اخبار شرکت‌ها
یراق آلات در و پنجره؛ سنجش کیفیت زاماک
فراز برزگر - نوید تجارت آرسام - مهندس صنایع
شماره خبر : 8805
تاریخ انتشار : چهارشنبه 22 دی 1395 ساعت 12:19
مرگ ۳ بی گناه در گودبرداری غیر اصولی

مرگ ۳ بی گناه در گودبرداری غیر اصولی

دنیای پنجره : گودبرداری معاون خدمات مهندسی سازمان نظام مهندسی استان تهران، دلیل حادثه اخیر ورامین را که منجر به مرگ ۳ هموطن شد، گودبرداری غیر اصولی عنوان کرد و گفت: قانون گریزی و گودبرداری های غیراصولی در ساخت و ساز دلیل حوادث مرگبار شهری است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه وشهرسازی، حمیدرضا خوشدل معاون خدمات مهندسی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در واکنش به حادثه گودبرداری که اخیرا در ورامین رخ داده، گفت: متاسفانه باز هم به علت گودبرداری غیراصولی در مجاورت یک ساختمان شاهد بروز حادثه ای تلخ و فوتهموطنانمان هستیم.

خوشدل افزود: طبق اطلاعات کسب شده، برای این ملک هیچ ناظر و پروانه ای صادر نشده و با اجازه مسئولان شهری، گودبرداری انجام شده بود که منجر به این حادثه شد.

وی با بیان اینکه متاسفانه عوامل ذی صلاح که باید در این پروژه حضور داشته باشند حضور نداشتند، اظهار کرد: معضلی که ما در ساخت و  سازهای شهری به شدت با آن روبه رو هستیم عدم  حضور افراد دارای صلاحیت در  فرآیندهای اجرایی ساخت و ساز است. متاسفانه در حادثه اخیر، اجازه انجام فعالیت گودبرداری  بدون صدور پروانه صادر شده و این موضوع باعث رخ دادن این حادثه تلخ و ناگوار شده است.

وی با اشاره به  روند قانونی کار  گفت: ابتدا باید درخواست از سوی مالک انجام شود، ناظر و مجری پروژه مشخص شود، پروانه صادر شود، مجوزهای لازم برای انجام عملیات از شهرداری اخذ شود و... و. تجربه نشان داده هرکجا که حادثه ای در زمینه ساخت و ساز و گودبرداری اتفاق افتاده در روند عملیات بی قانونی هایی رخ داده است.

روابط عمومی سازمان نظام مهندسی استان تهران از قول مهندس خوشدل نوشت: در قانون روند ساخت و سازها به صورت کامل مشخص شده، قانون شهرداری ها نیز تعریف شده که شهرداری ها ملزم به رعایت آن هستند، علاوه بر این قانون نظام مهندسی نیز کاملا مشخص است پس هیچ بحث و اشکالی در حوزه قانون وارد نیست.

معاون خدمات مهندسی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با بیان اینکه تنها اقدامی که سازمان نظام مهندسی در مواجهه با این تخلفات و حوادث می تواند انجام دهد اصرار به اجرای قانون است، اظهار کرد: ما طی ۳ سال اخیر در استان تهران نزدیک به ۴۰ هزار بازدید از ساختمان های در  حال ساخت انجام داده ایم، به همین میزان به ناظران تذکر داده ایم، به شهرداری نامه زده و اعلام خطر  و توقف پروژه کرده ایم.

وی تاکید کرد: یکی از بزرگترین افتخارات سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران این است که طی سه سال اخیر توانسته به واسطه بررسی ها، حضور بر سر پروژه ها، آموزش های لازم و غیره، حوادث در حوزه ساخت و ساز را کاهش دهد. خوشبختانه آتش نشانی، وزارت کشور و سایر مراجع به این موضوع اذعان دارند که سازمان نظام مهندسی در کاهش حوادث کمک شایانی کرده است.

گفتنی است شامگاه یکشنبه، ۱۹ دیماه، یک ساختمان چهارطبقه در خیابان شهید باهنر ورامین به دلیل گودبرداری غیراصولی ساختمان کناری به طور کامل فروریخت که در اثر آن، سه نفر شامل یک زن، و دو کودک ۱۲ و شش ساله جان خود را از دست دادند.


ارسال نظر

سوال امنیتی : مجموع دو عدد 8 و 4 =