اخبار شرکت‌ها
یراق آلات در و پنجره؛ سنجش کیفیت زاماک
فراز برزگر - نوید تجارت آرسام - مهندس صنایع
شماره خبر : 8782
تاریخ انتشار : پنجشنبه 16 دی 1395 ساعت 11:15
طرح برچسب انرژی ساختمان اجرایی نشده است

طرح برچسب انرژی ساختمان اجرایی نشده است

دنیای پنجره : رئیس گروه استاندارد و نظام‌های بهره‌برداری دفتر توسعه انرژی‌های نو گفت: از سال ۸۶ تاکنون طرح برچسب انرژی ساختمان به علت اختلاف‌نظر دو وزارتخانه راه و شهرسازی و نفت اجرایی نشده است.

عباس محمد صالحیان صبح پنجشنبه در حاشیه سمینار آموزشی صرفه جویی و برچسب  انرژی در ساختمان ها اظهار داشت:  در آن سال موضوع برچسب انرژی ساختمان در کارگروه به‌عنوان استاندارد ملی به تصویب رسید و مجری آن سازمان ملی استاندارد شد.

وی در ادامه تشریح کرد: متأسفانه در کشور در بخش پیاده‌سازی سیستم زمین (ارت) مشکل‌داریم که بر اساس شیوه‌نامه سعی می‌کنیم این بخش را کنترل کنیم و درعین‌حال اجرای پیاده‌سازی سیستم زمین بایستی در شبکه‌های توزیع، انتقال و فوق توزیع اجرایی شود.

رئیس گروه استاندارد و نظام‌های بهره‌برداری دفتر توسعه انرژی‌های نو برق و انرژی، بر اجرایی نمودن سیاست‌های بهره‌وری انرژِی در ساختمان‌ها تأکید کرد و افزود: استفاده از شاخص‌های برچسب انرژِی در ساختمان‌های اداری وزارت نیرو در الویت کاری قرارگرفته است.

صالحیان مشکلات و موانع در اجرای برچسب انرژی در ساختمان‌ها را در ایران این‌گونه عنوان کرد: از سال ۸۶ که موضوع برچسب انرژِی در وزارت نیرو مطرح شد شامل دو استاندارد ملی و اجباری بود که این استانداردها بدون اثربخشی باقی ماند.

وی، ادامه داد: عدم همکاری ارگانها و سازمان‌های ذی‌ربط در اجرای استانداردهای ملی برچسب انرژی ساختمان، عدم یکپارچگی قوانین و دستورالعمل‌های مرتبط با مصرف انرژِی در ساختمان (شامل ماده ۱۸، قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی، مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان استانداردهای فنی موتورخانه‌ها، استانداردهای ملی ۱۶۰۰۰) ازجمله موانع این موانع است.

این کارشناس وزارت نیرو در ادامه تصریح کرد: استاندارد ملی ۱۶ هزار مربوط به آلایندگی موتورخانه‌ها است که این هم متأسفانه اجرایی نشد و درعین‌حال معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در بین ۴ شرکت ۲۰۰ موتورخانه را برای بررسی آلایندگی انتخاب کرد و در حال حاضر این استاندارد در حد مطالعات باقی‌مانده و عملیاتی نشده است.


ارسال نظر

سوال امنیتی : مجموع دو عدد 2 و 4 =