آمار

استفاده از رنگ‎های گرم در طراحی دکوراسیون

  • سه شنبه 4 دی 1397 ساعت 11:6

اخبار => اخبار

این رنگ‌ها سطح آدرنالین، تعداد تنفس، میزان فشار خون و دمای بدن را بالا می‌برند و به این ترتیب به شما احساس گرما می‌بخشند. رنگ‌های گرم هر قدر پر رنگ‌تر باشند، شدت «گرما بخشی» آن‌ها بیشتر خواهد بود.
استفاده از رنگ‎های گرم در طراحی دکوراسیون

رنگ‌های گرم تداعی کننده نور خورشید، شن، آتش و حرارت هستند. این رنگ‌ها به دلیل ویژگی‌های خاصی که به محیط می‌افزایند، برای ایجاد جذابیت در فضاهای بی روح و همچنین ایجاد تعادل در ترکیب با رنگ‌های خنثی بسیار مناسب هستند.

رنگ‌های گرم در یک فضا اغلب نزدیک‌تر به نظر می‌آیند. به همین دلیل است که این رنگ‌ها اتاق‌های بزرگ را دنج‌تر و صمیمانه‌تر می‌کنند و در اتاق‌های شمالی یا تاریک باعث روشنایی و گرمای بیشتر می‌شوند. با توجه به انرژی بخش بودن رنگ‌های گرم، شاید مایل نباشید از یک رنگ گرم و برجسته به عنوان رنگ غالب در اتاق خواب یا هر نقطه دیگری از خانه که در آن به دنبال آرامش هستید استفاده کنید. رنگ‌های گرم اغلب با سبک‌های قدیمی و سنتی در طراحی دکوراسیون ترکیب مناسبی ایجاد می‌کنند. اگر این سبک‌ها را می‌پسندید، از طیف‌های گرم و کم رنگ به عنوان رنگ غالب در فضا استفاده کنید. اگر بیشتر ترکیب رنگ شما از رنگ‌های گرم تشکیل شده، با اضافه کردن یک یا دو رنگ سرد به این ترکیب در آن تعادل ایجاد کنید. برای آنکه بهترین انتخاب را داشته باشید، از رنگ‌های مخالف طیف‌های گرم در گردونه رنگ استفاده کنید. برای مثال، می‌توانید یک زرد آفتابی را با یک رنگ یاسی ملایم یا بنفش پر رنگ ترکیب کنید. اگرچه اغلب به دنبال احساس هیجان و انرژی در خانه‌هایمان هستیم، اما اگر شخصیتی آرام و درون گرا دارید احتملاً یک ترکیب رنگ گرم و برجسته برای شما مناسب نخواهد بود. اگر چنین ویژگی‌هایی دارید، رنگ‌های گرم را تنها برای ایجاد تأکید در فضا به کار ببرید و از طیف‌های سردتر و ملایم‌تر به عنوان رنگ غالب فضا استفاده کنید.

طیف‌های سفید، سیاه، خاکستری و دیگر رنگ‌های خنثی در ترکیب با رنگ‌های گرم بسیار مناسب خواهند بود و این رنگ‌های خنثی بسته به ته‌رنگ شان سرد یا گرم به نظر می‌رسند. یک رنگ خنثی و گرم می‌تواند رنگ بسیار مناسبی برای دیوار باشد و با رنگ‌های سردتری مثل انواع آبی، سبز یا طیف‌های سرد رنگ قرمز، ایجاد تعادل کند.

در زمان انتخاب رنگ‌های گرم برای دیوارها، باید توجه داشته باشید که به دلیل تفاوت‌هایی که در رنگ‌دانه‌های آن‌ها وجود دارد، ممکن است رنگ  مورد نظر بر روی دیوار خانه شما با آنچه در فروشگاه دیدید متفاوت باشد. رنگ‌هایی که ته رنگی زرد یا دیگر رنگ‌های کمرنگ دارند معمولاً گرم هستند اما با خریداری یک نمونه رنگ و امتحان کردن آن بر روی دیوار می‌توانید از مناسب بودن این رنگ برای خانه خود مطمئن شوید. هنگام استفاده از رنگ‌های گرم به خاطر داشته باشید که قواعد مربوط به استفاده از رنگ‌ها در دکوراسیون در حقیقت تنها برای راهنمایی شما است و این قواعد می‌توانند بسته به عوامل مختلفی مثل نورپردازی یا چیدمان محیط متغیر باشند.

استفاده از رنگهای سرد در طراحی دکوراسیون

این رنگ‌ها تعداد تنفس را کاهش می‌دهند، باعث تسکین ماهیچه‌های بدن می‌شوند، میزان فشار خون و دمای بدن را پایین می‌آورند و در مجموع به شما احساس آرامش می‌بخشند. رنگ‌های سرد هر قدر پررنگ‌تر باشند، شدت «آرامش بخشی» آن‌ها بر بدن بیشتر خواهد بود. رنگ‌های سرد تداعی کننده آب و آسمان هستند و به دلیل اثرات آرامش بخشی که دارند برای استفاده در اتاق خواب و دیگر نقاط خانه که در آن خواهان آرامش هستید بسیار مناسب هستند. رنگ‌های سرد اغلب در فضا عقب‌تر دیده می‌شوند و به این ترتیب می‌توانند یک اتاق کوچک را بزرگ‌تر نشان دهند. این رنگ‌ها اتاق‌های بزرگ یا تاریک را تبدیل به فضایی سرد و ناخوشایند می‌کنند. استفاده از رنگ‌های سرد به‌میزان بالا در اتاق‌هایی که نور گرم و طبیعی زیادی دارند بسیار مناسب خواهد بود. اگر بیشتر ترکیب رنگ شما از رنگ‌های سرد تشکیل شده، با اضافه کردن یک یا دو رنگ گرم به این ترکیب در آن تعادل به‌وجود آورید. برای آنکه بهترین انتخاب را داشته باشید، از رنگ‌های مخالف طیف‌های سرد در گردونه رنگ استفاده کنید. برای مثال، می‌توانید یک بنفش پررنگ و سرد را با یک زرد گرم و برجسته یا نارنجی ترکیب کنید. رنگ‌های سرد اغلب با سبک‌های جدید در طراحی دکوراسیون ترکیب مناسبی ایجاد می‌کنند. اما برای آنکه فضای خانه بیش از اندازه خشک و رسمی نشود، رنگ‌های گرم را برای ایجاد تأکید در چیدمان با رنگ‌های سرد ترکیب کنید. اگرچه همه ما در خانه‌های خود به دنبال احساس آرامش هستیم، اما اگر شخصیتی بسیار پر جنب و جوش دارید احتمالاً یک ترکیب رنگ سرد به عنوان رنگ غالب فضا مناسب شما نخواهد بود. اگر چنین ویژگی‌ای دارید، رنگ‌های سرد را برای ایجاد تأکید در چیدمان به کار ببرید و از طیف‌های گرم‌تر و انرژی بخش‌تر به عنوان رنگ غالب در فضا استفاده کنید. طیف‌های سفید، سیاه و خاکستری در ترکیب با رنگ‌های سرد بسیار مناسب خواهند بود و این رنگ‌های خنثی بسته به ته‌رنگ شان، گرم یا سرد به نظر می‌رسند. یک رنگ خنثی و سرد می‌تواند رنگ بسیار مناسبی برای دیوار باشد و با طیف‌های گرم‌تر مثل کفپوش‌ها و اثاثیه چوبی خانه ایجاد تعادل می‌کند. در زمان انتخاب رنگ‌های سرد برای دیوارها، باید توجه داشته باشید که به دلیل تفاوت‌هایی که در رنگدانه‌های آن‌ها وجود دارد، ممکن است رنگ مورد نظر بر روی دیوار خانه شما با آنچه در فروشگاه دیدید متفاوت باشد. رنگ‌هایی که ته‌رنگ آبی یا سبز دارند معمولاً سرد هستند، اما با خریداری یک نمونه رنگ و امتحان کردن آن بر روی دیوار می‌توانید از مناسب بودن این رنگ برای خانه خود مطمئن شوید. هنگام استفاده از رنگ‌های سرد به خاطر داشته باشید که قواعد مربوط به استفاده از رنگ‌ها در دکوراسیون در حقیقت تنها برای راهنمایی شما است و این قواعد می‌توانند بسته به عوامل مختلفی مثل نورپردازی یا چیدمان محیط متغیر باشند.

از کجا باید شروع کرد؟

اگر می‌خواهید برای طراحی دکوراسیون اتاق پذیرایی‌تان دست به کار شوید، می‌توانید ابتدا مبلمان را انتخاب کنید و بقیه چیدمان اتاق پذیرایی را بر اساس آن انجام دهید. مبلمانی که قرار است منبع الهام شما برای بقیه چیدمان اتاق باشد، می‌تواند پارچه‌ای لوکس یا طرحی رنگارنگ داشته باشد؛ به این ترتیب مبلمان نقطه کانونی در چیدمان فضا خواهد شد.

اگر قصد دارید مبلمان را به اتاقی اضافه کنید که بقیه چیدمان آن قبلاً انجام شده یا در نظر دارید این وسیله نقشی مکمل در چیدمان اتاق داشته باشد، بنابراین انتخاب رنگ مبلمان اهمیت بسیار زیادی دارد. انتخاب مبلمان برای ترکیب رنگ فعلی اتاق پذیرایی به معنای آن است که می‌بایست تصمیم بگیرید رنگ مبلمان خنثی باشد یا نقشی تأکیدی در چیدمان شما داشته باشد. بعضی از طراحان دکوراسیون مبلمان را به رنگ دیوارها انتخاب می‌کنند تا اتاق بزرگ‌تر به نظر برسد. اما توجه داشته باشید که اگر مبلمان شما هم‌رنگ دیوارها باشد، تغییر رنگ دیوارها در آینده دشوار خواهد بود. رایج‌ترین شیوه، انتخاب مبلمانی است که مکمل بقیه دکوراسیون اتاق است؛ در حقیقت نه مرکز توجه است و نه با دیوارها استتار شده است. به همین دلیل مبلمانی که رنگ‌های خنثی دارند اغلب بسیار پرطرفدار هستند.

رنگ مبلمان باید روشن باشد یا تیره؟

بعد از آنکه تصمیم گرفتید مبلمان‌تان رنگی خنثی داشته باشد یا رنگی تأکیدی، می‌بایست در مورد روشن یا تیره بودن رنگ آن تصمیم بگیرید. رنگ کف اتاق تأثیر زیادی در انتخاب درست رنگ مبلمان دارد. وقتی مبلمان‌‌تان را روی کف اتاق تصور می‌کنید، باید در نظر بگیرید که آیا روی پارکت‌های چوبی، سرامیک‌های سفید یا فرش اتاق، ظاهری برجسته پیدا می‌کند یا در ترکیب با آن‌ها در عمل ناپدید می‌شود. به دلیل آنکه مبلمان وسیله بزرگی است و بخش زیادی از آن را پارچه تشکیل می‌دهد بنابراین نقش مهمی در روشنایی اتاق دارد. یکی از ترفندهایی که می‌توانید برای تشخیص مناسب بودن رنگ مبلمان انجام دهید این است که پارچه‌ای به رنگ مورد نظرتان را روی مبلمان فعلی‌‌تان بیندازید. این کار به شما کمک می‌کند متوجه شوید رنگ مورد نظرتان چطور به نظر خواهد رسید و آیا برای اتاق خیلی روشن یا خیلی تیره نیست. اگر مبلمان تیره را در اتاقی بگذارید که کف آن تیره است، در حقیقت مبلمان ناپدید خواهد شد. اما اگر می‌خواهید این کار را انجام دهید باید تلاش کنید مبلمان را برجسته کنید. استفاده از مبلمان تیره با پایه‌های چوبی یا فلزی می‌تواند یک فضای بصری میان مبلمان و کف خانه به وجود آورد. اگر فرشی با رنگ روشن‌تر را در زیر و مقابل مبلمان قرار دهید، رنگ‌های تیره از یکدیگر تفکیک و رنگ مبلمان برجسته می‌شود. اگر میز مبلمان  را از چوبی به رنگ روشن یا از جنس فلز انتخاب کنید، با این کار هم می‌توانید به برجسته شدن مبلمان نسبت به کف اتاق کمک کنید. استفاده از مبلمان روشن هم دشواری‌های دیگری دارد. بزرگ‌ترین مشکل مبلمان روشن، کثیف شدن و کهنگی آن است. پیش از آنکه مبلمانی سفید یا رنگ روشن انتخاب کنید، درباره شکل استفاده از اتاق پذیرایی‌‌تان واقع بین باشید. اگر فرزندتان کوچک است یا حیوان خانگی دارید، احتمالا مایل نخواهید بود مبلمان‌‌تان سفید رنگ باشد. اما اگر با وجود فرزند یا حیوان خانگی هم تصمیم دارید رنگ مبلمان‌‌تان روشن باشد، استفاده از رومبلی‌های قابل شستشو شیوه مناسبی است.

 نکاتی درباره رنگ مبلمان:

بعد از آنکه درباره روشن یا تیره بودن رنگ مبلمان جدیدتان تصمیم گرفتید، وقت آن است که به رنگ آن فکر کنید. مبلمان‌هایی که رنگ خنثی دارند انتخاب پرطرفداری هستند چون چیدمان محیط اطراف آن‌ها کار ساده‌ای است و بنابراین سال‌ها می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. رنگ‌های خنثی شامل بژ، خاکستری، قهوه‌ای مایل به خاکستری (taupe) و کرم هستند. ترکیب یک پارچه بژ و مات با بقیه رنگ‌های محیط اطراف آن ممکن است خسته کننده باشد، اما پارچه بژی که بافت ویژه‌ای دارد می‌تواند بدون نیاز به اضافه کردن رنگی جدید ایجاد جذابیت کند. مبلمانی که رنگ خنثی دارد اگرچه بی سر و صدا مکمل بقیه چیدمان اتاق می‌شود اما می‌تواند کماکان شیک و جذاب باشد. هر مبلمانی با هر رنگی را می‌توانید به زیبایی در اتاق مورد نظر خود بگنجانید به شرط آنکه رنگ مبلمان را به عنوان یکی از موارد ترکیب رنگ چیدمان‌‌تان در نظر بگیرید. این به معنی اضافه کردن لوازم یا طرح‌هایی هم‌رنگ مبلمان است تا رنگ آن را به نقاط دیگر اتاق گسترش دهید. با تکرار رنگ پارچه مبلمان در نقاط مختلف برای ایجاد تأکید، می‌توانید در چیدمان اتاق تعادل به وجود آورید.


ارسال نظر

ارسال