اخبار شرکت‌ها
یراق آلات در و پنجره؛ سنجش کیفیت زاماک
فراز برزگر - نوید تجارت آرسام - مهندس صنایع
شماره خبر : 5493
تاریخ انتشار : شنبه 23 آبان 1394 ساعت 19:36
چشم‌انداز ساخت و ساز و صنعت پنجره
مدیران و کارآفرینان و کارشناسان نظر دهند

چشم‌انداز ساخت و ساز و صنعت پنجره

دنیای پنجره : رضا کربلایی: چشم‌انداز صنعت ساخت و ساز در کشور همچنان نشان از ادامه رکود دارد و با این وضعیت سوال مهم پیش روی فعالان صنعت در و پنجره و نما و صنایع و خدمات وابسته می‌تواند این باشد که راز بقای شرکت‌ها با تداوم رکود در ساخت مسکن و احداث ساختمان‌های تجاری چیست و چه تدابیری می‌تواند تسکین‌دهنده دردهای ناشی از افت تقاضا برای پنجره‌های ساختمانی باشد؟

صنعت در و پنجره و نمای ساختمان ایران دستکم با دو چالش در طرف عرضه و به طور مشخص ساخت ساختمان‌های جدید مواجه است؛ چالش کاهش اعتبارات عمرانی و دست‌تنگی دولت در ساخت ساختمان‌های دولتی مورد نیاز و دیگر افت محسوس تعداد پروانه‌های ساختمانی و کاهش سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در صنعت ساخت و ساز. با این دو چالش، بدیهی است که صنایع مرتبط با ساخت و ساز از جمله صنعت در و پنجره و نما با کاهش میزان سفارشات برای خرید در و پنجره و نصب آن مواجه خواهند شد کمااینکه در دو سال اخیر نشانه‌هایی از افت تقاضا برای در و پنجره‌ها و اجرای نماهای ساختمانی به وضوح دیده می‌شود. به نتیجه یک گزارش نهاد تحقیقاتی وابسته به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور وابسته به ریاست جمهوری نگاه کنید:

  • روند تعداد پروانه‌های صادر شده در مناطق شهری و همچنین حاشیه سود ساخت و ساز، بیانگر آن است که سرمایه‌گذاران خصوصی چشم‌انداز مناسبی از سودآوری بخش ساختمان در کوتاه‌مدت ندارند. بنابراین با فرض شرایط موجود، می‌توان انتظار داشت که در سال جاری رکود طرف عرضه در ساختمان بخش خصوصی تداوم یابد.
  • بازدهی انتظاری نرخ ارز و طلا با توجه به شواهد آماری موجود و خوش‌بینی نسبت به گشایش ارزی کاهش خواهد یافت، اما نرخ سود بانکی همچنان می‌تواند به عنوان رقیب اصلی، جاذبه سرمایه‌گذاری در ساختمان را کاهش دهد. از این دیدگاه، احتمال کاهش نرخ تورم در سال جاری نرخ‌های سود حقیقی را افزایش و انگیزه سرمایه‌گذاران در بخش ساختمان مسکونی را بیش از پیش کاهش خواهد داد. علاوه بر این، توافق هسته‌ای می‌تواند با ایجاد خوشبینی در بازار سرمایه به کاهش تمایل سرمایه‌گذاران خصوصی برای سرمایه‌گذاری در بخش مسکن کمک کند.
  • افزایش اخیر سقف تسهیلات مسکن به دلیل نیاز به سپرده‌گذاری یکساله، نمی‌تواند تقاضا را در سال جاری به طور محسوس افزایش دهد. بنابراین انتظار می‌رود که این تسهیلات اثر حقیقی خود را در سال آینده نشان دهند. با توجه به موارد فوق، به طور کلی انتظار می‌رود که دستکم امسال، ارزش افزوده بخش ساختمان با رشد مثبت معنی‌دار مواجه نشود.

با فرض آمارهای رسمی از تعداد پروانه‌های ساختمانی در دو سال اخیر پرواضح است که فعالان صنعت در و پنجره و نمای ساختمان نباید انتظار افزایش تقاضا برای محصولات و خدمات خود را داشته باشند. با این پیش‌فرض سوال مهم این است که آینده کسب و کار فعالان صنعت در و پنجره و نمای ساختمان ایران در آینده کوتاه‌مدت چه سمت و سویی پیدا خواهد کرد؟

مشاهده نخست این است که بخشی از فعالان این صنعت ناامید از سرمایه‌گذاری اقدام به کاهش سقف تولید و یا ترک بازار و صنعت کنند و زمین بازی را به دیگر رقبا و شرکت‌ها واگذار کنند. از نظر شبکه خبری و نمایشگاهی دنیای پنجره، اگر این ریزش باعث خروج شرکت‌های فاقد پشتوانه کافی و قدرت کیفی شود و برخی از شرکت‌های ناکارآمد و دارای تولیدات و خدمات ضعیف و پایین‌تر از سطح استاندارد مورد انتظار زمین بازی را ترک کنند، یک اتفاق خوشایند خواهد بود؛ اما اگر این ریزش و خروج به نحوی باعث دلسردی شرکت‌های بزرگ و عقیم‌ماندن سرمایه‌گذاری‌ها در صنعت در و پنجره شود و عملا شرکت‌های خوب و خوش‌سابقه تصمیم به ترک صنعت بگیرند، باید آن را یک تهدید قلمداد کرد.

مشاهده دوم این است که در این بازار گرفتار رکود ساخت و ساز، برخی شرکت‌ها برای ماندن در زمین بازی، رقابت ناسالم را در پیش بگیرند و قواعد بازی جوانمردانه را زیر پا بگذارند و اقدام به تولید و ارائه خدمات نامطلوب و فاقد استانداردهای لازم نمایند و یا با روش‌هایی چون دامپینگ و زیرفروشی و ... تلاش کنند سهمی از بازار را هرچند برای دوران گذار در اختیار خود قرار دهند. این دیگر یک خطر جدی برای صنعت در و پنجره و نمای ساختمان خواهد بود و در نهایت اعتماد عمومی و اطمینان فعالان صنعت ساختمان نسبت به شرکت‌ها و چهره‌های واقعی و سرمایه‌های صنعت در و پنجره را مخدوش می‌سازد.

یکی از ضرورت‌های مهم و مورد انتظار از پیشگامان و دلسوزان صنعت در و پنجره و نما و کارشناسان صنعت این است که با حفظ منافع بنگاهی و جایگاه برندهای خویش، در یک فضای خردمندانه و کارشناسانه به آسیب‌شناسی چالش‌ها و ارزیابی راهکارهای عبور صنعت از تنگناها و دردسرهای ناشی از رکود صنعت ساختمان بپردازند.

متاسفانه باید قبول کرد که صنعت این فضای نقد و بحث کارشناسی درباره تهدیدها و فرصت‌های اثرگذار بیرونی بر کسب و کار صنعت در و پنجره تا اندازه‌ زیادی فاصله گرفته و عمده تمرکز فعالان این صنعت معطوف به افق کوتاه‌مدت شده و به گونه‌ای هر شخصی در تلاش برای نجات خود از قایقی است که با خطرات جدی مواجه است. شما فعالان صنعت در و پنجره و نمای ساختمان چه نظری و چه پیشنهادی دارید؟ تجربه‌های جهانی چه می‌گوید و راه برون رفت از تنگناها و مشکلات بیرونی اثرگذار بر کسب و کار و رقابت سالم در دوران رکود صنعت ساخت و ساز چیست؟


ارسال نظر

سوال امنیتی : مجموع دو عدد 5 و 3 =