آمار

انعکاس گرمای خورشید توسط پنجره هوشمند

  • سه شنبه 29 آبان 1397 ساعت 23:49

اخبار => اخبار

محققان دانشگاه ام آی تی آمریکا نوعی پوشش ساختند که قادر است تا 70 درصد از گرمای خورشید را از سطح پنجره منعکس کند. این پوشش که نوعی فیلم است شباهت زیادی به لفاف های شفاف مورد استفاده در بسته بندی دارد و سطح آن با میکروذراتی پوشیده شده که حاوی آب هستند.
انعکاس گرمای خورشید توسط پنجره هوشمند

زمانی که سطح فیلم بیش از 30 درجه سانتیگراد گرم شود، این میکروذرات آب را آزاد می کنند و به مجموعه ای از فیبرهای فشرده تبدیل می شوند که موجب انعکاس نور می شود. 
این فناوری شباهت زیادی به یک تور ماهیگیری دارد که درون آب قرار گرفته و هر رشته از آن قادر است نور را منعکس کند؛ اما این رشته ها به درستی دیده نمی شوند. زمانی که تور از آب خارج می شود، رشته های آن متراکم شده و قابل رویت می شوند. 
محققان به منظور بررسی عملکرد این فناوری، محلول های مختلفی از میکروذرات را تولید کرده و آن ها را بین دو صفحه شیشه ای با ابعاد 30 سانتی متر قرار دادند. پس از تابش نور شبیه سازی شده خورشید روی این صفحات مشخص شد این فناوری قادر است تا 70 درصد از گرمای حاصل از نور خورشید را منعکس کند. 
بر اساس آمارها تنها در آمریکا سالانه مبلغ 29 میلیارد دلار و 6 درصد از کل توان الکتریکی مصرفی برای راه اندازی سیستم های تهویه مطبوع صرف می شود و این فناوری با کنترل دمای محیط های داخلی، امکان صرفه جویی هنگفتی را فراهم می کند.در حال حاضر محققان در تلاشند تا کارآیی این فناوری را بهبود بخشند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Joule منتشر شده است. 


ارسال نظر

ارسال