اخبار شرکت‌ها
یراق آلات در و پنجره؛ سنجش کیفیت زاماک
فراز برزگر - نوید تجارت آرسام - مهندس صنایع
شماره خبر : 8618
تاریخ انتشار : جمعه 17 دی 1395 ساعت 5:4
8 میلیارد دلار تجارت مبلمان و دکوراسیون!

8 میلیارد دلار تجارت مبلمان و دکوراسیون!

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی اعلام کرد: صنعت مبلمان ایران با پیشرفت چشمگیر در 20 سال گذشته بازار را از دست خارجی ها درآورد؛ به گونه ای که حجم تجارت داخلی مبلمان و دکوراسیون در سال هشت میلیارد دلار است.

«اکبر ترکان» روز سه شنبه در نهمین کنفرانس بین‌المللی «تجارت جهانی مبلمان، طراحی، هنر، دکوراسیون و صنایع وابسته» در مرکز همایش های صدا و سیما اضافه کرد: امروز بازار مبلمان کشور به مرز اشباع رسیده است و باید روی صادرات تمرکز کرد. ترکان افزود: در 10 سال گذشته شورای ملی مبلمان ایران با حضور در کافا (انجمن های مبلمان کشورهای آسیا) روی تولید ملی تمرکز کرد؛ اکنون باید به زنجیره‌های این صنعت وارد شویم.
دبیر شورایعالی مناطق آزاد و وی‍ژه اقتصادی اضافه کرد: این صنعت باید با دنیا دادوستد کند؛ بنابراین نباید بازار خود را به روی دیگران ببندیم بلکه به حضور در زنجیره جهانی، تولید و تجارت نیازمندیم. وی گفت: وضعیت رکودی بازار در شرایط کنونی موجب گلایه برخی فعالان صنایع ساختمانی و مبلمان شده است اما برای رشد در این بخش باید جهانی شد.
به گفته این مسئول، اشتغال در صنعت مبلمان و دکوراسیون دو درصد تولید ناخالص داخلی را تامین می‌کند و این صنعت در مقایسه با صنایع دیگر مانند پتروشیمی، انرژی،‌ فولاد از ظرفیت های بالایی برای اشتغالزایی برخوردار است.
ترکان اضافه کرد: صنعت مبلمان سرمایه‌گذاری کمی را طلب می کند اما می تواند ارزش افزوده و اشتغالزایی دو برابری را به دنبال داشته باشد.
دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی افزود: رشد کمتر با اشتغال بیشتر در شرایط کنونی مهمتر از رشد بالا با اشتغال کم است و با رفع مشکلات مالی بنگاه ها می‌توان برای مجموعه گسترده ای شغل ایجاد کرد.
وی درباره مشکلات تامین نقدینگی برای پروژه‌های بزرگ گفت: این شرایط باعث می‌شود نتوان تامین مالی داشت و پروژه‌های بزرگ به آسانی در اختیار کشورهای دیگر قرار گیرد، زیرا شرکت های ایرانی یا سرمایه‌ لازم را ندارند یا نمی‌توانند سرمایه‌های بین‌المللی را جذب کنند.
دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی افزود: توانمندی و صادرات محصولات صنعتی در بسیاری از زمینه ها وجود دارد اما به دلیل آنکه تامین مالی میسر نمی شود به سراغ تامین مالی در خارج از کشور می‌ رویم که این امر برای اشتغالزایی و صادرات بسیار خطرناک ارزیابی می شود.
به گزارش ایرنا، آمارها نشان می دهد بیش از 10 هزار و 580 بنگاه اقتصادی در بخش مبلمان و دکوراسیون فعالیت دارند و اشتغال 86 هزار نفری را فراهم ساخته اند.

صادرات اندک مبلمان

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: امروز در حالی که حجم صادرات مبلمان کشور اندک است،141 میلیون دلار واردات داریم که باید در نشست های تخصصی برای خروج از این وضعیت تصمیم های مهمی اتخاذ شود.به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، علی یزدانی روز سه شنبه در نهمین کنفرانس بین الملی تجارت جهانی مبلمان، طراحی، هنر، دکوراسیون و صنایع وابسته (دکو 2016) در محل مرکز همایش های صدا و سیما گفت: امروز عراق بیش از 70 درصد مبلمان مورد نیاز خود را از کشور ترکیه تامین می کند، در حالی که جمهوری اسلامی ایران می تواند با برنامه ریزی لازم از این بازار بهره گیرد. به گفته معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، اکنون حدود 226 واحد عمده تولیدکننده مبلمان در کشور داریم و در عین حال بیش از 46 هزار واحد تولیدی صنفی رسمی و غیر رسمی فعالیت دارند که هشت درصد اشتغال و تولید را در بخش صنعت و معدن در اختیار دارند.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران ارزش اقتصادی سالیانه بخش مبلمان کشور را پنج میلیارد دلار ذکر کرد و گفت، این رقم می تواند ارتقا یابد.
وی یادآور شد: صنعت مبلمان از مهمترین شاخه های صنایع کوچک و متوسط است و با بازدهی مناسب، تولیدکنندگان این بخش در بنگاه های خرد و کوچک استقرار یافته اند.
یزدانی گفت: چین ، ایتالیا، آلمان، لهستان، کانادا و آمریکا به همراه دانمارک و بلژیک 54 درصد تولید مبلمان جهان را در اختیار دارند و در عین حال دانمارک 20 درصد صادرات مبل اروپا را به خود اختصاص داده است و اغلب فعالیت واحدها در کارگاه های کوچک صورت می گیرد.
به گفته این مقام مسوول، سال 2015 نزدیک به 440 میلیارد دلار حجم تجارت مبلمان در سطح جهان بود و سرانه مصرف ظاهری این بخش از رقم 14 دلار در کشورهای کمتر توسعه یافته تا 223 دلار برای کشورهای پیشرفته است و میانگین برآورد مصرف سرانه 64 دلار است.
وی افزود: کشورهای حاشیه خلیج فارس از بازارهای مهم مبلمان محسوب می شوند، بنابراین فعالان ایرانی این عرصه نباید از بازار خلیج فارس غفلت کنند.
مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران اظهار داشت : امروز 950 شهرک و ناحیه صنعتی در کشور وجود دارد و برای خوشه سازی و شبکه سازی این صنعت گام های مهمی برداشته شده، بگونه ای که در سطح کشور 388 خوشه شناسایی شده که مهمترین رشته مبلمان است.
وی فعالیت مراکز مبلمان در شهرهای تبریز ، مشهد، تهران، ملایر و قم را به عنوان موفق ترین مناطق فعال در این عرصه معرفی کرد و گفت: لازم است طراحی، برندینگ با توجه به هنر ایرانی در دستور کار قرار گیرد .
به گفته یزدانی، بیش از 10 هزار و 580 بنگاه اقتصادی در بخش مبلمان کشور فعالیت دارند که موجب اشتغال 86 هزار نفر شده اند و ایجاد شهرک های تخصصی در حوزه مبلمان از مسایلی به حساب می آید که وزارت صنعت در این زمینه آماده همکاری برای رشد آن است.
به گزارش ایرنا، نهمین کنفرانس بین المللی تجارت جهانی مبلمان، طراحی، هنر، دکوراسیون و صنایع وابسته روز چهارشنبه با برگزاری نشست های رو در رو بین فعالان ایرانی و خارجی این بخش و رایزنی در زمینه های تازه ترین فناوری های روز به کار خود پایان می دهد.
براساس آمار های غیررسمی، ارزش صادرات مبلمان ایران سالیانه بالغ بر 25 میلیون دلار است.


ارسال نظر

سوال امنیتی : مجموع دو عدد 1 و 8 =