آمار

انتقاد آیت‌الله علوی گرگانی از معماری غیراسلامی

  • دوشنبه 26 آذر 1397 ساعت 14:26

اخبار => اخبار

مرجع تقلید شیعه از معماری غیراسلامی شهرها انتقاد کرد و گفت: اصلاح نحوه شهرسازی در کشور باید مورد توجه قرار بگیرد.
انتقاد آیت‌الله علوی گرگانی از معماری غیراسلامی

به گزارش ایسنا، آیت‌الله سید محمدعلی علوی گرگانی در دیدار رئیس و اعضای سازمان نقشه برداری کشور در قم عنوان کرد: موضوع نقشه برداری بسیار با اهمیت است و بسیاری از برنامه‌های کلان کشور نیز بر اساس این نقشه‌ها تنظیم می‌شود.

وی با تأکید بر اهمیت سازمان نقشه‌برداری کل کشور، افزود: البته در سالیان قبل کم‌کاری‌هایی در این زمینه صورت گرفته است و باید مسئولان بیشتر به امر توسعه شهری توجه کنند. این استاد برجسته حوزه با اشاره به اینکه « در سال‌های گذشته، گنبد و گلدسته‌ حرم ائمه‌ مطهر در شهرهای قم و مشهد، اولین چشم اندازی بود که هر مسافری آن را می‌دید»، گفت: متأسفانه به‌علت برنامه‌ریزی‌های نادرست و ساخت‌وساز در اطراف حرم ائمه در این شهرها، بارگاه ائمه‌ مطهر به حاشیه رفته و رؤیت پذیری‌اش را نیز از دست داده است.

وی با بیان اینکه « تنظیم درست و دقیق نقشه‌برداری‌های شهرها وسیله تحقق عدالت اجتماعی است »، ادامه داد: توسعه آپارتمان‌نشینی سنخیتی با معماری اسلامی ندارد و به دلیل یکسان نبودن شرایط برای ساکنین این نوع ساختمان‌‌ها، موجب از بین رفتن عدالت اجتماعی می‌شود. وی با انتقاد از گسترش آپارتمان‌سازی در کشور افزود: باید نوع نقشه ساختمان‌‌ها و شهرها بر اساس اصول شهرسازی و متناسب با معماری‌های اسلامی و ایرانی باشد، بر همین اساس اصلاح نحوه شهرسازی در کشور باید مورد توجه قرار بگیرد.


ارسال نظر

ارسال