آمار

ایمنی در ساخت بلندمرتبه‌های شهرضا معنا ندارد

  • دوشنبه 26 آذر 1397 ساعت 14:44

اخبار => اخبار

معاون عملیات سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرضا گفت: عدم توجه به موارد ایمنی در ساخت و بی‌اعتنایی به ایمنی در بهره‌برداری، از دلایل بروز حریق در ساختمان‌‌های بلندمرتبه در این شهرستان است.
ایمنی در ساخت بلندمرتبه‌های شهرضا معنا ندارد

ابراهیم علی‌اکبری در جمع خبرنگاران، پیشگیری از بروز حادثه و رفع موانع ایمنی شهری را از وظایف سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی برشمرد و اظهار کرد: نظارت و بازرسی به این منظور با هدف افزایش ایمنی ساختمان‌‌ها، به ویژه ساختمان‌‌های بلندمرتبه و کاهش خسارت‌های جانی و مالی انجام می‌شود.

وی تصریح کرد: بخش بسیار مهمی از فعالیت کارشناسان آتش‌نشانی، بر کاهش حریق ساختمان‌‌ها از طریق رفع معضلات ایمنی سازه‌ها، به‌ویژه ساختمان‌‌های بلندمرتبه متمرکز شده است. معاون عملیات سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرضا توجه نداشتن به موارد ایمنی در ساخت و بی‌اعتنایی به ایمنی در بهره‌برداری را از علل افزایش حریق در ساختمان‌‌های بلندمرتبه این شهرستان برشمرد و تأکید کرد: بی‌اطلاعی ساکنان از مسائل ایمنی از عوامل مهم بروز حادثه و افزایش خسارات جانی و مالی در زمان بروز حریق در این ساختمان‌‌ها است.

علی‌اکبری با بیان اینکه شهروندان باید در هنگام خرید خانه یا ملک تجاری و اداری به میزان رعایت اصول ایمنی و همچنین حفظ و نگهداشت وسایل ایمنی موجود در ساختمان‌ توجه کنند، خاطرنشان کرد: مشاوره با کارشناسان ایمنی برای رفع نواقص موجود، می‌تواند ضریب ایمنی و اطمینان ساختمان‌‌ها را افزایش دهد.

وی با اشاره به ضعف سیستم‌های ایمنی در داخل بعضی از ساختمان‌‌ها افزود: آپارتمان‌نشینان باید برای حفظ جان و مال خود، ضمن افزایش دانش ایمنی، به ساختارهای فیزیکی ساختمان‌ محل سکونت توجه داشته باشند.

معاون عملیات سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرضا گفت: افرادی که قصد خرید ملک مسکونی، تجاری یا اداری دارند باید بدانند، داشتن تأییدیه ایمنی از سازمان آتش‌نشانی و وجود تجهیزات کافی برای اطفاء حریق، مهم‌تر از تزئینات ظاهری ساختمان‌ است.

وی تأکید کرد: در حوادث آتش‌سوزی در بعضی از ساختمان‌‌ها، کمبود امکانات و سیستم‌های ایمنی و اطفاء حریق و بی‌توجهی برخی کارفرمایان به تجهیز ساختمان‌‌ها به امکانات ایمنی که ناشی از عدم دریافت تأییدیه ایمنی از سازمان آتش‌نشانی است، عملیات نجات افراد را با تأخیر مواجه می‌کند. معاون عملیات سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرضا با بیان اینکه متولیان ساخت‌وساز ساختمان‌‌های بلند باید اصول ایمنی را رعایت و امکان دسترسی خودروهای آتش‌نشانی به محل حادثه را پیش‌بینی کنند، خاطرنشان کرد: در ساختمان‌‌های بسیاری اصول ایمنی به دقت رعایت شده است که این اقدام احتمال خطر بروز حریق را کاهش می‌دهد.

علی‌اکبری با بیان اینکه سیستم‌های اعلام و اطفاء حریق در ساختمان‌‌ها باید آماده به‌کار و فعال باشند، تأکید کرد: خاموش کننده‌های دستی باید با توجه به نوع و بار اشتغال هر طبقه، به تعداد کافی وجود داشته باشد و همه ساکنان و نگهبانان نیز آموزش‌های ایمنی لازم شامل نحوه اطفاء حریق با خاموش کننده دستی و سیستم‌های اطفایی موجود را دیده باشند. وی اظهار کرد: وجود امکانات و رعایت تمهیدات ایمنی و حفاظت در برابر حوادث و آتش‌سوزی در ساختمان‌‌ها با کاربری‌های مختلف، به ساکنان و کارکنان نیز این امکان را می‌دهد که از گسترش حریق جلوگیری کنند، زیرا امکان کنترل بسیاری از حوادث در لحظات اولیه وجود دارد تا خسارت‌های مالی و جانی کاهش پیدا کند.


ارسال نظر

ارسال