اخبار شرکت‌ها
یراق آلات در و پنجره؛ سنجش کیفیت زاماک
فراز برزگر - نوید تجارت آرسام - مهندس صنایع
شماره خبر : 5645
تاریخ انتشار : دوشنبه 23 آذر 1394 ساعت 17:7
به کالاهای انرژی‌خوار وام ندهید

به کالاهای انرژی‌خوار وام ندهید

رضا کربلایی

دنیای پنجره : این‌روزها که بحث دادن کارت‌های خرید اعتباری در کشور داغ شده و قرار است دولت و بانک مرکزی برنامه خود را برای خارج کردن برخی بنگاه‌های اقتصادی دارای انبارهای پر از کالا از رکود تقاضا اجرایی شود، این سوال مطرح است که چه تدبیری می‌تواند به نفع تولید کالاهای استاندارد و دارای مصرف پایین انرژی تمام شود؟

یکی از غفلت‌های احتمالی در اجرای طرح جدید بانک مرکزی و دولت در خالی کردن انبارها از تولیدات لوازم خانگی این است که تسهیلات ارزان‌قیمت به کالاهایی اختصاص داده شود که استفاده از این کالاها به ویژه لوازم خانگی باعث شده تا مصرف انرژی در بخش‌های خانگی و حتی تجاری و اداری افزایش یابد. انتظار می‌رود دولت به جای نگاه تک‌بعدی، ملاحظات بلندمدت و معطوف به نیازهای آینده را در نظر بگیرد و وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت و همچنین بانک مرکزی را ملزم سازد تا دستکم در پرداخت تسهیلات در قالب کارت‌های خرید اعتباری به گونه‌ای عمل شود که باعث تشویق مردم به خرید کالاهای دارای مصرف انرژی کمتر و استاندارد و جایگزینی آن با کالاهای پرمصرف انرژی شود. در غیر این صورت شاید پرداخت یارانه غیرهدفمند و افزایش مصرف انرژی در دو سطح خواهیم بود. نخست پرداخت یارانه پولی با دادن وام‌های ارزان‌قیمت به خریداران احتمالی کالاهای مشمول کارت‌های اعتباری و دوم پرداخت غیرهوشمند انرژی به کالاهای انرژی‌خوار. در بهترین حالت وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌تواند نسبت به پالایش کالاهای مشمول استفاده از تسهیلات کارت خرید اعتباری اقدام و لوازم خانگی و دیگر کالاهای دارای مصرف انرژی بالا و فاقد برچسب انرژی را از فهرست یادشده خارج سازد.

بدون تردید با خودداری از دادن تسهیلات به کالاهای انرژی‌خوار نه تنها شاهد افزایش سرمایه‌گذاری و تشویق بنگاه‌های تولیدی به تولید کالاهای دارای رده انرژی بهتر و استاندارد خواهیم شد و عرصه رقابت در تولید و تجارت کالاها و خدمات به نفع تولید و عرضه محصولات کم‌مصرف انرژی تغییر مسیر خواهد داد، بلکه به سبب کاهش کل مصرف انرژی در بخش‌های خانگی و اداری و تجاری، می‌توان انرژی صرفه‌جویی شده را به بخش‌های مولد و دارای ارزش افزوده بیشتر با رویکرد صادراتی هدایت کرد.

فراموش نباید کرد که کشورهای اروپایی و دیگر کشورهای پیشرفته جهان برای رهایی کشور و مردم‌شان از دردسر ناشی از وابستگی به واردات انرژی، هر کدام با تغییر سیاست‌های اقتصادی و حتی سیاست‌های پولی و مالی خود به گونه‌ای عمل کرده‌اند که عملا تقاضا برای کالاها و خدمات با مصرف انرژی بالا از سبد خرید شهروندان‌شان کاهش یافته و رونق سرمایه‌گذاری در استفاده از کالاها و خدمات دارای بهره‌وری بالای انرژی را تجربه کرده‌اند.

تغییر مسیر وام‌دهی و دادن تسهیلات بانکی به مردم از شکل سنتی به رویکرد مبتنی بر انتخاب کالاها و خدمات دارای بهره‌وری بالای انرژی، نباید محدود به زمان کوتاه‌مدت شده بلکه این وظیفه دستگاه‌های دولتی و حاکمیتی است که برای نجات کشور از خطر احتمالی وابستگی به انرژی وارداتی و یا استفاده بی‌رویه از ذخایر و منابع نفت و گاز کشور، به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنند که در عمل شاهد همراهی و مشارکت واقعی مردم در اجرای سیاست‌ها و برنامه‌های بهینه‌سازی مصرف انرژی باشیم. نگاه بلندمدت و بین‌نسلی ایجاب می‌کند تا همگان از خرید و استفاده از کالاها و خدمات دارای مصرف انرژی بالا و هدردهنده آن خودداری کنیم و این مهم محقق نخواهد شد مگر اینکه سیاست‌های و برنامه‌های اقتصادی کشور از جمله قوانین و مقررات ناظر بر پرداخت تسهیلات و ابزارهای مالیاتی در خدمت کالاها و خدمات دوستدار محیط زیست و دارای بهره‌وری بالا و مصرف کم انرژی تغییر یابد. شفاف اینکه دولت نباید به کالاها و خدماتی وام دهد که انرژی را هدر می‌دهند.

 


ارسال نظر

سوال امنیتی : مجموع دو عدد 2 و 1 =