اخبار شرکت‌ها
یراق آلات در و پنجره؛ سنجش کیفیت زاماک
فراز برزگر - نوید تجارت آرسام - مهندس صنایع
شماره خبر : 8002
تاریخ انتشار : چهارشنبه 7 مهر 1395 ساعت 17:10
ضرورت پیوست ایمنی برای ساختمان ها

ضرورت پیوست ایمنی برای ساختمان ها

محمد سالاری

دنیای پنجره : در هر جای دنیا هر که قصد بنای ساختمانی را داشته باشد، نیازمند آن است تا از مراجع ذی صلاح مجوز هایی دریافت کند.

 محمد سالاری رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر در ادامه این مطلب می نویسد: یکی از این مراجع که برای ارتقای ایمنی ساختمان برنامه هایی دارد، سازمان آتش نشانی است.
سازمان آتش نشانی با توجه به بررسی ها و مطالعاتی که در حوزه استاندارد های ایمنی ساخت و ساز ساختمان ها انجام داده، لایحه هایی ارائه می کند که اخیرا هم یکی از آنها به تصویب رسید. این لایحه ها تحت عنوان پیوست ایمنی ساختمان وجود دارد. قبل از اینکه برای ساخت یک بنا مجوزی صادر شود، باید نقشه آن ساختمان مورد تایید قرار گیرد که این مساله ملزم به اقداماتی است. یکی از تاییدیه ها در مورد ایمنی ساختمان را سازمان آتش نشانی صادر می کند. در نقشه ساختمان باید فضا ها و اصولی در نظر گرفته شود که مورد تایید آتش نشانی باشد. نقشه ها پس از استعلام این سازمان و تایید کارشناسان فنی مربوطه وارد مرحله صدور پروانه ساخت می شوند. سازمان آتش نشانی قوانین و ضوابط خاص خود را با توجه به تعداد طبقات، نوع کاربری و مساحت ساختمان، اعمال می کند. این دستور العمل، پیوست ایمنی ساختمان است که از سوی آتش نشانی در پروانه ساخت یک بنا، قرار داده می شود و متولی ساخت باید این پیوست را مدنظر قرار دهد. زمانی که ساختمان به مرحله سفت کاری می رسد، مهندسین مشاور سازمان آتش نشانی وارد عمل می شوند و با عقد قرارداد مشاوره ای با پیمانکاران در مورد تاسیسات ایمنی ساختمان به جمعبندی می رسند. ساختمان باید به لحاظ دارا بودن سیستم اعلام حریق، اطفای حریق، درب های دودبند راهرو ها، جان پناه های تعبیه شده در راهرو، بام ساختمان و زیر پنجره ها، آب پاش های هوشمند که با اعلام دتکتور ها فعال می شوند و تجهیزاتی از این قبیل مجهز باشد. سازمان آتش نشانی یک بار هم در زمان پایان کار، ساختمان را به لحاظ ایمنی مورد بازرسی قرار می دهد و اگر مطابق با پیوست ایمنی و ضوابط بود، واجد دریافت مجوز پایان کار می شود.
**چالش های پیوست ایمنی
از جمله اشکالات و چالش هایی که وجود دارد این است که ما در فرایند اجرای تمهیدات مربوط به ایمنی مثل تجهیزات مکانیکی، برقی و... نظارت مداوم و مستمری نداریم و مشاهده می شود که برخی متولیان ساخت و ساز به علت عدم وجود نظارت مستمر در فرایند اجرا، استاندارد های لازم را رعایت نمی کنند. این گونه تجهیزات و تاسیسات به خاطر عدم رویت و ماندن در زیر کار، بعد ها با بروز حادثه ای مثل آتش سوزی باعث ایجاد چالش بین مردم و سازمان آتش نشانی می شوند. چون در زمان نیاز به خاطر رعایت نشدن استاندارد ها، کارایی ندارند و انتظارات را برآورده نمی کنند. سازمان نظام مهندسی نیز در بروز این مشکل دخیل است. چون تعداد قابل توجهی از ناظران در فرایند احداث حضور ندارند و یکی در میان به پروژه ها سر می زنند. البته ناظرانی هم داریم که به درستی نظارت دارند و نمی توان این مساله را به همه ناظران تعمیم داد. حوزه نظارت به لحاظ اینکه تخصصی است و هنوز در کشور نهادینه نشده، باعث می شود که بیشترین مشکلات در فرایند اجرا رخ بدهد. در جلسه ای که با مسئولان شهرداری و سازمان آتش نشانی داشتیم، آنها اذعان داشتند که هنوز تعداد مهندسان مشاور که در حوزه ایمنی و رعایت استاندارد ها دارای علم و تخصص کافی باشند، بسیار اندک است.
برای مثال گفته می شود که پس از قراردادی که با سازمان نظام مهندسی عقد کردیم، بسیاری از مهندسان که برای همکاری در زمینه نظارت اعلام امادگی کرده بودند، در آزمون رد شدند. همین امر نشان می دهد که ما به سال ها زمان نیاز داریم تا مهندسان ما در زمینه استاندارد های ایمنی تخصص پیدا کنند. به دلیل اینکه تا چند سال اخیر، رعایت ایمنی و کیفیت مصالح الزام آور نبوده اند، معدود شرکت هایی هستند که این مسائل را، آن هم به طور ناقص مدنظر قرار می دهند. با توجه به رویکرد اقتصاد مقاومتی که مقام معظم رهبری ابلاغ کردند، بنگاه های اقتصادی و شرکت های مربوطه باید به سراغ دانش ضمنی لازم بروند و با کسب این دانش، مصالح مورد نیاز را به تولید ملی برسانند. در لایحه اخیر بر به روز بودن تجهیزات ایمنی تاکید شده است. همچنین بر تفاوت در میزان دریافت عوارض پایدار در حوزه ایمنی با توجه به تعداد طبقات ساختمان و کاربری آن، تاکید شده است. سازمان آتش نشانی مکلف است که در طول زمان های مختلف از ساختمان های در حال ساخت، سرکشی و همچنین از ساختمان هایی که ساخته شده و دارای استاندارد های لازم تشخیص داده شده اند در زمینه فرایند نگهداری و روزآمد شدن سیستم ایمنی آنها بازرسی کند. این بررسی ها هزینه هایی دارد که باید از طریق همین عوارض تامین گردد. آتش نشانی هم ملزم شده تا آخرین استاندارد های روز در زمینه ایمنی را در حوزه های مختلف اعمال کند. این الزام در ارتباط با تمام ساختمان ها اعم از تجاری، مسکونی، اداری و تولیدی باید انجام شود. شهرداری نیز ملزم شده تا بودجه ای مناسب به سازمان آتش نشانی اختصاص دهد تا این سازمان نسبت به روزآمد کردن سیستم ها، ماشین ها و آموزش این موضوع به شهروندان اقدام کند. ضوابط و مقررات در مورد ایمنی ساختمان ها بیش از یک دهه است که در کشور پیگیری می شود.
**ساختمان های نا امن
ساختمان هایی هم هستند که چند سالی از عمر آنها می گذرد و هدف ما این است که بتوانیم حداقل هایی از ایمنی را در آنها لحاظ کنیم. ساختمان هایی در تهران وجود دارد که از لحاظ ضوابط آتش نشانی هیچ گونه ایمنی در آنها رعایت نشده است. بسیاری از فضاهای پذیرایی، تفرجگاهی، تفریحی، رستوران ها و... هم هستند که حتی حداقل های ایمنی مورد تایید آتش نشانی را ندارند. از طرفی طی مدت های طولانی به مجوز، پروانه یا چنین چیزی نیاز ندارند تا شهرداری بتواند از این راه، آنها را ملزم به انجام برنامه های ایمنی کند. البته اگر هم به صورت داوطلبانه برای چنین ضوابطی اقدام کنند، به لحاظ بافت ساختمان امکانش را ندارند چون اقدامات مربوط به ایمنی ساختمان مقوله ای است که به زمان طراحی یک ساختمان برمی گردد. امنیت ساختمان هایی که در گذشته ساخته شده اند یکی از چالش های جدی شهرداری، آتش نشانی و شورای شهر است. پیشنهاد شورای شهر این بود که آتش نشانی برای این گونه ساختمان ها حداقل های ایمنی را که می توان لحاظ کرد بپذیرد اما نگرانی آتش نشانی این است که اگر تایید حداقل های ایمنی در زمان بروز حادثه کارایی مناسب نداشته باشد، این سازمان مقصر شناخته می شود.


ارسال نظر

سوال امنیتی : مجموع دو عدد 1 و 8 =