد ارزی ‌شرکت مشترک تا حدی که نیاز ارزی مربوط به سود سهام یاد شده را پوشش دهد با تأیید سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران ابطال خواهد ‌شد.

3- درصورت وجود محدودیت قانونی و یا اعمال شده ازسوی دولت که در نتیجه آن شرکت مشترک نتواند تولیدات خود را صادر نماید، الزام به صادرات برای ‌آن سال منتفی شده و در نتیجه انتقالات ارزی مربوط به سهامدار خارجی، ‌طبق قانون جلب و حمایت سرمایه‌های خارجی انجام خواهد شد.

‌حسن حبیبی

‌معاون اول رئیس جمهور

مجوز دولت‌هاشمی به کالپکس ترکیه

دوم اردیبهشت‌ماه 1375 هیأت وزیران در دولت اکبر‌هاشمی رفسنجانی مجوز مشارکت به شرکت کالپکس مقیم ترکیه در طرح تولید پروفیل در و پنجره در هرستان مراغه با مشارکت شرکت سرمایه‌گذاری شاهد را صادر می‌کند. متن این مصوبه قانونی به شرح زیر است:

‌هیأت وزیران در جلسه مورخ دوم اردیبهشت 1375 بنا به پیشنهاد مورخ 27 فروردین 1375 وزارت امور اقتصادی و دارایی و موافقت هیأت رسیدگی ‌به جلب و حمایت سرمایه‌های خارجی و به استناد قانون ‌جلب و حمایت سرمایه‌های خارجی مصوب 1334 تصویب نمود:

‌به شرکت (Kalpeks) Kalyon pazarlama ve Dis Ticaret A.S مقیم ترکیه اجازه داده می‌شود تا بر اساس قانون جلب و حمایت سرمایه‌های خاجی‌ و آیین‌نامه اجرایی آن و با رعایت کلیه قوانین و مقررات کشور در طرح تولید پروفیل در و پنجره یوپی‌وی‌سی در شهرستان مراغه با مشارکت شرکت سرمایه‌گذاری ‌شاهد به نسبت 50 درصد شرکت ایرانی و 50 درصد شرکت کالپکس به نحو زیر مشارکت کند:

1. سهم سرمایه‌گذاری شرکت کالپکس جمعاً به مبلغ 2 میلیون و 417 هزار دلار آمریکا به ترتیب زیر به کشور وارد شود:

‌الف - به عنوان سهم سرمایه 2 میلیون دلار آمریکا به صورت ماشین‌آلات و تجهیزات.

ب - برای تأمین سرمایه در گردش مبلغ 417 هزاردلار آمریکا به صورت نقد و غیر نقد (‌مواد اولیه)

2. کلیه نیازهای ارزی جاری شرکت مشترک در دوره بهره‌برداری شامل و نه محدود به نیازهای ارزی مربوط به خرید مواد اولیه و سود سهام قابل انتقال شرکت ‌کالپکس از محل ارز حاصل از صادرات تولیدات شرکت مشترک تأمین و تأدیه شود و همه ساله گواهی صادرات تا حدی که کلیه هزینه‌های جاری مزبور را ‌پوشش دهد به سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران تسلیم شود.

3. ماشین‌آلات طرح از طریق مناقصه محدود با تأیید شریک ایرانی و به صورت نو توسط شریک خارجی خریداری شود.

‌حسن حبیبی - معاون اول رئیس جمهور

اجازه دولت خاتمی به لوکس ویندوز لوکزامبورگ

دولت نخست سیدمحمد خاتمی هم اجازه مشارکت به شرکت لوکس ویندوز مقیم لوگزامبورک در طرح تولید پروفیل و پنجره‌های یو‌پی‌وی‌سی با مشارکت شرکت صنایع پنجره نوشهر را در 21 فروردین‌ماه 1379 صادر می‌کند. متن این مصوبه قانونی را بخوانید: ‌وزرای عضو شورای ‌عالی سرمایه‌گذاری در جلسه مورخ 21 فروردین 1379 با رعایت تصویب‌نامه مورخ 22 آبان 1378 و ‌بر اساس‌ تأیید هیأت رسیدگی به جلب و حمایت سرمایه‌های خارجی و به استناد ماده (2) قانون جلب و حمایت سرمایه‌های خارجی ‌مصوب 1334 تصویب کردند:

‌به شرکتS.A Windows LUX ‌ مقیم لوگزامبورک اجازه داده می‌شود تا بر اساس قانون جلب و حمایت سرمایه‌های خارجی و ‌آیین‌نامه اجرایی آن و با‌ رعایت کلیه قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران در طرح تولید پروفیل و پنجره‌های یوپی‌وی‌سی با مشارکت ‌شرکت صنایع پنجره نوشهر، به ‌نسبت 51 درصد شرکت صنایع پنجره نوشهر و 49 درصد شرکت لوکس ‌ویندوز به نحو زیر مشارکت کند:

-1  سهم سرمایه شرکت لوکس ویندوز معادل 3 میلیون و 15 هزار و 500 مارک آلمان به شرح زیر به کشور وارد شود:

‌الف- معادل 2 میلیون و 833 هزار مارک به صورت ماشین‌آلات و تجهیزات.

ب- معادل 182 هزار و 500 مارک به صورت مواد اولیه.

-2  ارز مورد نیاز برای پرداخت سود سهام قابل انتقال شرکت لوکس ویندوز از محل ارز حاصل از صادرات تولیدات شرکت مشترک تأمین ‌و تأدیه شود.‌ تعهدات ارزی شرکت مشترک برای برگشت ارز حاصل از صادرات به کشور تا میزانی که سود سهام لوکس ویندوز را ‌پوشش دهد با تأیید سازمان‌ سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران ابطال خواهد شد.

-3  در صورت وجود محدودیت قانونی و یا اعمال شده از سوی دولت که در نتیجه آن شرکت مشترک نتواند تولیدات خود را صادر کند، ‌الزام به ‌صادرات مادام که محدودیت قانونی و یا تصمیم دولت برای عدم انجام صادرات جاری است، منتفی شده و در نتیجه انتقالات ارزی ‌مربوط به سهامدار ‌خارجی طبق قانون جلب و حمایت سرمایه‌های خارجی انجام خواهد شد.

‌این تصویب‌نامه در تاریخ 1379.2.13‌ به تأیید مقام محترم ریاست جمهوری رسیده است.

‌حسن حبیبی - معاون اول رئیس جمهور


ارسال نظر

ارسال