آمار

ارز دولتی برای حضور شرکتهای خارجی در نمایشگاههای ایران

  • سه شنبه 29 آبان 1397 ساعت 11:20

اخبار => اخبار

عضو هیات مدیره و سرپرست شرکت سهامی نمایشگاههای بین المللی ایران با بیان کرد: نرخ ارز دولتی برای حضور شرکتهای خارجی در نمایشگاههای ایران، در نظر گرفته شده است.
ارز دولتی برای حضور شرکتهای خارجی در نمایشگاههای ایران

وی گفت: خروج ترامپ از برجام، حضور خارجی‌ها را کمرنگ نکرد.  عباس قبادی در گفتگو با مهر گفت: به رغم خروج آمریکا از برجام و برخی مشکلاتی که بر سر راه تعامل شرکت‌های بین‌المللی با ایران به وجود آمده است، هیچ نمایشگاهی از تقویم نمایشگاههای بین‌المللی کشور حذف نشده و همه آنها مطابق با برنامه، در جریان برگزاری هستند.   وی افزود: به موازات این برنامه، در حوزه داخلی نیز حدود ۶۰ درصد از نمایشگاههای بین‌المللی با حضور نمایندگی‌ شرکت‌های خارجی در ایران برگزار می‌شود و به جز نفت و برخی موارد دیگر که نمایشگاههای بین‌المللی به شمار می‌روند و بسیار هم تخصصی هستند، در مابقی نمایشگاهها، غالبا شرکتهای ایرانی به عنوان نمایندگان کمپانی‌های خارجی حضور دارند که بر این اساس تلاش شده تا حضور آنها در نمایشگاهها حفظ شود.

وی تصریح کرد: در این میان تسهیلاتی نیز در نظر گرفته شده تا این شرکتها بتوانند به لحاظ پرداخت‌های ریالی و ارزی دچار مشکل نشوند و کمتر به سمت دریافت ارز از بازار آزاد، گرایش پیدا کنند، این در حالی است که ما یک نرخ دولتی مطابق با مصوبات قانونی داریم که هزینه حضور در نمایشگاهها برای شرکتهای خارجی به صورت ارزی دریافت شود. بر این اساس، با توجه به نوسانات اخیر ارزی، مصوب شده تا به ازای هر یورو، ۵۲۰۰ تومان از شرکت‌کنندگان خارجی که دارای نمایندگی در ایران هستند، آن هم به صورت ریالی دریافت کنیم؛ این امر نوسانات نرخ ارز را برای شرکت‌کنندگان کاهش خواهد داد.

به گفته قبادی، در بخش نمایشگاههای خارجی نیز، شکل جدیدی از کار هدایت شده است که بر اساس آن، به دلیل شرایط ارزی، شرکت سهامی نمایشگاههای بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران بر اساس مصوبات قانونی، نرخ ارز را به نرخ دولتی محاسبه می‌کند که این امر باعث شده شرکتها تمایل بیشتری به حضور در نمایشگاهها داشته باشند.

وی اظهار داشت: در این میان، به رغم اینکه تقویم نمایشگاهی از سال قبل شکل گرفته، ولی بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده، نمایشگاههای جدیدی را اضافه خواهیم کرد تا بتوانیم با تنوع بیشتری که ایجاد می‌شود، کار را به نحو بهتری مدیریت کنیم، این در حالی است که با توجه به نوسانات نرخ ارز، اکنون فرصت خوبی برای شرکتهای ایرانی است تا بخش صادراتی خود را تقویت کنند و در نمایشگاههایی که تا پایان سال برنامه‌ریزی شده، به معرفی محصولات خود بپردازند.

قبادی با اشاره به برگزاری برخی نمایشگاهها در اروپا و کشورهای اطراف خاطرنشان کرد: برخی از محصولات ایرانی کاملا قدرت رقابت با همتایان خارجی خود را دارند که بر این اساس حضور در نمایشگاههای خارجی تدارک دیده شده تا فرصت را از دست ندهند و کالای خود را به دنیا معرفی کنند. بر این اساس ما نیز آمادگی داریم با سازماندهی خوب و تخفیفاتی که در نظر می‌گیریم، شرایطی را فراهم کنیم تا بتوانند بازاریابی خوبی داشته باشند.

مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاههای بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به این سوال که آیا بر روی تعرفه‌های نمایشگاهی نیز با توجه به نوسانات نرخ ارز بازنگری شده است، گفت: خیر تعرفه‌ها تغییری نداشته و البته در بخش نمایشگاههای خارجی، نرخ‌ها بر مبنای کشور مقصد و قیمت‌هایی است که مراکز نمایشگاهی خارجی اعلام می‌کنند؛ اما ما نیز یارانه ارزی در نظر گرفته‌ایم که این فرصت خوبی برای بخش‌خصوصی ایجاد خواهد کرد.


ارسال نظر

ارسال